Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Враца не отстъпи за военното си поделение

Снимка: Областна администрация Враца

Битката за възстановяването на бившето поделение 52 380 в града под Околчица приключи с победа за Враца. За това помогна единната реакция на институциите- общинска и областна управи, политици, общественици- всички се противопоставиха на решението на военния министър от служебния кабинет Велизар Шаламанов да замрази проекта по отварянето на врачанския батальон на 1 октомври.

Какво се случи миналата седмица:

Протестът беше подкрепен и от местната власт във Враца, снимка: Областна администрация ВрацаМирен протест, организиран от бивши военни във вторник, 19 август, предизвика спешна визита на Шаламанов във Враца. Тя беше насрочена за днес, 25 август. Гостът трябваше бъде изненадан и с подписка, която събира недоволните подписи на местните хора. Военното поделение във Враца беше закрито на 1 юли 2012 г. от правителството на ГЕРБ при военния министър Аню Ангелов. Заради закриването, 450 семейства напуснаха Враца и потърсиха препитание на друго място. Протестите на граждански организации и партии доведоха до решението във Враца отново да бъде разкрито подразделение на българската армия, което да действа при кризи и бедствия, подобни на събитията в Мизия. Решението за разкриването на батальон направи правителството на Пламен Орешарски, а министър Ангел Найденов определи 1 октомври като първия работен ден за 35 военни. До 1 декември в поделението трябваше да бъдат разкрити още 215 работни места, като за целта бяха заделени 6 000 000 лева. Правителството на Орешарски обаче хвърли оставка и беше избран служебен кабинет.

Още с постъпването си на власт, министър Велизар Шаламанов обяви, че замразява военното поделение във Враца заради липсата на пари. Което предизвика протест във Враца. Мирният митинг беше свикан на 19 август край паметника на Васил Левски, а организатор на протеста беше о.р. подп. Радослав Гетов.

"Навършват се вече три години откакто нашият инициативен комитет са бори срещу ликвидирането на бившето врачанско поделение и след това за възстановяването му. В поделението трябваше към момента да Радослав Гетов, снимка: Жоро Александровбъдат назначени 250 души на работа, но това още не се е случило"- каза Радослав Гетов.

Кметът на Враца Николай Иванов също се включи в митинга и заяви, че не приема решението на министър Велизар Шаламанов.

"Решението за поделението във Враца беше едно изключително необосновано, публично неаргументирано и доста прибързано"- каза Николай Иванов.

Подкрепата си за протестиращите изразиха бившият военен министър Николай Цонев, бившият заместник-началник на Военната академия Стойко Стойков и областният управител на Враца Венцислав Василев. Няколко политически лидери /БСП, ВМРО и "Атака"/ също се включиха в митинга. Доста краен по темата беше кметът на село Бели извор и бивш военен Кирил Илиев.

Кирил Илиев, снимка: Жоро Александров"Изводът е един- просто няма държава. Няма държава, която да има нужда от армия. Превърнали сме армията си в пет батальона, които разкарваме напред и назад. В момента храним американските военни бази у нас, защото ни излиза скъпо да храним собствена армия"- каза за "Актуално" Кирил Илиев.

Красимир Богданов, който е един от инициаторите за възстановяване на военното поделение, също дойде на протеста.

"След като бяха направени всички разчети, предвидени средства за ремонтни дейности и определени сроковете за тяхното изпълнение се оказа, че всички тези усилия са били напразни"- сподели Красимир Богданов.

Снимка: БГНЕСВоенно поделение във Враца все пак ще има - това е резултатът от среща, предизвикана в четвъртък, 21 август, от министъра на отбраната в служебния кабинет Велизар Шаламанов. На нея кметът на града под Околчица Николай Иванов, Елена Стоилова от Областна администрация и представителката на инициативния комитет за възстановяване на формированието, Ася Крумова, са получили уверение, че Министерството на отбраната ще отдели 150 000 лева, за да не спира отварянето на батальона. Информацията беше съобщена от военното ведомство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56