Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво защитават промените в Закона за защита на конкуренцията?

Снимка: РАДИО ВИДИН
Промените в Закона за защита на конкуренцията, внесени преди време от депутати, за да се ограничат нелоялните търговски практики, са опасни за конкуренцията. Големите търговски вериги ще се преориентират към външни доставчици и вероятно цените ще тръгнат нагоре. Това прогнозират представители на хипермаркетите, работодателските организации, икономисти, анализатори и производители. Опитахме се да разберем какво ще се случи с българския пазар. Промените, които се спрягат ще доведат до много рискове за българската икономика и по-специално за българските производители- смята Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

"Очакваме, че с тези текстове търговците в България ще бъдат принудени да прекратят частично отношенията си с малки български производители и ще увеличат вноса. По този начин ще ограничат рисковете от огромните глоби, заложени в законопроекта и то за нарушения, които могат да се третират твърде широко и дават възможност на държавната администрация да разсъждава доколко има нарушения
"- каза експертът.

Освен че ще навреди на малкия и среден бизнес, този проект ще бъде много вреден и за българските потребители, които ще платят по-високите цени, заложени с промените.

"Една от идеите на вносителите на закона е да увеличат цената, която получават българските производители. Ако законодателят постигне тази своя цел, по-високите цени, които плащат търговците, няма как да не рефлектират при равни други условия. Те ще се отразят при крайните цени за потребителите. От този закон ще загубят всички. Ще загубят и българските политици, защото ние очакваме да  се докаже, че част от разпоредбите противоречат на европейското законодателство в частта, която урежда свободата на установяване и свободата на договаряне. Въпрос на време е срещу България да стартира наказателна процедура срещу този закон. Този законопроект е вреден за български бизнес, за икономиката и не трябва да влиза в сила"
- категоричен е Йордан Матеев.

Според данните на Националния статистически институт от месец април, спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в потребителските групи са се увеличили- при хранителните  продукти и безалкохолните напитки увеличението е с 0.4%; при облеклото и обувките има увеличение с 6.1%; за жилищно обзавеждане, домакински уреди и поддръжка на дома цените са се повишили с 0.1%. Има увеличение на основните хранителни продукти, без които не можем в ежедневието си- бял хляб, ориз, мляко, плодове и зеленчуци.

Потърсихме за коментар и Видинската търговско-промишлена палата. Един от очакваните резултати е повишаването на цените, каза Красимир Кирилов, председател на Палатата:

"Всеки един опит държавата да регулира изкуствено цените и взаимоотношенията между производители и търговци няма как да не доведе до сътресения. Основният проблем в новите регулации е, че те не са достатъчно ясни и ще доведат до възможности за корупция. Втора възможност е търговците да минат в сивия сектор, те ще гледат да избегнат праговете, които законът залага. Големите търговски вериги ще потърсят контрагенти и доставчици в съседните европейски страни- Румъния, Сърбия, което ще навреди на българския производител. Ясно е, че проблем има- малките и средни производители могат трудно да отговорят на условията, поставени от големите вериги и сега. Само за да бъдат представени в магазините на големите вериги, работят, ако не на загуба, то поне без печалба. Трябва да бъде намерено решение, което няма да стане с драстична намеса на държавата. Не трябва вината да се прехвърля само на големите вериги и да забравяме за основното- цената на енергията на българския производител и административните тежести, които го правят неконкурентоспособен"
- обясни Красимир Кирилов.  

Още коментари за промените в Закона за защита на конкуренцията и какво ще донесат те на родния пазар ще намерите в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45