Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви са условията на труд на работното ни място

Четири предприятия във Видинско са със система за безопасност при работа

Намаляват трудовите злополуки във Враца

Снимка: Радио Видин
Оказва се, че работата влияе негативно на здравето за над 40% от българите. Поне това показват данните от Националното изследване на условията на труд в България. А за опасни обикновено се считат факторите, които могат да доведат до травматизъм или професионална болест, като упражняването на тежък физически труд, използване на стари технологии, лош микроклимат в предприятието. На базата на това изследване е създаден общ профил на българската икономика за безопасност и здраве при работа. Изследването е имало за цел да покаже рисковите сектори, каза Александър Борисов, главен инспектор в Главната инспекция по труда в София.

"Националното изследване на условията на труд целеше да събере статистическа информация за работодателите в България и да открои кои сектори са по-рискови. След това бяха разработени профили по безопасност и здраве при работа. Разработихме и кодекси на добри практики за спазване на законодателството и осигуряване на безопасни условия по време на работа. Направихме и системи за управлението на безопасността и здравето при работа. Бяха проведени серия обучения на работодатели. Има четири предприятия от Видинския регион, в които са внедрени такива системи"- уточни Александър Борисов.

Тенденция към намаляване на трудовите злополуки във Врачанско отчитат в края на месец април от Националния осигурителен институт (НОИ). За тази година няма инциденти с фатален изход. 5 от тях са настъпили по време на пътуването до работа или след връщане от нея, а 7 са настъпили по време на задълженията и могат да бъдат квалифицирани като "трудови злополуки". Добрата новина е, че до този момент през настоящата година няма смъртен случай по време на работа. През миналата година общият брой на злополуките с работници са били общо 39, като при три от тях се е стигнало до летален край. В 8 от произшествията проблемите са се случили на път до работа, а в 31- докато работниците са били на своите трудови места. През 2012 г. пък регистрираните трудови злополуки в НОИ са били почти два пъти повече от предходната година- или 71. При три от тях е настъпила смърт, 17 са се случили по време на път, а 54 са произшествията, станали на работните места. Информацията от Враца обобщи Жоро Александров.

През миналата година трудовите злополуки у нас са намалели с почти 9% спрямо 2012 г. Най-голям е броят на тези, станали на работното място- 82 %. Именно такъв е случаят от началото на тази година, при който пострада 16-годишно момиче от монтанското село Долно Белотинци. Момичето е пускало силажа в машината за мелене, но тъй като той бил мокър, се опитало да го избута с крака и ножовете захванали краката му. Тя е наета без трудов договор и без разрешително за работа, като непълнолетно лице, припомня историята Биляна Борисова. По този случай, който е трудова злополука има развитие - работодателят е предаден на прокурор, съобщи Димитър Петров, началник на Инспекцията по труда в Монтана.

Да работим в здравословни и безопасни условия на труд е важно! Да не пренебрегваме това!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30