Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се преодолеят регионалните различия

Снимка: НСИ

Решения за отключване потенциала на регионите дават от Института за пазарна икономика /ИПИ/. 
Експертите посочват, че България бележи устойчив икономически напредък през последните 25 години. Брутният вътрешен продукт на човек от населението в стандарти на покупателна способност се увеличава от 28% от средното ниво за Европейския съюз през 1999 година, до 66% през 2024 година. Страната ни постепенно догонва средните нива за държавите от Централна и Източна Европа, се посочва в материал на ИПИ, представен на Годишната среща на местните власти. 
Проблем обаче остават регионалните различия.

"Дори и на областно ниво, ако се погледне, без да слизаме чак на общинско и да гледаме най-малките общини, но дори в областите тези различия са между 30 и 60 процента от средно европейските. Има области, които все още имат три по-малко покупателна способност от това, което е средно за Европа", каза Петър Ганев, старши изследовател в Института за пазарна икономика.

Северозападът като район за планиране си остава най-бедният в България и на практика в ЕС, макар че и в Румъния има бедни региони, уточни Петър Ганев:

"Има го и проблема на мащаба. По принцип Северозападният е по-малък по мащаб. И трите така водещи центъра- Видин, Монтана, Враца нали са по-малки по мащаб от да кажем областните центрове в Централната част на Южна България или в Югоизтока. И всъщност това е между другото и една от причините за промяната на регионалната карта и новото райониране, което окрупнява районите и всъщност Северозападът вече ще бъде заедно със Северен централен район. Този целият нов район, който ще се нарича Северен остава с най-тежките демографски проблеми."

Затова и тук е най-голямата нужда от политики, от насочване на европейски средства. От сегашната ситуация на различно икономическо развитие на регионите може да се излезе чрез транспортна и дигитална свързаност и инвестиции в индустриална инфраструктура- индустриални зони. 

"Знаем, че някои от проектите, които сега бяха одобрени по Плана за възстановяване са и в Северен централен и в Северозападен. Това са стъпки, които могат да дадат допълнителен бонус за икономическото развитие. И вече всички мерки насочени към човешкия капитал и качество на живот, тъй като, за да остават хората по места и да има кадри за тази индустрия те трябва да бъдат образовани, да имат умения, да са активни, т.е. да работят и в крайна сметка качеството на живот да е такова, че те да искат да останат в своето населено място", допълни Петър Ганев.

Трябва да се търсят механизми за повече собствен приход в общините, за стъпки към финансова децентрализация, каза още експертът от ИПИ. При финансова децентрализация областните центрове биха били сред основните печеливши. 

Друг момент от документа на ИПИ откроява приходите и разходите на общините. В него се посочва, че ръстът на приходите е със значително по-ниски темпове от увеличението на разходите. 

"Принципно да, като тенденция точно така е, да. Сега, при всяка община е различно. Конкретно аз мога да говоря за Белоградчик, за другите нямам представа как е по другите общини. При нас приходите последните две години откакто ние поехме ръководството на общината се увеличиха драстично, защото предприехме редица мерки. Така че в нашия случай те не са по-малко от разходите или да кажем с не толкова голяма разлика, колкото другите общини... И точтно заради това при нас се случи другото- парадоксът, че ни отказа държавата изравнителна субсидия за миналата година. Не получихме такава субсидия, което е абсолютен прецедент и изключително несправедливо", коментира кметът на Белоградчик Боян Минков.

Относно районирането в страната, кметът не може да прецени как ще се отрази на Община Белоградчик. Скептично е настроен за преодоляване на икономическите различия:

"Винаги Южна България е била по-привилегирована, по-богата, по-желана за инвестиции."

Един от пътищата за преодоляване на различията в районите за планиране е инвестиции в индустриална инфраструктура, посочват от Института за пазарна икономика. 

Във Видин се изгражда индустриалния парк, за който са осигурени устройствени, технически и организационни условия за производствени дейности. Южната индустриална зона е разположена върху част от терена на бившия завод за гуми "Видахим" и е един от проектите по Плана за възстановяване и устойчивост. Стойността на инвестицията е 27 милиона лева. 

"Община Видин в момента за първи път участва така в историята си в публично-частно партньорство с индустриалната зона, която се изгражда. И аз се надявам от следващата година, когато зоната ще е готова и трябва да заработи, да се появят и истинските, реални инвеститори, които да разкрият работни места. Аз разчитам много Видин да стане по-притегателен център за инвестиции", заяви заместник кметът по финансовата дейност в Община Видин Мартин Дончев.

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Михайлов: Демокрацията продължава да бъде най-добрата възможна форма на управление

Зимата приближава, в навечерието сме на новата официална валута, а бюджетът за следващата година продължава да поражда разнопосочни мнения. От опозицията заплашват с големи протести заради еврото, липсата на върховенство на правото и обедняването на страната.  Възможни ли са промени в управлението? Как се очертава да изпратим политическата година?..

публикувано на 27.11.25 в 10:00

Ще понесе ли бизнесът тежестта на новия бюджет?

Асоциацията на организациите на българските работодатели (АОБР), обединяваща национално представените работодателски организации: Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК), Българска търговско-промишлена палата (БТПП) и Конфедерация на работодателите и индустриалците в България..

публикувано на 26.11.25 в 10:45

Вижда ли се светлина за тунел под Петрохан?

Близо 8 години след протестите в Северозападна България за тунел под Петрохан проектът не е напреднал съществено. В началото на 2018 година, отчаяни от неглижирането на Българския Северозапад, стотици жители на региона излязоха няколко седмици поред на протести с настояване държавата да изгради магистрален път до Видин и тунел под Петрохан. Тогава..

публикувано на 25.11.25 в 13:30

Как ще повлияе еврото на пазара на автомобили втора ръка

Въвеждането на еврото у нас наближава и това поставя под лупа прехода към европейската валута в редица ключови сектори. Сред тях е и автомобилният сегмент, в който по традиция доминира вносът на употребявани коли. Купуването на кола втора ръка винаги е бил свързан със сравнения, анализи, разбира се, преговори за цената, така нареченото "пазарене" и..

публикувано на 24.11.25 в 11:00

Село Станево - където проблемите не липсват

Днес нашият екип гостува на едно спокойно дунавско село - Станево , част от община Лом. Село с богата история, но като много други малки населени места, и тук ежедневието не минава без трудности.  Инфраструктура е амортизирана, електрозахранването често създава грижи, а най-сериозният проблем за хората в Станево остава водоснабдяването - старият..

публикувано на 21.11.25 в 11:10
Георги Киряков

Георги Киряков: Да разчиташ на бъдещите поколения означава неспособност и бягане от отговорност

Приключи ли преходът в България? Изградихме ли истинска демокрация? Има ли влияния още Държавна сигурност (ДС) в политическия живот на страната? Има ли реална пазарна икономика?  Отминаха 36 години от началото на промените в България, но темата продължава да създава огромен интерес, показва последното социологическо изследване на агенция "Мяра"...

публикувано на 20.11.25 в 10:00
Светлин Тачев, политолог

Светлин Тачев: Може би ще оценим демокрацията, когато я изгубим

Приключи ли Преходът в България? Изградихме ли истинска демокрация? Има ли влияния още Държавна сигурност (ДС) в политическия живот на страната? Има ли реална пазарна икономика?  Отминаха 36 години от началото на промените в България, но темата продължава да създава огромен интерес, показва последното социологическо изследване на агенция "Мяра".  Каква..

публикувано на 20.11.25 в 10:00