Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Умеем ли да прощаваме и за какво се покайваме

6
Сирнишки огньове се палят в накои от влашките села във Видинско
Снимка: РИМ - ВИДИН
След Сирни заговезни започва Великият пост. Иска се прошка, не само на деня- 22-ри февруари, а през цялата седмица- от родители, по-възрастните, от кумове, целува се ръка и се нарича с думите "Прости!". Задължителният отговор е: "Простено!" От кого искат прошка видинчани и като цяло умее ли българинът да прощава? Отговорите събрахме в анкета. Повечето от хората са на мнение, че да простиш е висша добродетел, която е заложена в изконната ни човешка същност.

За пета поредна година Видинската епархия определя тема на годината. 2015 година е година на покаянието. Обявена е с Архипастирско послание на Видинския митрополит Дометиан, до игумените на епархийските манастири, честното монашество, архиерейските наместници, боголюбивите отци и христолюбивите чеда на Видинската епархийска църква. В което послание четем:

"Възлюбени в Господа, Отечески Ви известявам, че за богоспасяемата ни Видинска епархийска църква 2015 година обявявам за Година на ПОКАЯНИЕТО. Призовавам всички Ви усърдно да вникваме в осъзнаването и разбирането на този дар, който е основополагащ в християнския духовен живот, в чистите ни взаимоотношения както с Бог, така и с нашия ближен. Призоваваме свещенослужителите да разясняват смисъла на Покаянието и да организират беседи и молитвени събрания."


Пред Ваня Минева Белоградчишкият епископ Поликарп разясни съдържанието на християнското понятие "покаяние", за това как човек да се подготви за него.

"Много често хората искат да станат човеци, без да са духовни, и много хора искат да станат духовни без да са човеци"- така философски отговори той и допълни, че да бъдеш жертвоготовен е равнозначно да подражаваш на Бог, чийто пример всички трябва да следваме.

Белоградчишкият епископ Поликарп коментира и връзката между празничния етнокалендар и църковния канон- как се вписва традицията да се иска прошка в семейството на Сирни заговезни. По думите му, на всяка литургия духовниците се обръщат към хората с думите:

"Простете ме братя и сестри и се помолете за мен грешния!" Отговорът на миряните:

"Бог да те прости - помоли се за нас!"


СнимкаВъв влашките села във Видинско- Делейна, Косово и Раброво, а и в някои части на  Белоградчишко, на Сирни заговезни се палят огньове на кръстопът и на чешми за здраве. Празникът е известен още като "Альош", в с. Връв се помни като "Гулия", но днес е останал само спомена за огньовете. Пречистваща сила има огънят, за това и празникът е последен преди Възкресение Христово и в очакване на пролетта. Пепелта се поръсва по ниви за здраве и берекет, за прогонване на злите сили, които обитават през зимата.

"Дотам, докъдето се вижда огънят, лошо няма да има"
, казва етнографът в Историческия музей във Видин Десислава Божидарова.

В миналото на Сирни заговезни ергените обикаляли огньовете, за да си изберат мома. С бръшнян чувал пък се потупвали неомъжените, за да може да се задомят. Всеки ерген изстрелва с примитивно направен лък запалена стрела в двора на момата, която харесва. Семейството на момата стои будно, за да гаси пламъците, докато тя самата събира стрелите, и която мома събере най-много стрели от двора си, тя е най-лична и най-харесвана.

На празника в неделя се прави и т.нар. "хамкане", но този ритуал със спуснато от тавана въже, на което е завързано яйце или халва, рядко вече се среща. Тогава децата се опитват да отхапят най-голямото парче. Лоша поличба е, след като конецът се запали, той да не изгори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22

Дълги дел- селото с народен гастроном и съхранени традиции

Екипът на радио Видин се отправя към село Дълги дел. Намира се в  община Георги Дамяново,  област Монтана. Планинско село, разположено по горното течение на река Огоста, почти на границата със Сърбия.  Селото има древна история.  Смята се, че е възникнало по време на римското владичество. Римската империя е водила тежки битки за завладяване на..

публикувано на 18.04.25 в 11:10
Яница Петкова

Яница Петкова: Действията на опозицията са в пряка полза на управлението

С трус във властта ще се запомни настоящата седмица. ДПС на Ахмед Доган оттегли подкрепата си от управляващото мнозинство, защото не желае да подкрепя модела "Пеевски" на корупция и конституционален произвол.  От ГЕРБ, БСП и ИТН декларираха, че остават непоколебими в решимостта си да изпълнят приоритетите и ангажиментите, поети пред българското..

публикувано на 17.04.25 в 10:00

Може ли да бъде намален делът на сивата икономика у нас?

Делът на сивата икономика в България расте и вече е 34.6%. До 2017 г. у нас е налице умерен, но стабилен спад на сивата икономика от близо 32% до 30%. С идването на пандемията има рязко увеличение до 32.9%, а през 2023 г. неформалната икономика в страната вече има дял от 34.6% от БВП. Това е най-високото ниво за ЕС, равняващо се на 60..

публикувано на 16.04.25 в 10:45

Петър Петров: Пътят Видин-Ботевград се бави заради стремежа към еврозоната

Народният представител от "Възраждане" от Монтана Петър Петров публикува видеоклип с огромните дупки, които са се появили по международния път Е-79 между Монтана и Враца. Той обясни, че само за няколко километра по тази отсечка е преброил над 100 дупки, които са предпоставка за пътни произшествия:  "През последните две години изключително много..

публикувано на 15.04.25 в 13:46

Пътят Видин-Ботевград е жизненоважен!

"От името на жителите на Северозападна България искам да кажа, че пускането на този път е от изключително жизненоважна значимост", заяви кметът на Враца Калин Каменов при инспекцията на регионалния министър Иван Иванов на строителството на отсечката Мездра-Ботевград.  Ако се работи със същите темпове, както увериха строителите, реално до..

публикувано на 15.04.25 в 11:58