Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде играят децата ни

Вандали рушат детските площадки в Белоградчик

90 са местата за игра във Враца

Място за игра на най-малките в Белоградчик
Снимка: Иванка Петрова

Къде играят децата ни и какви са възможностите на общините да осигурят безопасни и модерни детски площадки? Това е темата ни днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

В община Видин екипът на отстранения от длъжност кмет Герго Гергов може да се похвали с над 20 изградени детски площадки по времето на своя мандат. Това заяви изпълняващият длъжността кмет на общината Добромир Дилов:

"Почти във всички квартали на Видин се изгради по една нова детска площадка. Съвместно с представители на местния бизнес и дарения от наши съграждани реализирахме тези идеи. Това бе и един от приоритетите за община Видин още от началото на нашето управление."


На територията на община Берковица има лицензирани пет детски площадки, а в процес на изграждане са още няколко. Петя Генова разговаря с Радослав Найденов, заместник кмет на общината.

"Подадени са документи за изграждането на нови три детски площадки на територията на нашата община. Надяваме се до края на този месец да имаме конкретни решения за тях. Постоянно възникват проблеми, поради небрежност, а на някои места това умишлено се прави. Предстои изграждането на площадки в кварталите "Беговица", "Стара планина" и "Раковица". Работи се по този въпрос"- заяви Радослав Найденов.

В община Белоградчик също е предвидено изграждането на нови съоръжения. Сътрудникът ни Иванка Петрова потърси за коментар кмета Борис Николов.

"В община Белоградчик има остра потребност от нови детски площадки. Стараем се да изграждаме нови и поддържаме старите съоръжения. Най-тежкият проблем, обаче е, опазването им от вандалски прояви. За съжаление, те никак не са малко. Ще се борим с тези прояви и тази година имаме намерението да изградим три нови площадки в различни квартали на Белоградчик"- заяви Борис Николов.

Снимка: Община ВрацаВъв Враца има около 90 площадки за игра, които се намират в междублоковите пространства, в парковете, из целия град. Някои от тях са изградени в съответствие с нормативните изисквания, определени от Наредба №1 на Министерството на регионалното развитие и благоустройството от 2009 г. за безопасност, други- се реновират, за да бъдат подходящи за игра на децата. Това каза по темата кметът на Враца Николай Иванов. С него разговаря сътрудникът ни Жоро Александров.

Община Враца използва всяка възможност, за да участва в проекти за рехабилитацията на детски площадки, тъй като разполага с ограничен финансов ресурс в това направление. И въпреки това, направеното през последните 3 години и половина не е малко. По проект "Красива България" беше изградена нова модерна площадка в ж.к. "Металург". По изпълняващия се все още проект "Враца- привлекателно място за живеене", който се финансира от Оперативна програма "Регионално развитие" до този момент са завършени 3 площадки с уреди за фитнес на открито. Очаква се скоро да завърши строителството на голям парк в ж.к. "Дъбника", където има доста и разнообразни форми за игри и почивка. Ще бъде завършена и рехабилитацията на парка "Хижата", където ще има нова детска площадка с детски парк и уреди за фитнес на открито. Завършена е велоалея, която свързва "Хижата" с прохода "Вратцата" и чието трасе разкрива природните красоти на Врачанския балкан. През 2014 г. "Холсим България" подари на Враца нова детска площадка, която се намира в парк "Рисунката". Общинският съвет ежегодно финансира с по около 60 000 лева проекти от "Малки граждански инициативи", повечето от които са свързани с облагородяване на междублоковите пространства и изграждането на площадки за отдих или игри на малчуганите.

За възможностите на община Кула да осигури достатъчно безопасни, модерни и удобни площадки за децата сътрудникът ни Христела Александрова разговаря с кмета Владимир Владимиров.

"В нашата община има над 10 детски площадки и смятам, че те са напълно достатъчни като брой. Отделен е въпросът за тяхната безопасност. Нужни са ни средства за да могат да бъдат въведени в експлоатация, в съответствия с европейските изисквания. Стараем се да полагаме необходимите грижи и да предоставяме на децата на община Кула най-доброто."

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25