Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Топ 3 на събитията във Враца за 2014 година

Снимка: Жоро Александров

Отиващата си 2014 година ще бъде запомнена от врачани с поне 3 събития: голямото асфалтиране на улици, наводнението от лятото и повторното отваряне на закритото преди 2 години военно поделение. Няма как тук да не отворим една скоба и да не посочим кой е най-големият гаф през отиващите си 12 месеца. Това безспорно е фактът, че окончателно се спука надуваният балон за бъдещ пуск на "Химко". Спомням си, че прогнозите в тази посока тръгнаха още в средата на 2013-а, но през настоящата година окончателно се разбра, че бившият торов завод край Враца никога повече няма да заработи.

СнимкаПриродата реши да изпита врачани и им изпрати огромен порой. Дъждът, който заваля на 30 юли и спря чак на 2 август, разруши десетки метри пътища, мостове, наводни и срути няколко селски къщи в общината. Най-важното, което показа стихията е, че местната власт във Враца знае как да се справи с кризисна ситуация като наводнение. Защото онова, което сполетя града под Околчица не беше по-малко страшно от случилото се в Мизия, където последствията продължават да тежат на съвестта на институциите.

Голямото асфалтиране на улици във Враца обаче е събитието, което доказа, че когато има воля за подобряване на живота на хората, се намират и пари. Вярно е, че правителството на Пламен Орешарски отпусна 7 000 000 лева по инвестиционната си програма за устойчиво развитие и за първи път от 30-35 години врачани видяха какво е да се асфалтират повече от 1 улица наведнъж, а движението на обществения транспорт да е блокиран от валяци и друга тежка техника. Затова е разбираемо удоволствието, с което кметът на града Николай Иванов оповести старта на така чакания ремонт, заради който Враца изпревари и Монтана, и Видин:

"Градът имаше нужда от тези действия и ги получи. Успяхме да стартираме навреме, защото имахме проектна готовност, навреме проведохме обществените поръчки  и можем да чакаме добрите резултати. По-важното е, че Враца ще има своите нови улици, с нова асфалтова настилка, с нови тротоарни зони, което ще повиши комфорта на живот…"

Не че в момента всички улици във Враца са в перфектно състояние, но е видно, че градската управа има желание да подобри и малките улички, като превърне Враца в приветлив град за живеене.

Мирен протест, организиран от бивши военни на 19 август в защита на военното поделение във ВрацаКато голям успех може да се отчете и повторното отваряне на военното поделение в града под Околчица. Това събитие стана факт, защото гражданското общество се обедини около тезата, че има нужда от такова формирование. И в разгара на лятото, когато служебният военен министър Велизар Шаламанов опита да шикалкави, че парите за него не стигали, врачани се вдигнаха на мирен протест, с който защитиха поделението си. Радослав Гетов, офицер от резерва, оглави недоволните:

"Вече от 3 години се борим за това поделение. Усилията бяха насочени първо към това да не се закрива, после да убедим предишното правителство /на Орешарски/, че трябва да се разкрие отново, а сега и на служебния кабинет…" Последните събития около военното поделение говорят, че реално то няма да заработи на пълни обороти през тази година, защото заделените пари за назначението на 200-300 военнослужещи ги няма. Но въпреки това врачани знаят, че поделението ще го има. И чакат реални действия от управляващите.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00

Ще наемат ли фирмите нови служители?

Повече от половината фирми у нас не смятат да наемат работници в близките 6 месеца. Това показва проучване на Българската конфедерация по заетостта, в което са участвали близо 1200 компании в страната. От тях 20% планират да намалят броя на служителите си през следващата половин година. Други 24% не са сигурни дали ще разширяват или ще..

публикувано на 23.10.24 в 10:45