Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Застой в пазара на имоти

Снимка: Радио ВИДИН


В края на миналата година експерти предвиждаха понижението в цените на недвижимите имоти у нас да спре. Положителната тенденция на имотния пазар е най-отчетлива в София, където цените на жилищата през изминалите месеци са отбелязали трети пореден реален годишен ръст в размер на 4.77%. Спрямо предходното тримесечие цените на имотите в столицата са нараснали с 0.97%- сочат данните на Националния статистически институт. Случва ли се обаче това в Северозапада? Спираме се на Враца и Видин.

В града под Околчица се оказва, че пазарът при продажбите на имоти е в застой. Причините потърси Жоро Александров:

Изискванията на банките при отпускането на кредити за закупуване на жилища стопират сериозно пазара на недвижими имоти във Враца. Това твърди Петя Димитрова, брокер от местна агенция за имоти.
 
Снимка"През последните месеци се наблюдава интерес към по-евтини жилища. Предимно се продават панелни апартаменти в жилищен комплекса "Дъбника", "Сениче" и "Младост" на нива около 20 000 до 25 000 лева. Проявяват интерес и към вилни имоти. Повечето хора, които купуват ново строителство, теглят кредит от банка. Условията на банките са по-различни от други години- гледат се доходите, а не имота, който се залага. Затова и по-малко хора имат възможност да вземат по-голям заем за покупка на по-голямо жилище"- обясни бокерът.

Във Видин тенденцията е същата- търсят се евтини жилища в по-крайни квартали. Цените на панелните апартаменти са достигнали най-ниските си нива от няколко години насам. Не върви и отдаването под наем на търговски площи. Единствените, които търсят помещения, са търговци за продажби на дрехи втора ръка и закуски.

"Пазарът е на същите нива от преди Нова година. Има предлагане на имоти, но купувачите са малко. Очакваме през лятото да има покачване в продажбите от т.нар. чужденци- българи живеещи в Испания и Италия. Цените на жилищата са стигнали най-ниските си нива от много години насам. Тухлените апартаменти държат по-добри цени, но панелките направо се сринаха като цени. Двустаен панелен апартамент в краен квартал е на цена 24 000-26 000 лева. Определяща за момента е цената, не се търсят луксозни жилища. Двустайно тухлено жилище в кварталите "Калето" и широк център на Видин се продават за 35 000 до 40 000 лева"- каза  Стефан Филаретов, регионален брокер на Агенция за продажба на недвижими имоти. 


СнимкаЦените вървят надолу не само при продажбите, но и при тези жилища, които се отдават под наем. Търсят се помещения предимно за магазини за продажба на дрехи втора употреба, аптеки и закуски- много показно за нуждите на живеещите хора в региона. Изчезнали от видинския имотен пазар са и чужденците- масово разпродават къщите си по селата, заради нашествие на крадци.
За разлика от апартаментите и къщите в района на Видин, при земеделските земи отчитат ръст в цената за декар, каза още брокерът Стефан Филаретов:
"При земеделските земи от месец януари има покачване в цената за Златорожието- селата Антимово, Кутово, Покрайна. За големите парчета площи над 10 декара цената стига 700 лева. Земите по-ниска категория са с двойно по-ниски цени."


Още за тенденциите в пазара на имоти в Северозапада чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56