Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо децата ни бягат от вкъщи

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В началото на март 15-годишната Камелия от Видин избяга от вкъщи, защото майка й не я пуснала да отиде на дискотека. Момичето беше намерено след продължило 8 дни национално издирване. Дни по-късно друго 15-годишно момиче избяга от дома си в село Тошевци, община Грамада. То беше намерено след ден в монтанското село Добри дол. Обществено достояние през март стана и трети подобен случай- 13-годишно момиче от Видин избяга и беше открито ден по-късно в района на автогарата в Белоградчик. Това е третото бягство на малолетната от дома й.

Защо децата ни бягат от вкъщи?

Налагането на ограничения е една от честите причини за бягство от дома. Това мнение изразиха ученици от видински училища. Те обаче бяха категорични, че бягството не решава проблема, а напротив- задълбочава го:

"Когато родителите не пускат децата да излизат навън и те по този начин се бунтуват... Има някакви проблеми, но те не се решават по този начин. Ако има нещо, трябва да се говори с родителите... Някои родители мислят, че боят е средство, но става още по-зле. Трябва разговори, психолог също може да помогне."

При подаване на сигнал за бягство на дете от вкъщи се свиква Координационният механизъм за взаимодействие при работа в случаи на деца в риск. В него участват представители на полицията, отдел "Закрила на детето", Прокуратурата, Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, психолози. Разглеждат се постъпилите сведения за детето и се изготвя план за закрила. Доклад за случая се изпраща до Агенцията за социално подпомагане и Агенцията за закрила на детето.

Статистката на отдел "Закрила на детето" във Видин сочи, че момичетата бягат от вкъщи по-често, отколкото момчетата. По този начин те протестират срещу нещо в семейството, от което не са доволни, обясни началникът на отдела Лиляна Петрова:

"Правим извода, че причината за бягствата на децата се корени дълбоко в семейната среда. Определено нещо се случва в семейството, и то не за кратък период от време. Смятаме, че има пропуски във възпитанието още от детска възраст. Не се говори много с децата в семейството. Родителите нямат достатъчно време, за да слушат детето. Необходимо е връзката родител-дете да се заздрави, да се намерят начини и форми децата повече да споделят с родителите."

Психологът на училище "Св. Св. Кирил и Методий" в град Брегово Кирил Кунчев сочи като важна причина за бягствата от вкъщи това, че на тази възраст- около 15 години, децата откриват себе си, започват да се борят за своята индивидуалност, искат да бъдат значими и да получат самостоятелност. В тази ситуация много важна е ролята на родителите.

"Принципът е родителите освобождават детето си, а не детето води борби с родителите си, за да получи тази свобода, тази самостоятелност", обясни Кирил Кунчев.

Родители също се съгласиха, че в тази възраст децата имат нужда да споделят и добрата семейна среда е много важна:

"В семейството би трябвало да има разбирателство, но много често родителите нямат време. В тази възраст децата имат нужда от споделяне и споделят с неправилните хора - тези, които са на тяхната възраст... Децата копират родителите си. Аз с моето дете не съм имала проблеми... Никога не съм имала подобни проблеми. Постига се с разговори, без нищо друго. И сега сме приятелки с дъщеря ми."

Много трудно е и за родителите, и за младите хора в тази възраст да се справят с предизвикателствата пред тях, смята психологът от Видин Катя Райчева. Според нея всичко е въпрос на търпение, толерантност и взаимно уважение.

"Много е трудно да се балансира. Родителите трябва да успеят да бъдат приятели на децата си, да се интересуват какво се случва, да се опитат да разберат техния начин на мислене. Добре е родителите да познават детето си, да познават неговите силни и слаби страни, да го подкрепят в силните му страни и да му покажат, че го обичат въпреки всичко, което се случва", каза Катя Райчева.

Децата са жертва на битката на родителите за оцеляване. Мнението е на директора на професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин Евлогия Манджукова.

"Убедена съм, защото отсъства моделът "семейство" в юридически смисъл и в традиционния български вид. Така е, но не мога да упрекна никого, защото действително е битка за оцеляване. И това вече би трябвало да е проблем на държавата", заяви Евлогия Манджукова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00