Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво защитават промените в Закона за защита на конкуренцията?

Снимка: РАДИО ВИДИН
Промените в Закона за защита на конкуренцията, внесени преди време от депутати, за да се ограничат нелоялните търговски практики, са опасни за конкуренцията. Големите търговски вериги ще се преориентират към външни доставчици и вероятно цените ще тръгнат нагоре. Това прогнозират представители на хипермаркетите, работодателските организации, икономисти, анализатори и производители. Опитахме се да разберем какво ще се случи с българския пазар. Промените, които се спрягат ще доведат до много рискове за българската икономика и по-специално за българските производители- смята Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

"Очакваме, че с тези текстове търговците в България ще бъдат принудени да прекратят частично отношенията си с малки български производители и ще увеличат вноса. По този начин ще ограничат рисковете от огромните глоби, заложени в законопроекта и то за нарушения, които могат да се третират твърде широко и дават възможност на държавната администрация да разсъждава доколко има нарушения
"- каза експертът.

Освен че ще навреди на малкия и среден бизнес, този проект ще бъде много вреден и за българските потребители, които ще платят по-високите цени, заложени с промените.

"Една от идеите на вносителите на закона е да увеличат цената, която получават българските производители. Ако законодателят постигне тази своя цел, по-високите цени, които плащат търговците, няма как да не рефлектират при равни други условия. Те ще се отразят при крайните цени за потребителите. От този закон ще загубят всички. Ще загубят и българските политици, защото ние очакваме да  се докаже, че част от разпоредбите противоречат на европейското законодателство в частта, която урежда свободата на установяване и свободата на договаряне. Въпрос на време е срещу България да стартира наказателна процедура срещу този закон. Този законопроект е вреден за български бизнес, за икономиката и не трябва да влиза в сила"
- категоричен е Йордан Матеев.

Според данните на Националния статистически институт от месец април, спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в потребителските групи са се увеличили- при хранителните  продукти и безалкохолните напитки увеличението е с 0.4%; при облеклото и обувките има увеличение с 6.1%; за жилищно обзавеждане, домакински уреди и поддръжка на дома цените са се повишили с 0.1%. Има увеличение на основните хранителни продукти, без които не можем в ежедневието си- бял хляб, ориз, мляко, плодове и зеленчуци.

Потърсихме за коментар и Видинската търговско-промишлена палата. Един от очакваните резултати е повишаването на цените, каза Красимир Кирилов, председател на Палатата:

"Всеки един опит държавата да регулира изкуствено цените и взаимоотношенията между производители и търговци няма как да не доведе до сътресения. Основният проблем в новите регулации е, че те не са достатъчно ясни и ще доведат до възможности за корупция. Втора възможност е търговците да минат в сивия сектор, те ще гледат да избегнат праговете, които законът залага. Големите търговски вериги ще потърсят контрагенти и доставчици в съседните европейски страни- Румъния, Сърбия, което ще навреди на българския производител. Ясно е, че проблем има- малките и средни производители могат трудно да отговорят на условията, поставени от големите вериги и сега. Само за да бъдат представени в магазините на големите вериги, работят, ако не на загуба, то поне без печалба. Трябва да бъде намерено решение, което няма да стане с драстична намеса на държавата. Не трябва вината да се прехвърля само на големите вериги и да забравяме за основното- цената на енергията на българския производител и административните тежести, които го правят неконкурентоспособен"
- обясни Красимир Кирилов.  

Още коментари за промените в Закона за защита на конкуренцията и какво ще донесат те на родния пазар ще намерите в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45