Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Борис Николов: "Мечтая в Белоградчик да има общинска полиция"

В "Добро утро, кмете" ви отвеждаме до втория по големина град във Видинска област- Белоградчик, за да ви срещнем с неговия управник Борис Николов и с хората, живеещи там. Градът е разположен на двата планински масива Ведерник и Венеца, и е заобиколен от Белоградчишките скали. Белоградчик е създаден по римско време. Рушен е и е преизграждан многократно през годините.

Името на града произлиза от "Бел градеж", отнасящо се за крепостта. С течение на времето Белоградчик се превърна в голям туристически център, привличайки много български и чуждестранни туристи, като главната забележителност за тях са Белоградчишките скали.

Разговорът с кмета на Белоградчик започваме с въпроса "Какво се е подобрило в общината за изминалите две години?". Борис Николов я заварва в окаяно състояние, когато поема поста.

Снимка"Лесно е в една обрулена община да започнеш да управляваш. Каквото и да направиш, все ще е по-добро от това, което е било", заявява кметът. Цял квартал в града вече е благоустроен. Създаденото по инвестиционните проекти е всъщност най-видното в общината. Болницата и двете общински училища са санирани. Много деца са обхванати в клубове и кръжоци. Увеличил се е и туристопотокът благодарение на подобреното обслужване.

"Тази година ще се случи и едно от най-очакваните неща- изграждането на спортния комплекс- една дългогодишна мечта за хората", хвали се управникът. Най-болезнено за Борис Николов е това, че не успява да се справи с безработицата, макар че според него това не трябва да е задължение на Общината. Другото, което му се иска да направи, а все още не е успял, е да изгради общинска полиция, с която да защити населението. Вратите на Общината са отворени за хората. Те най-често го търсят за работа и при битови проблеми.

СнимкаСпоред Борис Николов Белоградчишките скали имат големи шансове да станат защитен от ЮНЕСКО обект и да получат статут на геопарк. В момента обаче всичко е в ръцете на държавното ръководство.

А, свободно време за кмета няма.

"Сигурно не съм достатъчно организиран, но все доработвам нещо несвършено в почивните дни. Не се оплаквам, но съм решил тези четири години- ще напъваме да свършим полезните и очакваните неща за града, пък после се надявам да имам много време за почивка"- казва Борис Николов.

Хората в Белоградчик живеят така, както и преди две години- със същите пенсии, но общо взето споделят, че са добре. За тях няма значение кой е кмет, важното е да се работи за хората.

Още за живота в Белоградчик и за желанията на хората- чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56