Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любителският риболов отново е разрешен

Снимка: Радио ВИДИН


Със заповед на министъра на земеделието и храните проф. Димитър Греков от 14 април до 23 май тази година бе забранен любителския риболов за 40 дневен период. Забраната се прилага ежегодно през размножителния период на видове във водите на Черно море, река Дунав и вътрешните водни обекти. Има ли новости в новия риболовен сезон, който стартира преди дни- потърсихме за коментар Милен Методиев, началник сектор "Рибарство и контрол" Видин към Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.

"Съществени промени тази година няма да има. Рибата, която е уловена с въдица не може да бъде в никакъв случай обект на покупко- продажба. Възможността за улов е до три килограма риба, с изключение на единичните екземпляри. За въдиците ограничението също е записано в закона, като за река Дунав допустимият брой е три въдици." - обясни Милен Методиев. 

Тази година сезонът се откри необичайно рано, което според рибарите се оказа проблем, защото част от рибата все още не е хвърлила хайвера си. Според специалистите обаче, откриването е навреме. Според тях, размножителният период е приключил и затова сезонът стартира седмица по- рано. И риск за популацията на рибата няма.
Истината е, че най- големият враг на рибата си остават бракониерите. А за тях няма значение кога се открива сезонът за риболов. Тук е ролята на контролните органи- да се справят с това явление.

"Санкциите варират в широк диапазон, в зависимост от конкретното нарушение. Ще се следи строго за незаконен риболов с мрежи във вътрешните водоеми, както и по река Дунав, а нощният риболов от тази година е забранен." - каза още Милен Методиев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25