Какви са възможностите за работа в Северозападна България? Кои са предпочитаните професии? Има ли надежда безработицата в региона да намалее през следващите години? Това са въпросите, на които търсим отговор в "Посоките на делника".
По данни за месец ноември миналата година равнището на безработица в област Видин е 22 %. В този регион безработицата е почти двойно над средната за страната.
"Шанс да си намерят работа имат предимно шивачи, бармани, сервитьори и готвачи. Много фирми насочват усилията си да разработват проекти за младежи до 29 години. Няколко фирми от региона са кандидатствали за сериозни суми " - каза за Радио ВИДИН директорът на Бюро по труда- Видин Милчо Цоков.
"Икономист съм по образование, повече от 2 години съм на борсата. Тук проблемът е, че не обявяват всички свободни работни места... Вече 5 години съм без работа... Тук се обявяват свободните места, но като идеш на място- или са заети, или не желаят... Чакам да започна курсове за повишаване на квалификацията, за да мога да си намеря работа, но това е много трудно. Повечето от фирмите пробират много, търсят си неангажирани хора, които да остават по-дълго време на работа..."- споделиха пред Петър Антонов неволите си хората, търсещи работа във Видин.
Всеки пети от трудоспособното население в област Враца е без постоянни доходи и без работа - такава е тъжната картина според официалната статистика, която се прави от Бюрата по труда в региона, информира Жоро Александров. Още по-жалкото е, че извън тези данни има още много хора, които живеят на ръба на оцеляването, тъй като нямат постоянна заетост. Според Маргарита Ангелова, която е временно изпълняващ длъжността директор на бюрото по труда във Враца, ситуацията към края на месец ноември е била критична:
"За община Враца равнището на безработица е 11.75%, а за община Криводол - 44.89%. Към края на ноември в страната без препитание са 11.47%, а за област Враца - 20.96 на сто. Най-тежко е положението в община Хайредин, където на всеки трима работи само един, а без препитание са 66.49%, в тази тъжна статистика ги следва община Борован с 65.69%.
Последното увеличение на броя на безработните е в резултат от приключилите програми "От социални помощи към заетост" в общините Враца и Криводол", твърди Маргарита Ангелова.
Към края на месец октомври по тези програми приключи заетостта на 182 лица. Те се регистрираха в бюрото по труда и една част от тях - 20, бяха наети в групите за аварийно почистване в общините Враца и Криводол.
Маргарита Ангелова сподели още тъжни факти за безработицата във Врачанско:
"Тези, които излизат от програми, нямат право на обезщетения. При тях положението е малко по-сложно, защото те остават без всякакъв доход. Има такива, които могат да бъдат наети от работодатели - те се ангажират да им проведат някакъв курс на обучение и да използват уменията, които имат. Стига да искат да работят!"
Като допълнение- още една статистика: ако хората без препитание в Бюрото по труда са около 5 000, то 969 са млади хора - на възраст до 29 години. От тях 745 са младежите без препитание в община Враца, а останалите 224 - в община Криводол. Класацията по образователен ценз пък водят хората със средно образование - които в двете общини са около 2 700. Без постоянни месечни доходи са 1 540 човека с основно образование, а безработните висшисти са 622-ма.
© Снимка: Архив РАДИО ВИДИН
20,8 % е нивото на безработица средно на месец през миналата година за трите области в Северозапада. Това сочат данните на Регионалната служба по заетостта в Монтана. Липсата на промишленост е една от причините за по-високата безработица в региона, а основният поток от безработните е формиран от периодични уволнения от малки и средни предприятия, каза пред Любо Андреев директорът на Регионалната служба по заетостта в Монтана- д-р Крум Крумов:
"При нас няма развита промишленост, много се надявахме на Дунав мост 2, но все още не се усеща резултата от пускането му. Селското стопанство е добре развито, но там работната ръка е малко. Надяваме се да се възстановят и овощарството, и зеленчукопроизводството. Безработицата в региона ще намалее и ако бъде възстановена дейността на "Химко" Враца, както и ако заработи ефективно Регионалният план за развитие на Северозападна България."
Още по темата можете да чуете в аудио файла.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..