Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В село Моравица се борят да запазят училището си

 

      Самолет и оръдие, разположени в селото привличат вниманието на гостите в Моравица.

Моравица е село, което се намира на 4 км от град Мездра. Населението наброява около 800 души. Там са изградени напълно електропреносната и водоснабдителната системи. Имат си прекрасна църква от XII век, която е ремонтирана наскоро. Тук функционират Основно училище "Васил Кънчов", целодневна детска градина, има и футболен отбор. Начело на кметството стои вече пет мандата Коно Жилковски.

Посрещна ни в скромния си кабинет, отрупан с грамоти и купи на футболния отбор и фолклорния състав към местното читалище. Успехите в дългогодишната си работа, кметът смята, че дължи на доброто сътрудничество с управата на община Мездра.

"Моравица- името идва от двете морави- Средна поляна и Радово поле, където е основано селото ни. То е със стари корени. Сега по постоянен адрес тук са 750 души, но реално сме около 1 000. Като кмет, от години се грижа да направя селото ни по-добро място за живеене. Когато започнах работа, тук светеха няколко улични лампи, сега са над 60. В момента се довършва паркът с игрище за футбол на малки врати, с навес за зрителите. Очакваме неговото откриване. Всичко това се дължи на добрата ни комуникация с общинското ръководство, имаме си доверие."

Коно Жилковски продължи разказа си с грижите около гробищните паркове- извършено е било косене и почистване в двата парка- ромски и български. В ромското гробище идват да погребват покойниците си и жители на Мездра. Местното малцинствено население е около 180 души, като почти всички семейства имат гурбетчии, от които идват постоянни приходи. С кражбите проблемът също не стои на дневен ред в Моравица. Имало е период, в който набезите били зачестили, заради отсъствието на кварталния полицай, но след намесата на районния инспектор секнали.

Въпреки, че демографският срив оказва влияние и тук, в селото се радват на млади хора, заради които все още действат читалището, младежкият клуб и училището. А футболният отбор играе в "А" областна група.

"Имаме неразбории около основното училище. Децата в училище са 56. Но на политическа основа започнаха нападки към нас. В община Мездра, освен в Елисейна и Зверино, ние сме другото населено място с училище. Беше гласувано паралелките да станат слети. Сега са ни дали срок до 15 септември да видим колко деца ще останат и да се реши дали ще бъдат слети или самостоятелни паралелки. Аз мисля, че не е моментът в тази криза да се отнемат от хората социални придобивки"- категоричен е кметът.

Църквата "Свети Николай" се намира се в центъра на селото и датира от XII век. Наскоро е направен пълен ремонт. Към нея функционира и църковен хор. И нещо любопитно- в мездренското село имат самолет и оръдие, но искат да имат и танк.  

"Самолетът ни е докаран по инициатива на един местен летец, който е все още жив и здрав. Едно време като минаваше със самолета покрай село, минаваше ниско над игрището, да го познаем, че е той. С тогавашния кмет са докарали самолетчето тук. А оръдието е докарано с помощта на един местен лекар- полк. Войнов. Имаме си паметник на местните, загинали във войните. Липсва ни танк. Написахме писмо, но ни отговориха, че няма проблем за танка, само да преведем 36 000 лв. Аз исках да го сложа танка от другата страна на реката, до самолета, но нямаме тези пари. Не съм се отказал от идеята, само да се намери някой високопоствен да лобира за нас"- допълни сладкодумният кмет. И ни изпрати с покана да отседнем в някое от местните 9 заведения, които, макар да не са с няколко звезди, са гостоприемни към всеки.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56