Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иде ли Великия ден за Северозапада

Бавното рушене в Северозапада (останки от бившия телефонен завод в Белоградчик, снимка- 2012 г.)
Снимка: Радио ВИДИН Архив
Страстната седмица- седмица на Христовите страдания. Велики вторник. И в обществено-политическия час в "Посоките на делника" днес говорим, иде ли Великия ден за Северозапада или готов ли е екшън планът за съживяването на района. Преди време депутатите от региона поеха такъв ангажимент. Поеха го на първия по рода си форум "Северозапад", който се проведе в средата на февруари в Монтана. Какво се случва два месеца по-късно, ни казва народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев:

"Надявах се до Великден екшън планът наистина да стане. За съжаление все още не е в завършен вид, защото то не е само да се напишат мероприятия, а да има практическа полза и най-важното е да се реализират. Бави ни проблемът с финансирането на част от мероприятията, защото става въпрос за доста пари за инфраструктурата и за развитието на региона като цяло. Търсят се варианти за финансиране на път Е-79, на ж.п. линията. Надявам се до края на април екшън планът да е готов и да го обявим."  

Дали грижата за Северозападния регион е истинска и нещата ще се случат- това сега няма как да го кажем.

Според Венцислав Евгениев, кмет на монтанската община Медковец и един от най-дългогодишните управници в региона, защото кметува от 1991 година, екшън планът за съживяването на Северозапада трябва да е по-комплексен.

"Вероятно тук не става въпрос за някакви заделени целеви финансови ресурси за реализиране на инфраструктурни проекти. Въпросът е много деликатен. Само си помислете колко много човешкият фактор реално, в активна възраст и от гледна точка на професионална готовност, отсъства от региона, за да може да въздейства върху това, което ни заобикаля"
, заяви кметът на Медковец.  
 
Стратегия не само на хартия, а реални действия, това искат и хората от едно от видинските села. Всъщност за тях проблемите на Северозапада няма как да се решат, защото депутатите не ходят по селата, а се сещат за хората само по време на избори:

"Сега депутатите ги няма, не сме ги виждали, не идват!"

На Велики вторник- деня за смирение, ни стана ясно, че Великия ден за Северозапада се отлага. А хората от видинското село ни казаха още, че смисълът е в това как се управляват финансовите средства и ползата от правилното им управление. А не както е у нас в момента - да се взема от бедните и да се дава на богатите. Припомниха ни и приказката за кралете, която била като тази за рибарите- вместо да ти дадат риба, по-добре да те научат сам да си я ловиш.

Пожелаваме на всички светли и благословени празници!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00