Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Топ 3 на събитията във Враца за 2014 година

Снимка: Жоро Александров

Отиващата си 2014 година ще бъде запомнена от врачани с поне 3 събития: голямото асфалтиране на улици, наводнението от лятото и повторното отваряне на закритото преди 2 години военно поделение. Няма как тук да не отворим една скоба и да не посочим кой е най-големият гаф през отиващите си 12 месеца. Това безспорно е фактът, че окончателно се спука надуваният балон за бъдещ пуск на "Химко". Спомням си, че прогнозите в тази посока тръгнаха още в средата на 2013-а, но през настоящата година окончателно се разбра, че бившият торов завод край Враца никога повече няма да заработи.

СнимкаПриродата реши да изпита врачани и им изпрати огромен порой. Дъждът, който заваля на 30 юли и спря чак на 2 август, разруши десетки метри пътища, мостове, наводни и срути няколко селски къщи в общината. Най-важното, което показа стихията е, че местната власт във Враца знае как да се справи с кризисна ситуация като наводнение. Защото онова, което сполетя града под Околчица не беше по-малко страшно от случилото се в Мизия, където последствията продължават да тежат на съвестта на институциите.

Голямото асфалтиране на улици във Враца обаче е събитието, което доказа, че когато има воля за подобряване на живота на хората, се намират и пари. Вярно е, че правителството на Пламен Орешарски отпусна 7 000 000 лева по инвестиционната си програма за устойчиво развитие и за първи път от 30-35 години врачани видяха какво е да се асфалтират повече от 1 улица наведнъж, а движението на обществения транспорт да е блокиран от валяци и друга тежка техника. Затова е разбираемо удоволствието, с което кметът на града Николай Иванов оповести старта на така чакания ремонт, заради който Враца изпревари и Монтана, и Видин:

"Градът имаше нужда от тези действия и ги получи. Успяхме да стартираме навреме, защото имахме проектна готовност, навреме проведохме обществените поръчки  и можем да чакаме добрите резултати. По-важното е, че Враца ще има своите нови улици, с нова асфалтова настилка, с нови тротоарни зони, което ще повиши комфорта на живот…"

Не че в момента всички улици във Враца са в перфектно състояние, но е видно, че градската управа има желание да подобри и малките улички, като превърне Враца в приветлив град за живеене.

Мирен протест, организиран от бивши военни на 19 август в защита на военното поделение във ВрацаКато голям успех може да се отчете и повторното отваряне на военното поделение в града под Околчица. Това събитие стана факт, защото гражданското общество се обедини около тезата, че има нужда от такова формирование. И в разгара на лятото, когато служебният военен министър Велизар Шаламанов опита да шикалкави, че парите за него не стигали, врачани се вдигнаха на мирен протест, с който защитиха поделението си. Радослав Гетов, офицер от резерва, оглави недоволните:

"Вече от 3 години се борим за това поделение. Усилията бяха насочени първо към това да не се закрива, после да убедим предишното правителство /на Орешарски/, че трябва да се разкрие отново, а сега и на служебния кабинет…" Последните събития около военното поделение говорят, че реално то няма да заработи на пълни обороти през тази година, защото заделените пари за назначението на 200-300 военнослужещи ги няма. Но въпреки това врачани знаят, че поделението ще го има. И чакат реални действия от управляващите.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31