Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възрастните хора от село Градец всеки месец чакат за пенсиите си под открито небе

Една абсурдна история от Градец

Илия Томов: "Старата поща е построена с труда на хората от Градец и е била подарена с един подпис на "Български пощи", без да сложат една тухла..."

7
Така се чака за пенсия във видинското село Градец днес
Снимка: Ваня Минева
Имало едно време едно село. Хората от това село решили, че ще си построят сграда за пощенска станция. Били млади. Сили имали достатъчно. И си направили красива поща на два етажа, за чудо и приказ...

Минали години. Хората поостарели, почнали един по един да излизат в пенсия. Така се случило, че крадци влезли в хубавата пощенска станция и не само, че я разбили, но и запалили сградата... И сега възрастните хора от това село всеки месец стоят с часове под открито небе, за да си получат пенсиите. За съжаление това не е лошо измислена съвременна приказка. А настояще за видинското село Градец.

"Тая поща ние сме си я строили. С трудови дни. Безплатно. Имаше си чакалня. Пейчици. Топло...


Така изглежда изоставената сграда на пощата днесКасиерки на три гишета. Някой я запали. После остана празна. Всичко се открадна през годините. В момента е празна и никой не я стопанисва. А ние чакаме на студа по няколко часа и накрая ни казват, че парите са свършили и си тръгваме...", един през друг ми обясняват възрастните хора от Градец, докато над нас от късичкия навес пред новия пощенски клон се стича мокър сняг, примесен с дъжд.


Къде е началото на тази абсурдна история, питам кмета на селото Илия Томов:

"Още когато постъпих на работа като кмет на 11 ноември 2011 година, хората ми поставиха този проблем. Пощенската станция е опожарена още през 2004 година. Тогава пощенският клон е преместен в общински помещения, за които "Български пощи" не са плащали наем. Неудобството беше, че помещенията бяха на втория етаж и за възрастните хора беше трудно да изкачват стъпалата. Още тогава предложих "Български пощи" да си ремонтират долния етаж на нашата си сграда- старата поща на Градец. Но вместо това, те наеха едно помещение и един вид изкараха хората на улицата...

Така се чака за пенсия във видинското село Градец днесНовият пощенски клон е една стая, около 30 квадрата, с един единствен вход, което е и много удобно за кражби... Хората чакат отвън. Да не говорим, че от 1 юни 2013 година до сега, "Български пощи" са дали 19 месечни наема от по 120 лева, на обща стойност 2280 лева, плюс 6000 лева за ремонт на това помещение, общо това прави 8280 лева… Грешни пари, с които можеше поне едно помещение в старата поща да бъде ремонтирано", обяснява ми Илия Томов.

В търсене на решение, кметът започва да пише докладни записки до всички възможни инстанции, от които би могло да зависи решаването на проблема. С копия до Премиера, Народно събрание, Областна администрация, Община Видин, Общински съвет Видин... Първото писмо е от 12 май 2012 година, до Деян Дънешки- тогава главен изпълнителен директор на "Български пощи", с копие до Елиза Джамбазова- ръководител на Областна пощенска станция Видин. Идват комисии, писането на писма продължава, до 2014 година, когато кметът възлага най-сериозни очаквания на срещата си с новия изпълнителния директор на "Български пощи" Валентин Петков.

"И отидох на място. Това беше на 28 април 2014 година. Разговаряхме. Разбрахме се, че две помещения ще бъдат ремонтирани- едно обслужващо помещение и чакалня. Но нищо не се случи... През юли дойде комисия да огледа старата поща. Снимаха. Казаха, че ще видят как да се направи ремонт... Но до днес нищо! Този клон обслужва село Градец, които сме около 1400 жители. Обслужва още село Динковица и село Плакудер, както и село Долни Бошняк. Е, те това ли заслужават?! Старата поща е построена с труда на хората от Градец и е била подарена с един подпис на "Български пощи", без да сложат една тухла...", огорчен продължава своя разказ Илия Томов.

Така е строена пощата някогаСилен човешки аргумент, мисля... Впрочем, има още негативи, дошли като последица от свиването на пощенския клон в Градец в една стая под наем.

"Доста хора си прехвърлиха пенсиите по банков път... А това не е добре за "Български пощи". Освен това "Български пощи" решиха да съкратят една от служителките. Така село Градец загуби и едно работно място...", затваря темата кметът.

Проблемът изглежда абсурден, защото при наличието на добра воля, би могъл да бъде решен за броени дни. Вместо това възрастните хора от село Градец продължават на стоят на студа, да трупат гняв и да губят вяра, че на някого в тази държава го е грижа за тях... Преди броени дни Илия Томов изпрати поредното си писмо- този път до министъра на транспорта Ивайло Московски. Вижте съдържанието тук: Dokladna_zapiska.pdf

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43