Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От какво боледува общинското здравеопазване

Квалифицирани кадри не достигат в Козлодуй, в здравните кабинети на берковски училища фелдшерите са на половин щат

Снимка: РАДИО ВИДИН

Общинското здравеопазване в България се осигурява от различни лечебни заведения- филиали на спешната медицинска помощ, първична и специализирана извънболнична помощ, болнична помощ, здравните кабинети в училищата и детските градини и общинските служби, които провеждат местната здравна политика. В периферните райони на страната достъпът до болничната помощ обаче е затруднен. Там, където са закрити болниците, е затруднена работата и на лечебните заведения за извънболнична помощ, и на филиалите на спешните центрове.

Какво се случва с общинското здравеопазване в община Лом, провери сътрудникът ни Владимир Недев.

"Във всички учебни заведения и ЦДГ на територията на нашата община имаме здравни кабинети. Те се обезпечават от 15 медицински специалисти. Те се зареждат периодично с необходимите лекарства и медикаменти, съгласно задължителните списъци за това. Община Лом ежегодно заделя средства за това"- това каза Анжело Иванов - директор на Дирекция "Хуманитарни дейности и международно сътрудничество" в община Лом.

В Козлодуй сътрудникът ни Силвия Иванова потърси за коментар д-р Румен Тихолов, управител на МБАЛ "Св. Иван Рилски" в крайдунавския град.

"Общинските болници вършат работа, но много от частните болници, пречат на дейността им. Голям проблем се оказва и липсата на квалифицирани медицински кадри"
- каза д-р Тихолов.

Какви са възможностите на жителите на община Кула да се ползват от нормални здравни услуги. Христела Александрова разговаря с кмета на Общината д-р Владимир Владимиров.

"Все още у жителите на нашата община я има болката от закритата общинска болница. В момента разчитаме на трима работещи лекари в областта на първичната медицинска помощ, които са на разположение на населението на цялата община. В някои населени места от община Кула нещата са сведени до посещения два пъти седмично на личен лекар. В Кула е базиран и един от филиалите на ЦСМП Видин."


Най-сериозният проблем в здравеопазването за децата в Берковица е, че всички фелдшери са на половин щатна бройка. Това означава, че всеки обслужва по две учебно-възпитателни заведения. Повечето от тях са на една смяна, което означава, че няма на разположение медицинско лице по време на учебните занятия. Това е проблем както според учениците, така и според самите фелдшери и директори на учебно-възпитателните заведения. Петя Генова разговаря с фелдшера Неделчо Илинов, директорът Христина Христова и с учениците на Лесотехническата професионална гимназия в Берковица.

"Най-често ходим при фелдшера за мерене на кръвно и рани. Фелдшерът ни наистина е много добър и ние често ходим при него, но искаме да помолим да започва работа малко по-рано" - казаха учениците.

"Наистина не са достатъчни тези четири часа. Медицинската помощ няма часово разпределение" - категоричен е Неделчо Илинов.

"В нашето училище има медицинско лице на половин щат, което аз не одобрявам. Много е важна профилактиката на децата още в ранна възраст. Смятам, че е нужно Общинският съвет да преразгледа този казус, тъй като се налага едно медицинско лице да съвместява няколко работни места"- това смята директорът на училището.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28