Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стволовите клетки- резервни части за живот

9
Снимка: Радио ВИДИН
За използването на стволовите клетки- тази иновация и революция в медицината, се говори все по-често напоследък. Извличането и съхранението им е една бъдеща медицинска застраховка- гаранция живот, наричат ги резервни части на организма, с тях лекуваме десетки болести. Материалът може да се използва за лечението на 80 сравнително редки заболявания, но се очаква след 10-15 години той да има много по-голямо приложение.

Напоследък, още преди раждане на детето, родителите обмислят възможността да го подсигурят по най-добрия начин за в бъдеще. Сключват се договори с тъканни банки, и когато дойде моментът, още с проплакването на бебето, от пъпната връв се взима кръв, извличат се стволовите клетки, замразяват се за 20-25 години, като има варианти и за разсрочено плащане. Риск от неуспех има в случаите, когато раждането е настъпило преждевременно или са възникнали усложнения. Тогава количеството на събрани клетки е много малко. При жизненост под 60% клетките не се обработват.

Снимка"Стволови клетки се взимат от различни органи, но най-ефективни са те, когато се извличат от плацентарна кръв и част от пъпната връв на бебето при раждане" - това е най-добрата алтернатива, казва началникът на Акушеро-гинекологичното отделение в МБАЛ "Св. Петка" във Видин- д-р Слави Любенов. По думите му бъдещето е в тази насока. В практиката си видинският лекар е имал само няколко случая на родилки, които са се възползвали от тази медицинска процедура.

Последният случай на извличане и съхранение на стволови клетки във видинската болница е от януари 2013-а година. Майката се казва Силвия Илиева и се надява никога да не й се налага да използва взетия от сина й Християн биологичен материал.

"Напоследък все по-често се срещаме със страдащи семейства, които губят децата си, заради коварно заболяване"- казва Силвия, като обяснява избора си да съхрани стволови клетки за малкия Хихи с думите, че трябва да претърпим лишения, за да има здраво бъдеще за децата ни.

В това е убедена и друга майка от Видин- Грета Ангелова, която замразява стволови клетки на вече 2-годишния си син Кристиан в София. Тя се надява те никога да не влизат в употреба, но е категорична, че възможността, която се предоставя с таза иновация в медицината, е най-добрият вариант при евентуално сериозно заболяване, да се отреагира адекватно.

СнимкаВ страната има общо 12 частни тъканни банки, които съхраняват кръв от пъпна връв. В една от тях работи медицинският представител Мартин Шуманов. Наскоро той беше гост във Видин като лектор в библиотеката, където пред бъдещи и настоящи родители разясни ползите за цялото семейство от съхранението на стволовите клетки.

"Първото съхранение е през 90-е години на 20-и век", каза Шуманов и даде повече яснота за тази "биологична застраховка живот". Стволови клетки могат да се извлекат от млечен зъб и от мастна тъкан при липосукция, но в момента това не се прилага в стандартните медицински практики, допълни още той.

У нас годишно стволови клетки от пъпна връв съхраняват около 1300-1400 семейства. Това им струва между 4000-5000 лева. Съществува и вариант да се закупят от обществени и хибридни банки, но цената им е в пъти по-висока и варира между 15 000-20 000 евро, шансът за съвместимост между донор и реципиент е минимален.

Вероятността едно дете да заболее и да бъде трансплантирано със собствени стволови клетки до навършване на 20-годишна възраст е 4 на 10 000, сочи статистиката. С нарастване на възрастта тази вероятност става все по-голяма- 1 на 400.

Съвместимостта между дете и родител е 50%, а между братя и сестри- 25%.

Извличане и съхранение на стволови клетки- пари, хвърлени на вятъра, модна прищявка или инвестиция в здравето? Важен е крайният резултат- спасяването на човешкия живот. Животът на нашите деца. А той няма цена, която да не си струва да бъде платена.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00