Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проблеми и хорски неволи владеят Владиченци

7
Снимка: Светослав Цветанов


В "Добро утро, кмете!" гостуваме във видинското село Владиченци. То се намира в община Димово. Пейзажът, който посрещна екипа на Радио ВИДИН, не се различаваше от този в другите малки села с намаляващо население. Запустели къщи и възрастни хорица, отрудени с годините, седнали на приказки на пейка в центъра на селото. Нямат край нещата, от което се оплакват- нямат магазин, за лекарства се пътува до Димово, изобщо животът им е труден.

"Животът не е добър- няма никаква прехрана за хората. Горе е корупция и измама, а от нашия кметски наместник какво зависи- нищо! Имаме проблеми и с кражбите- на два пъти ми разбиваха къщата, разтворено - всичко извадено. Полицията дойде - погледне, констатира и толкова, оправяй се сам... Нищо си нямаме тук, дори магазин. Да умре човек няма какво бабичките да донесат, както се прави- бисквити или бонбони, няма от къде да се купи. Кражби колкото щеш, ама те изпокрадоха каквото имаше- легла, дюшеци, от къщите където хората починаха. Имаме 60 къщи, в които никой не живее"- жалват се хората от Владиченци.

Малката утеха за възрастните, които постоянно имат нужда от лекарства, но няма откъде да ги купят, е подвижната аптека. Именно така заварихме две баби- седяха и чакаха да си купят нужните им илачи.

От една година кметски наместник на село Владиченци е Сашо Петров. Самият той е наясно, че няма как сам да реши проблемите на малкото останали хора в селото. А те не спират, налага се от община Димово да им съдействат, опират и до областната управа.

"От общината бяха заявили бройки за работни места по програмата за пазачи по селата, но нас ни отрязаха, не ни дадоха нито една бройка. Имаме двама души, които са от Владиченци и са назначени по тази програма в Мали Дреновец. А тук в село няма кой да окоси тревата. Останали са около 40 души - все стари хора. А магазин нямаме отдавна- кой да пазарува в него? Карат ни с коли хляба поне. Имаме нова сграда, където беше магазина, бих го дал на някого почти без наем, символично, само да има бабите сол откъде да купят, но няма кой да се наеме да работи на загуба"- разказа кметският наместник Сашо Петров. Той не е оптимист за бъдещето на малките български села- които бавно ще изчезват в годините.

Още за живота в село Владиченци може да научите от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09