Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще се съживи земеделието във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Темите в "Земята, която ни храни":

* След дълги години на лутане, множество недоволства и протести във всички сектори на селсктото стопанство, има изготвена "Национална стратегия за устойчиво развитие на земеделието в България в периода 2014 - 2020 г." Какви са акцентите и какво би трябвало да се случи в българското земеделие, за да си върнем отново славата на страна-производител- ще чуем какво отговори министърът на земеделието и храните Димитър Греков на колегите от предаването "Нашият ден" по Българското национално радио; 
* има ли воля земеделието във Видинско да се съживи и как може да стане това- своите препоръки дадоха на първото заседание на Областния консултативен съвет по земеделие и гори представители на териториални структури на държавни институции, общини, браншови сдружения- ще чуем зам. облатния управител на Видин Николай Тодоров, директора на Областна дирекция "Земеделие" Личко Луков, председателя на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров и кмета на община Белоградчик Борис Николов.  

© Снимка: Областна администрация Видин

Преди две седмици във Видин се проведе първото заседание на Областния консултативен съвет по земеделие и гори. В състава му влизат представители на териториални структури на държавни институции, общини, браншови сдружения и асоциации в селското и горското стопанство, както и неправителствени организации.

"Каквото и да говорим, при тази унищожавана с години промишленост, едва ли някой трезвомислещ човек би могъл да си помисли, че времената ще се върнат. Няма как да се случи. Нормално е да мислим, че земеделието и туризма са сред приоритетите ни. Искаме да виждаме сериозно модерно земеделие, в което са ангажирани много хора, не да са ангажирани 10 души. Добре е това, че вече са по-малко пустеещите земи, лошото е, че се земята се обработва от малко хора. Това не ни дава основание да казваме, че земеделието е поминък в региона"- каза заместник областния управител Николай Тодоров, който ръководи заседанието.

"Дълг на всяка една държава е да отделя основно внимание на земеделието и селското стопанство- то може да изведе страната ни от всякаква криза. Трябва да се обърне внимание на дребните производители. Науката и новостите в земеделието трябва да се използват у нас, иначе няма да има резултат. Неспазването на технологията на отглеждане на различните култури води и до по-ниски добиви"- това каза директорът на Областна дирекция "Земеделие"- Видин Личко Луков.

Според анализа на земеделската дирекция в областта е налице тенденция на увеличаване на обработваемите земи в област Видин. През 2013 г. са обработвани 1 115 695 дка, което е около 60% от общата площ обработваеми земи. Основен дял се пада на производството на пшеница, ечемик, царевица и ръж. В сектор "Растениевъдство" анализът показва, площите, които се използват като ниви, през 2013 г. са се увеличили  три пъти в сравнение с 2006 г. В същото време намаляват пасищата за животните. Друг основен проблем в животновъдството е модернизацията на фермите и ниската им конкурентоспособност. Според Личко Луков развитието на земеделието се затруднява от липсата на организираност сред земеделските производители при реализацията на продукцията, липсата на функционираща стокова борса, както и на маркетингова стратегия за развитието на отрасъла в областта.

"Общинските пасища и мерите са поле за порочни практики и източване на средства, проблем за земеделието в региона са кадрите, узаконяването на стопанските дворове, стопанисването на микро язовирите, които могат да бъдат и източник на напояване"- заяви и председателят на Видинския съюз на зърнопроизводителите Александър Александров.

"Не мога да приема упреците, че общините раздават неправомерно пасища и ливади и те са обект на измами, не съм съгласен и с някои от Наредбите, които общините трябва да спазват. Проблем в общината е да се развива животновъдство или еко земеделие. Вярно е, че има механизми и правила за еко производство, но не може всеки да се захване"- сподели и кметът на община Белоградчик Борис Николов.

На първото си заседание Областният консултативен съвет по земеделие и гори във Видин прие правилника за работата си. До края на годината ще се проведе и второ- тогава ще бъде обсъдена възможността за възстановяването на напоителните площи в областта, както и проблемите в пчеларския сектор, обеща Николай Тодоров.

Втората тема- в края на октомври в Стара Загора на заседание на Съвета за развитие на регионите и националната инфраструктура бе обсъдена и приета "Национална стратегия за устойчиво развитие на земеделието в България в периода 2014 - 2020 г." При обсъждането й ректорът на Тракийския университет проф. Иван Станков, който е един от авторите на стратегията каза: "За първи път в България от началото на прехода досега се разработва политика в аграрното производство. В нея се определят най-значимите приоритети, по които трябва да се работи. Тази политика може да бъде определяща и за следващите 50-60 години".

В звуковия файл чуйте още: Какви са акцентите, какво би трябвало да се случи в българското земеделие, за да бъде преодолян абсурдът от последните повече от 20 години- България от страна производител, да се превърне в страна вносител и пазар на земеделска продукция- по темата говори министърът на земеделието и храните Димитър Греков в предаването "Нашият ден" по БНР. 

 

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40