Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По улиците на Видин и Враца- ремонти и протести

3
Улица "Екзарх Йосиф" във Видин
Снимка: Пламен Коцев

Грандиозен ремонт на улици във Враца кипи от известно време. Градът не е виждала подобно асфалтиране поне от 25-30 години. През последните 3 месеца бяха затворени централните булеварди "Демокрация" и "Втори юни", както и свързващата ги улица "Екзарх Йосиф", за да може валяците и останалата техника да си свършат работата. По-рано през годината завърши цялостното преасфалтиране на ул. "Кръстьо Българията", а процедурни хватки забавиха същинския ремонт на няколко важни улици в най-големия жилищен комплекс в града "Дъбника". Информация от града под Околочица от сътрудника ни Жоро Александров:

"Дейностите по историческото асфалтиране на улиците в града стана възможно, благодарение на 7-те милиона лева, отпуснати от правителството на Пламен Орешарски по инвестиционната програма за растеж на регионите. На някои тази новина може да им звучи предизборно, но е факт, че във Враца вече има улици, по които човек спокойно може да кара колата си, без да получава бъбречна криза от друсането или да си троши автомобила. И това се дължи на кмета Николай Иванов и екипът му, които докараха тези пари и направиха така, че врачани да не ги е срам да поканят гости от друг град, защото ще видят изровените като след бомбардировка улици. Аз например си спомням кои улици асфалтираха предишните трима кметове на Враца, които дойдоха на власт след последния успешен кмет на града - покойния Румен Стоманярски. Войслав Бубев ще бъде запомнен преди всичко с изсичането на дървета и асфалтираните тротоари, но и с това, че преди да си иде, оправи улица "Вардар", на която се намира жилището му. Не беше по-различен подходът на неговия наследник Тотю Младенов, който освен половината ул. "Христо Ботев"- от Гарнизонния стол до кръстовището с кръгово движение, успя да асфалтира и ул. "Хаджи Димитър", край която е апартаментът му във Враца. За д-р Костадин Шахов си спомням, че не успя да асфалтира нито една улица... Това е приносът на последните трима градоначалници, преди да се случи чудото и да се оправят улици във Враца.

Снимка: Жоро АлександровА това чудо се случва в един много деликатен момент, в който целият град е изтърбушен от екипите, които изграждат интегрирания план за водния цикъл на града. Но всички в града под Околчица стискат зъби, защото вярват, че все някога и по малките улички ще бъдат поправени пораженията от голямото копаене. Затова не бива да звучи странен вопълът на врачани за по-добри условия на живот в градската среда. Неслучайно липсата на подобни условия накара жителите на врачанския квартал "Кулата" да предупредят, че ако до 15 септември не им оправят улиците, ще се вдигнат на бунт. Това действие също прилича на предизборно, но е факт, че жителите на квартал "Кулата" също им се иска да карат по асфалтирани улици."

Ремонтът на врачанските улици се посреща нееднозначно от хората. Тъй като през последните 25-30 години подобно мащабно асфалтиране не е имало, някои врачани го посрещат подозрително, а други настояват ремонтът да продължи и от централните пътни артерии да се пренесе към по-малките улички.

"Всички сме много доволни от това, че улиците ни се асфалтират. Всичко, което се случва с врачанските улици най-сетне е много хубаво. Вярно е, че сега много често се чува рев на мотори, тъй като волните ездачи нямат търпение да се нарадват на новия асфалт. Но честно казано предпочитам рев на мотори пред глухото дрънчене на ламарини или пукота на счупени амортисьори" - казаха врачани в анкетата на Жоро Александров по темата днес.

Не е розово положението обаче във Видин. Продължават тук и там изкопните работи по водния цикъл на крайдунавския град и никой не знае какво всъщност се случва. Различни слухове се носят сред видинчани за това, че парите са свършили и всичко ще остане така, както е в момента- разкопано и занемарено.

Снимка: Пламен КоцевЕдна от възловите улици в града е в безобразно състояние и никой нищо не прави по въпроса. Живеещите на улица "Екзарх Йосиф" от кръговото движение на блок "Кокиче" до парк "Нора Пизанти" се обединиха и организираха протестна подписка за справяне с положението.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00