Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мобилизация или спекулация

Снимка: Жоро Александров Архив

Спекулация ли са твърденията за мобилизация на бивши военнослужещи от българската армия- за това говорим днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

Попитахме видинчани как гледат на идеята за мобилизация на бивши военнослужещи от българската армия.

"Няма никаква мобилизация. Волен Сидеров може да си говори каквото иска. Аз лично бих отишъл запас... Има млади, които могат да помогнат при бедствени ситуации"- казаха в анкетата жителите на крайдунавския град.

Създава се впечатление за пропаганден център, който внушава слухове и безпокойства, като темата с мобилизацията и командния център край Шабла- неща, които не отговарят на истината. Това заяви министърът на отбраната Николай Ненчев в телевизионно предаване в началото на февруари.

"Тоест мобилизация не тече и това не ме безпокои, не би следвало да безпокои, който и да е, но политическото говорене е особено обезпокоително. От дни и седмици наред това е една интервенция и вече започвам да оставам с впечатлението, че това е Организиран информационен център, който се занимава само и единствено с това, което е много опасно." Министърът е изразил безпокойството си по тази тема и пред премиера Бойко Борисов, с когото са разговаряли и за проблема с наводненията и оказването на помощ от страна на Българската армия. По думите на министър Ненчев става дума за актуализация на списъците, което се извършва периодично.

Потърсихме позиция по темата от Областния военен отдел във Видин. Категорично бе отхвърлена информацията за мобилизация на бивши военнослужещи в този гарнизон на страната. Нека чуем какво каза подполковник Борислав Иванчев, началник на Областен военен отдел- Видин.

"Никого не сме мобилизирали. Пред сградата ни няма стълпотворение от хора и всеки може да се убеди в това. Областен военен отдел- Видин извършва своята нормална дейност, съгласно регламентиращите документи"- каза за Радио ВИДИН подполковник Борислав Иванчев.

Враца вече има действащо военно поделение, както знаем. Жоро Александров коментира темата:

"Във Враца думата "мобилизация" не звучи толкова стряскащо и не плаши никого. Дали защото в града под Околчица наскоро отново беше разкрито военното поделение, закрито от тогавашния министър Аньо Ангелов през юли 2011 г., или пък защото "фуражките" винаги са били на мода тук, но… слуховете за предстояща мобилизация заради военните действия в Украйна не са лоша новина за хората в града. Напротив. Мъже на възраст над 55-60 години с умиление си спомнят за близкото минало, когато са били привиквани в запас. За по-малките слушатели на радиото, които понятията "казарма" и "запас" не значат нищо, трябва да уточня, за да не губим аудиторията, че в недалечното ни минало мъжете, отбили военния си дълг, бяха събирани за по 30-40 дни почти всяка година, за да не забравят военните си умения. Тези сбирки се правеха в действащите тогава военни подразделения, за да може запасняците да не губят формата си и да не забравят как се носи военната служба. Но трябва да си признаем, че този запас беше рай за семейните мъже от времето на късния социализъм, тъй като чрез него те можеха да си починат от семейните задължения и от грижите в работата, но заплатата да им върви. Пък и мобилизацията от този тип беше обвързана с много пиене и мъжки сбирки, които бащите ни тогава не наричаха с модерната днес дума като "купони", а говореха за "методично и целенасочено обучение по военна подготовка". Ех, какви славни времена бяха, а?! Но вече никого не викат в запас, нито го мобилизират, защото няма редовна, а кадрова войска. Пък и последните поколения, минали през казармата, чат-пат ги привикват не заради запас, а заради проверка на статуса им в резерва, както е модерно да се казва вече. Затова в днешно време, когато човек получи по пощата обичайната картичка, на която пише кога и къде да се яви за справка във Военното поделение, звучи странно. А когато в рамките на една календарна година това събитие ти се случи 3 пъти, както е в моя случай през последните 10-ина месеци, вече е твърде съмнително. Но се оказа, че няма повод за притеснение- не мобилизация заради военните действие в Украйна, а реорганизация на войсковата част от резервисти, в чийто състав съм, се оказа причината за това често привикване във военното окръжие. Защото подразделението се премести от Плевен в Шумен и после пак в Плевен, та всеки път се налагаше да ми дават нови указания за едно и също нещо, но… това е друга тема. Затова ми звучи странно, като гледам, че сериозни политици се поддават на спекулациите, че у нас има мобилизация, че едва ли не се готвим за война. А, бе, хора: каква война, като ние армия нямаме?! Пък и държавата ни вече е такава, че един запас не може да плати на повиканите, камо ли да ги мобилизира!"

И на финала да кажем, че за тази година има планирани съвместни учения с нашите партньори от Алианса. За тази цел ще бъде разположена бронирана техника, използвана в рамките на едно конкретно учение, след което тя ще бъде извозена от България, каза още министър Николай Ненчев. Координационен център на НАТО ще бъде изграден в София, като не става дума за военни бази, обясни министър Ненчев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25