Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За тъжните залези над плодородните земи в Генерал Мариново

Снимка: Радио ВИДИН
Видинското село Генерал Мариново носи името на военния деец Кръстю Маринов, командир на 30-и Шейновски полк по време на Сръбско-българската война, началник на шеста дивизионна област- Видин по време на Балканската война и комендант на Видин по време на Междусъюзническата война. В негова чест през август 1934 година село Мусумане е преименувано на Генерал Мариново.

СнимкаСега в селото живеят около 120 души. Големи двуетажни къщи стоят самотни и бавно се рушат с годините- хората ги няма вече. От бронзовия бюст на генерал Маринов днес няма и помен, откраднат бил преди години и така и не се намерил. Кметският наместник Милко Матеев ни увери, че правят всичко възможно да възстановят паметника, та макар и от мрамор. Той разказа интересната история на някогашното село Мусумане и съседните села, създадени от тримата братя Мусуман, Молалия и Гузалия. За живота в днешни дни, казва че е труден.

"Имаме 33 души от малцинствата, работят в лозовите масиви в землището на селото или секат по горите, с това се препитават. Млади хора в село не се връщат. Децата ни са 11- все от малцинствата. Иначе къщи тук големи, ама хора няма, измряха или напуснаха. Чужденци, англичани купиха къща тук, но сега я продават, има и друго семейство, но те веднъж в годината идват. А другите хора от село се занимават със земеделие колкото могат. Само един от село гледа към 200 овце, другите гледат животни само за себе си. Продадоха хората земята си, или под аренда я дават, като са стари и не могат, няма начин. И магазина затвориха единия, няма оборот. На хората им пазаруват във Видин."

Попитах кмета от какво му се оплакват местните жители, за каква помощ го търсят. Отговорът му беше кратък:

Снимка"То май не остана някой да се оплаква, да сте видели хора по улиците... Я дошли днес един- двама, я не. Старите не се движат много, много, оплакват се, че нямат пари за старини."

Кметският наместник не е голям оптимист за бъдещето на българското село. Сам пенсионер, той знае прекрасно положението на всеки един свой съжител. Казва, че днешните държавни мъже все по-малко мислят за българското село и оставят живота бавно да изгасне в него.

"Селата се оголиха и няма връщане назад. Ако дойдете след 15 години, може и да не намерите никого тук, само съборетини. Трябва да помислят да подобрят положението на хората в селата. Не се чува селянинът, като че го забравиха..."- каза с болка Милко Матеев.

Малки пенсии, живот в разбирателство- това разказаха за битието си и хората от село Генерал Мариново. По думите им, от кмета са доволни, помага когато и с каквото може. Казват, че след още десет години има опасност селото да остане без хора, защото техните деца и внуци са далече... А дотогава ще наблюдават тъжния залез над плодородните земи самотни...

Кметството в село Генерал Мариново"Спокойно се живее тук, идва и лекар редовно. Пенсиите са малки- 190 лв., с 33 години стаж като медицински работник- не достигат просто. Добре сме като платим тока, телефона, и после- каквото остане. Помагаме си един на друг- "младите" плащат на по-старите сметките, пазаруват им. Но бъдеще за селото няма- тук сме останали последните, на по 74 години и повече. Остават само спомените от едно време, как се събирахме, каква веселба беше, какво задружие. Такъв е животът"- казаха хорта в село Генерал Мариново, които успях да открия.   

Повече за живота в село Генерал Мариново може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09