Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На националния празник 3 март - единни и горди, че сме българи

Снимка: Анжела Каменова
В "Посоките на делника" говорим днес за историческото значение на датата 3 март като национален празник на България и за патриотизма, и обединението на нацията. Достатъчно е да прочетем който и да е цитат на Левски, за да се убедим, че никой от революционерите по онова време, не е искал българското общество да се разяжда отвътре и хората да се гледат така, сякаш са врагове. Именно, ако съхраним човешкото в себе си и оставим злобата за ден поне, най-добре ще почетем саможертвата на мнозината загинали.

Попитахме видинчани какво е за тях 3 март и гордеят ли се, че са българи: "Докато тази България не стане по-богата и хората да са доволни, няма как да съм горда, че съм българка. Не се чувствам българка...Най-хубавия празник на България...Родена съм през онези години, когато хората обичаха Родината повече от сега. 3 март е най-големия празник от всичките. Защото ако го нямаше 3 март, нямаше да я има България...", са част от отговорите в анкетата.  

"Аз съм от това поколение, което много добре знае какво значи 3 март за България. Вярно, че късно, след 1990 година, 3 март е обявен за национален празник на страната ни. А днес се навършват 137 години от освобождението на България от турско робство и това трябва да остане в съзнанието на всички наши поколения. Не е срамно, че сме били под робство, срамното е защо сме допуснали това и срамното е след това какво сме направили. Що се отнася до това, дали Видин има принос за освобождението на България- по-скоро не. Реално бойните действия през 1877-78 година остават встрани от Видин. По това време обаче, на наш терен идват румънски войски. Турските управници, със самочувствие на властелини на Балканския полуостров, не предават ключовете на града на румънската армия, а изчакват да се появи руска войска. Така че, ние не само, че не участваме, а и малко позакъсняваме с освобождението.", разказва военният историк Пламен Станкулов.  

На 3 март би трябвало да сме единни. И горди, че сме българи.

ЧЕСТИТ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45