Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Застой в пазара на имоти

Снимка: Радио ВИДИН


В края на миналата година експерти предвиждаха понижението в цените на недвижимите имоти у нас да спре. Положителната тенденция на имотния пазар е най-отчетлива в София, където цените на жилищата през изминалите месеци са отбелязали трети пореден реален годишен ръст в размер на 4.77%. Спрямо предходното тримесечие цените на имотите в столицата са нараснали с 0.97%- сочат данните на Националния статистически институт. Случва ли се обаче това в Северозапада? Спираме се на Враца и Видин.

В града под Околчица се оказва, че пазарът при продажбите на имоти е в застой. Причините потърси Жоро Александров:

Изискванията на банките при отпускането на кредити за закупуване на жилища стопират сериозно пазара на недвижими имоти във Враца. Това твърди Петя Димитрова, брокер от местна агенция за имоти.
 
Снимка"През последните месеци се наблюдава интерес към по-евтини жилища. Предимно се продават панелни апартаменти в жилищен комплекса "Дъбника", "Сениче" и "Младост" на нива около 20 000 до 25 000 лева. Проявяват интерес и към вилни имоти. Повечето хора, които купуват ново строителство, теглят кредит от банка. Условията на банките са по-различни от други години- гледат се доходите, а не имота, който се залага. Затова и по-малко хора имат възможност да вземат по-голям заем за покупка на по-голямо жилище"- обясни бокерът.

Във Видин тенденцията е същата- търсят се евтини жилища в по-крайни квартали. Цените на панелните апартаменти са достигнали най-ниските си нива от няколко години насам. Не върви и отдаването под наем на търговски площи. Единствените, които търсят помещения, са търговци за продажби на дрехи втора ръка и закуски.

"Пазарът е на същите нива от преди Нова година. Има предлагане на имоти, но купувачите са малко. Очакваме през лятото да има покачване в продажбите от т.нар. чужденци- българи живеещи в Испания и Италия. Цените на жилищата са стигнали най-ниските си нива от много години насам. Тухлените апартаменти държат по-добри цени, но панелките направо се сринаха като цени. Двустаен панелен апартамент в краен квартал е на цена 24 000-26 000 лева. Определяща за момента е цената, не се търсят луксозни жилища. Двустайно тухлено жилище в кварталите "Калето" и широк център на Видин се продават за 35 000 до 40 000 лева"- каза  Стефан Филаретов, регионален брокер на Агенция за продажба на недвижими имоти. 


СнимкаЦените вървят надолу не само при продажбите, но и при тези жилища, които се отдават под наем. Търсят се помещения предимно за магазини за продажба на дрехи втора употреба, аптеки и закуски- много показно за нуждите на живеещите хора в региона. Изчезнали от видинския имотен пазар са и чужденците- масово разпродават къщите си по селата, заради нашествие на крадци.
За разлика от апартаментите и къщите в района на Видин, при земеделските земи отчитат ръст в цената за декар, каза още брокерът Стефан Филаретов:
"При земеделските земи от месец януари има покачване в цената за Златорожието- селата Антимово, Кутово, Покрайна. За големите парчета площи над 10 декара цената стига 700 лева. Земите по-ниска категория са с двойно по-ниски цени."


Още за тенденциите в пазара на имоти в Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45