Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видин през 2014

Какво се случи във Видин през отминалата година

Колаж- Пламен Генчев

С фойерверки на площад "Бдинци" започна 2014 година във Видин. През пролетта гърмя шампанско за пречиствателна станция- част от строителството по водния цикъл. Започнаха да подготвят и договорите за проекта за зелена и достъпна градска среда, по който трябваше да бъдат обновени алеите в парк "Рова", да има енергоспестяващо осветление и 10 ремонтирани улици в центъра на града.

Препятствие за шофьорите стана булевард "Панония", заради работата по водния цикъл и чакания с години ремонт на надлеза по него. В края на годината пътното съоръжение вече е проходимо за автомобили и пешеходци. Ремонтът му е с пари по програмата "Растеж и устойчиво развитие на регионите". По нея започна и ремонт на пътя към граничното село Салаш, където трябва да има нов Граничен контролно-пропускателен пункт със Сърбия. Още през януари отчуждиха имотите за бъдещия ГКПП, а през юли обявиха и първата копка.

"Няма пречки за строителството", каза тогава министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева, а ремонтът трябваше да е приключил за 4-5 месеца.

Междувременно Мюсюлманското вероизповедание започна съдебни дела, с които поиска имоти във Видин, сред които и сградата на музей "Конака". Делата започнаха с протести, които събраха граждани, партийни симпатизанти и дори футболни запалянковци. На финала Видинският окръжен съд отхвърли искането. Позова се на експертизата, че няма данни сградата на музей "Конака" да се е използвала от турските власти с каквото и да било предназначение.

Прекратено бе и друго дело- по искане на охранителна фирма срещу Община Видин, с което се претендираше за повече от 788 хиляди лева.

"Делото е прекратено с определение на Окръжен съд Видин, тъй като охранителната фирма се е отказала от искането си", уточниха тогава от пресслужбата на Общината.

Съдът се произнесе с решение и за управлението на града, след като в края на юли Държавна агенция "Национална сигурност" започна разследване срещу кмета на Видин. С решение на Апелативния съд в София Герго Гергов бе отстранен от длъжност като кмет на Видин, за да не пречи на разследването. Обвиненията срещу него са за престъпление по служба, при възлагане на обществена поръчка. Половин година Видин е с временно изпълняващ длъжността кмет, а през следващата ни чакат и нови местни избори.

През 2014 избрахме евродепутати, а също и представители в българския парламент. От Видин изпратихме отново в парламента депутатите от предишното Народно събрание Владимир Тошев от ГЕРБ и Филип Попов от Коалицията с ново име "БСП лява България", след като водачите на двете листи Ивайло Московски и Михаил Миков избраха да представят многомандатен район от София. В парламента след преразпределението на гласовете влезе и Иван Иванов- депутат от коалиция АБВ. Представител на Видин в Народното събрание е и Станислав Анастасов, бивш министър на околната среда и водите в кабинета на Орешарски- като водач на листата на Движението за права и свободи той пристигна в града за предизборната си кампания.

Преди изборите взрив потресе България. 15 души загинаха в завода за боеприпаси в Горни Лом. Следствието има предположения за причините. Държавата, общините, близки и непознати се опитаха да помогнат на семействата на загиналите. Те получиха смъртните актове и кръвнина от по 10 000 лева от държавата. Съдебна медицина върна останките на загиналите в навечерието на Коледа, а на 40-тия ден от трагедията в катедралния храм на Видин "Свети Димитър" бе отслужена заупокойна молитва в памет на загиналите.

Малко след сформирането на новия кабинет, от опозицията организираха протест във Видин срещу едно от първите управленски решения. Митницата, която през 2013 година ни върнаха в града, отново бе закрита като териториално подразделение...

Представители на граждански движения излязоха на протест срещу реконструкциите за Общинска автогара пред Паметника на скърбящия воин, до старата жп гара в града.

С новия кабинет последваха и нови назначения на представителите на държавната власт по места. За областен управител на Видин бе назначен Момчил Станков. Мандатът му започна с ледено бедствие. Аварии оставиха в мрак десетки населени места. След 12 дни борба с леда, областният управител отмени плана за действие при бедствия и благодари за ефективната намеса. Той представи и приоритетите си като областен управител.

През 2014 година по Дунав мост 2 тръгнаха влакове. А Радио ВИДИН отпразнува петата си година.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47