Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 7 май отбелязваме Деня на радиото и телевизията

Симеон Флоров, телевизионен техник: "Навремето проверявахме телевизорите с юмрук за дефекти"

Снимка: Радио ВИДИН
На 7 май отбелязваме Деня на радиото и телевизията. Той е и професионален празник в Русия и България на всички, които работят в сферата. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Уредът, който представя, е устройство за приемане. Неговото основно предназначение, е да докаже свойствата на различните метални прахове в ролята им на детектори за наличие на електромагнитно поле (на радиовълни, или както тогава са наричани "електрически вълни", или "херцови" вълни), а не за комуникация.

В "Посоките на делника" правим разходка назад във времето- Лилия Димитрова разговаря с най-стария телевизионен техник във Видин- Симеон Флоров за това как са се сглобявали телевизорите навремето:

Снимка"В София в завода в работилницата оправяха телевизори от цяла България. Нас, техниците ни пращаха там на специализация. Ходихме и в производството, на конвейера имаше телевизори набодени, а зад всяка част имаше жена с поялник. Взима съпротивлението, запоява го на точното място и лентата продължава да се движи. Така накрая излиза "Опера"-та готова. Преди да я сглобят, обаче, слагат телевизора на една "друсачка", и която част не е запоена качествено, пада долу. Аз помагах в крайната проверка- слагаш телевизора и като го удариш с юмрук отгоре, ако не се получи линия или не изгасне, хайде готов е..."
- връща се в спомените си телевизионният техник.

СнимкаИ още спомени за радиото и телевизията по времето на бабите и дядовците ни. Вероятно повечето от вас си спомнят миналото, когато, за да се сдобиеш с някаква вещ, се налагаше да се редиш на дълга опашка, или да се запишеш в предварителен списък, защото, например, преди времето на демокрацията, покупката на цветен телевизор е било трудна работа. Въпреки че тв апаратите от онова време днес будят само снизходителни усмивки, тогава са били блян за много българи. Най-луксозните транзистори едно време са били съветските ВЕФ, което за онова време е било все едно притежаваш последен модел лаптоп.

"Радиото вкъщи свири денонощно. Първото ни през 1948-ма година беше немска марка, с грамофон. По телевизията гледам, по-скоро, слушам новините, но много-много не ми харесва какво чувам"- разказва възрастна видинчанка, с която разговаряхме в Крайдунавския парк.

Дядо Никола от Грамада е бил някога кинооператор, прожектирал е  местното кино по няколко ленти в седмицата. Там работел до 1972 година, докато не дошли телевизорите. Веселия Георгиева също е била кинооператор, но във Вършец.

Снимка"Към 300 телевизора имаше в Грамада и така филмите дойдоха в домовете. Всеки си гледа, няма да излиза, да се бута с хората в киното. Днешните български филми не ми харесват, не знам с какво искат да привлекат хората с тези неприлични сцени и насилие. Защо трябва да копираме лошото?! Едно време, като давахме чужди филми по киното, мислех, че в България никога няма да стане да се дрогират хората, а то какво стана..."- недоумяват пенсионираните кинооператори.

Заедно със Стефка Павлова попитахме и хората от Видинско какво мислят за радио и телевизионните предавания и какво още биха искали да чуват в ефира. Мненията от анкетата и още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20