Срещнах се с кметския наместник Лидка Кирилова в кметството, някога било читалище. Разказа ми, че е тежко да се направи кой знае какво за селото с малкото средства, които им отпускат. Кметицата обаче е амбициозна, заела се да разчиства храсталаците около пътя с помощта на хората от програмите за заетост, разчистили и около паметниците на двамата партизани от Шипот. Имат и обещанието, че тази година ще асфалтират пътя.
"Имаме пет деца от малцинствата, три от които ходят на училище в Димово, две са на детска градина. Имаме и бременна, ще си имаме бебе през лятото, прираст ще имаме. Иначе останалите са възрастни хора, сами се оправят както могат. По-млади от 65 години нямаме, с изключение на трите ромски семейства, които се заселиха тук. Нямаме си магазин, но поне хляба ни карат всяка сутрин от Димово, после го раздаваме в кметството. Хубавата новина е, че пътят, по който ни идва хлябът всеки ден ще го ремонтират"- разказа кметският наместник. И допълни, че и провизии им карат от време на време с кола, като разносна търговия.
Трудно може човек да се бори с демографския срив, особено в малките села, които бавно опустяват. Кметският наместник на Шипот Лидка Кирилова прави всичко възможно да подобри облика на селото и живота на хората.
"По програма имам жена, на шест часа, другата ми е на четири часа към социалните- с тях работя. Викаме човек с резачка, купим му бензин, режем храсталаците, да се поизчисти малко. Всичко беше обрасло, поне главната улица разчистихме. Около паметниците на шипотските партизани също орязахме храстите. И гробището сега е почистено, няма трева"- похвали се Лидка Кирилова.
В бившeто читалище, в което сега е кметството, някога имали библиотека и салон с голяма сцена, прожектирали филми, кипяло живот.... Макар навсякъде да се виждат следите на разрухата, кметската наместничка се старае да осигури и място, където хората да се събират по празници, макар и рядко. Направили си салон с маси и столове, дори и телевизия си имат, нищо че декодер нямат. Но когато се наложи, от вкъщи носят.
Така тече животът в малките селца от Северозапада, докато ги има... А единственото, което си пожелават, е никой повече да не умира, колкото и тъжно да звучи това....
Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..
Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта. Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..
"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..
Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..
5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца. "Тя се грижи за майката в..
Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...
Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик. Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене. Ангел Ангелов казва,..