Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Глобяват пенсионери за незаконни дърва за огрев

И в началото на 21 век основното отопление, което ползват голямата част от българите, е твърдото гориво. Това сочи национално представително проучване сред 1 700 жители на страната. 53% от българските домакинства ползват твърдо гориво, най-вече в селата и малките градове. А именно там живее почти половината от населението. Освен че е най-разпространено като ползване, твърдото гориво се приема като най-ефективният и най-икономичен начин за отопление. Според информация на Териториалното статистическо бюро (ТСБ) в Монтана в областта се греем най-вече с дърва и въглища. Информацията допълва Лилия Илиева, главен експерт в ТСБ:

"83,3% от отопляваните жилища се отопляват с дърва, 14,3%- с електричество и 2,4% с газ."

С дърва се отопляват 96% от домакинствата в селата. Повечето предвидливи хора започнаха да се снабдяват с дърва за огрев, за да има време да изсъхнат. И тук идва предупреждението- внимавайте какви дърва купувате. Нужни са няколко реквизита, за да не бъдете измамени, предупреждават от Регионалната дирекция по горите в Берковица.

© Снимка: Пламен Генчев

"Всяка дървесина, независимо откъде и закъде се транспортира, тя трябва да бъде придружена с превозен билет. В него пише кой е продавач и купувач, транспортното средство, с което се транспортира, откъде и докъде се превозва, кой е маркирал дървесината. Превозният билет има един оригинал и три копия. Оригиналът е за получателя на дървесината- този, при който има дървесина, задължително трябва да има оригинал на превозния билет",
обясни Юри Флоров, заместник- директор на Регионалната дирекция по горите (РДГ) в Берковица.

В съседното до Видин село Рупци повечето хора вече са се снабдили с дърва от местен търговец, който има гора. Поисканото количество им е било докарано още в началото на миналия месец, и дървата- метровки са били обозначени със съответната производствена марка, регистрирана в РДГ Берковица. Шофьорът на автомобила, направил доставката обаче избирателно "забравил" да даде на клиенитите си правозния документ, с който се удостоверява, че дървата са доставени по правилата. Направена проверка от служител на горското и кварталния полицай обаче установила пропуските при няколко от местните жители. Въпреки че дърветата са маркирани, липсата на превозния билет се оказала достатъчно основание за издаването на акт за констатирано нарушение. "В двора се съхраняват дърва за огрев без документ, доказващ законния им произход"- четем в акта на един от потърпевшите- дядо Румен.

"Станах на 85 години, сега ли да се уча на закони. Откъде да знам, че шофьорът не ми е дал необходимия документ"- казва през сълзи човекът. Така освен доставката, рязането и цепенето на дървата, той ще трябва да плати глоба от 50 лева както и паричната стойност на "липсващите вещи". В случая "липсващите вещи" са няколко кубика от дървесниа, вид цер, които все още стоят на двора на дядото.

За същото "провинение" е наказана и друга жителка на селото- леля Надка. Нейните "липсващи вещи" са 10 кубика дърва. И баба Кева купила 4 кубика, пак от същия човек, който живее на метри от тях. На никоя от жените шофьорът не дал веднага превозния документ, което според проверяващите подлежи на санкция.

"Излиза, че ни обвиняват, че сме ги откраднали тези дърва, нищо че са с горска марка. Приличаме ли ви на хора, които ще ходят да секат дърва, или че ще крадем, та ние едва се движим"- каза пред екипа ни леля Надка.

© Снимка: Пламен Генчев

От кметския наместник на селото Славчо Минков научихме, че доста жители на селото са се снабдили с дърва от този търговец. Те обаче навреме се погрижили нещата им да са в ред. Потърпевшите нееднократно са го сезирали за стореното им зло от търговеца на дърва Валентин. А другите, които все още нямат дърва за зимата не смеят и да поръчат, за да не изгорят и те.

"Прокуратурата е викала Валентин, взели са му документите. Документите му не са били в ред", каза Славчо Минков.

Потърпевшите от село Рупци са категорични, че ще търсят съдействие и ще обжалват наложените им санкции. Ето и какъв е редът за това:

Наказателни постановления се издават от много органи. Има обаче и неоснователни санкции, затова законът е предвидил възможност за защита на хората. Цялата процедура се движи по Закона за административните нарушения и наказания. Според чл. 59 от закона всяко наказателно постановление подлежи на обжалване пред районния съд, в района на който е извършено или довършено нарушението. Това трябва да се направи задължително в седемдневен срок от връчването му. Иначе жалбата може да бъде отхвърлена само заради неспазване на срока. Обжалването става чрез наказващия орган, който го е издал, т.е. жалбата се подава в институцията, която е издала наказателното постановление. В седемдневен срок от получаване на жалбата, наказващият орган е длъжен да я изпрати заедно с цялата преписка на съответния съд. Жалбата спира изпълнението на постановлението- глобата не може да бъде събирана, включително и принудително, преди да се произнесе съдът.

Така става ясно, че потръпевшите от село Рупци имат няколко дни, за да реагират и обжалват наложените им глоби.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Докато системата не се разгради, няма как да се постигне високо ниво на безопасност

Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата.  На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата.  Реализацията на..

публикувано на 10.04.25 в 10:00

Увеличават ли се проблемните сектори на икономиката?

Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..

публикувано на 09.04.25 в 10:45

Корупцията, бездействието и чувството за безнаказаност убиват

Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..

публикувано на 08.04.25 в 11:53

Световният ден на здравето: Фокус върху репродуктивното здраве и въздействието на климата

На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването.  Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..

публикувано на 07.04.25 в 15:06

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00