Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От какво боледува общинското здравеопазване

Квалифицирани кадри не достигат в Козлодуй, в здравните кабинети на берковски училища фелдшерите са на половин щат

Снимка: РАДИО ВИДИН

Общинското здравеопазване в България се осигурява от различни лечебни заведения- филиали на спешната медицинска помощ, първична и специализирана извънболнична помощ, болнична помощ, здравните кабинети в училищата и детските градини и общинските служби, които провеждат местната здравна политика. В периферните райони на страната достъпът до болничната помощ обаче е затруднен. Там, където са закрити болниците, е затруднена работата и на лечебните заведения за извънболнична помощ, и на филиалите на спешните центрове.

Какво се случва с общинското здравеопазване в община Лом, провери сътрудникът ни Владимир Недев.

"Във всички учебни заведения и ЦДГ на територията на нашата община имаме здравни кабинети. Те се обезпечават от 15 медицински специалисти. Те се зареждат периодично с необходимите лекарства и медикаменти, съгласно задължителните списъци за това. Община Лом ежегодно заделя средства за това"- това каза Анжело Иванов - директор на Дирекция "Хуманитарни дейности и международно сътрудничество" в община Лом.

В Козлодуй сътрудникът ни Силвия Иванова потърси за коментар д-р Румен Тихолов, управител на МБАЛ "Св. Иван Рилски" в крайдунавския град.

"Общинските болници вършат работа, но много от частните болници, пречат на дейността им. Голям проблем се оказва и липсата на квалифицирани медицински кадри"
- каза д-р Тихолов.

Какви са възможностите на жителите на община Кула да се ползват от нормални здравни услуги. Христела Александрова разговаря с кмета на Общината д-р Владимир Владимиров.

"Все още у жителите на нашата община я има болката от закритата общинска болница. В момента разчитаме на трима работещи лекари в областта на първичната медицинска помощ, които са на разположение на населението на цялата община. В някои населени места от община Кула нещата са сведени до посещения два пъти седмично на личен лекар. В Кула е базиран и един от филиалите на ЦСМП Видин."


Най-сериозният проблем в здравеопазването за децата в Берковица е, че всички фелдшери са на половин щатна бройка. Това означава, че всеки обслужва по две учебно-възпитателни заведения. Повечето от тях са на една смяна, което означава, че няма на разположение медицинско лице по време на учебните занятия. Това е проблем както според учениците, така и според самите фелдшери и директори на учебно-възпитателните заведения. Петя Генова разговаря с фелдшера Неделчо Илинов, директорът Христина Христова и с учениците на Лесотехническата професионална гимназия в Берковица.

"Най-често ходим при фелдшера за мерене на кръвно и рани. Фелдшерът ни наистина е много добър и ние често ходим при него, но искаме да помолим да започва работа малко по-рано" - казаха учениците.

"Наистина не са достатъчни тези четири часа. Медицинската помощ няма часово разпределение" - категоричен е Неделчо Илинов.

"В нашето училище има медицинско лице на половин щат, което аз не одобрявам. Много е важна профилактиката на децата още в ранна възраст. Смятам, че е нужно Общинският съвет да преразгледа този казус, тъй като се налага едно медицинско лице да съвместява няколко работни места"- това смята директорът на училището.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00