Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Библиотекарите празнуват днес

6
Снимка: Радио Видин
Професията на библиотекаря е една от най-старите, съдейки от факта, че първата библиотека е построена през 7-ми век пр.н.е. от асирийския цар Ашурбанипал в древния град Ниневия, и която е по-стара с 400 години от световноизвестната Александрийска библиотека в Египет. Някога библиотекарите са били втори по ранг след владетеля, заради функцията им на пазители на информацията, която е актуална и днес.

В наши дни при споменаването на думата "библиотека", повечето хора си представят множество прашни стелажи, натъпкани със стари книги в тесни, сумрачни помещения, в които работят суховати, гледащи лошо библиотекарки, час по час напомнящи да се пази тишина.

СнимкаМного деен е екипът в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" - Видин, в който преобладават млади, образовани и много позитивни хора.

"Търпение, внимание и отдаденост" - това, са най-важните качества на библиотекаря, казва завеждащият Детския отдел във видинската библиотека Адрияна Цветкова. От хранилища на книги, библиотеките се превръщат в привлекателни оживени центрове, които предлагат както печатна, така и виртуална информация- допълва още тя. По думите й децата предпочитат художествената литература, а в отдела разполагат с много нови заглавия.

"Библиотекарят е в услуга на обществото"
, категорична е Мануела Миткова, която работи от 6 години като част от екипа.

"Да си отворен към новостите на съвременното информационно общество" - това е нужно според нея, както и да си любознателен и винаги усмихнат, и ведър с читателите.

Библиотекарят в чуждоезиковата читалня към видинската библиотека Татяна Николова започва работа сред книгите и споделя, че с читателите е нужно да се подходи индивидуално и с много любов.

СнимкаПрез 2005 година е издаден летопис на библиотека "Михалаки Георгиев", подготвя се и негово продължение за периода от юни 2004 година до края на 2014-та. Той има съществен принос в обществения живот на Видин и областта.

На 1 април 1959 година видинската библиотека е обявена за окръжна методична библиотека, през 1984-та е  удостоена с орден първа степен "Кирил и Методий" за активна културно-просветна дейност, а три години по-късно е преименувана в универсална научна библиотека. След 2000 година библиотеката във Видин става регионална, разказва библиотекарят в отдел "Краезнание" Наталия Николова.

Продължението на летописа ще покаже съвременния облик на културната институция. Той е с много снимков материал и е предназначен за студенти, библиотечни специалисти и общественици.

Потърсихме коментар и от старшите в професията- Петко Котларски разговаря с главния библиотекар при Народно читалище "Просвета 1925 - Мездра" Павлинка Русева, като я попита наистина ли библиотеката в днешни дни остава място за учене през целия живот.

"Библиотеката в Мездра работи активно с децата читатели. Насочили сме се към тях, защото смятаме, че тук чрез света на книгите те могат да развиват своето въображение и знания. Стремим се да формираме трайни навици за четене през целия живот. Знае се, че всеки един от осем българи напуска образователната система без да придобие средно образование. Затова се смята, че библиотеките имат възможността да повишават грамотността чрез четенето. Работим и с друга категория- да привлечем по-възрастни хора да разширяват знанията си и да придобиват компетенции. Имаме и редовни потребители около 30-те, които сега карат вечерно училище..."- разказа бибилиотекарят.  

Народно читалище "Н. Й.Вапцаров-1924" в Криводол се включва в Националната библиотечна седмица. Инициативата започна днес с концерт по случай 70 години СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" и 180 години образователно дело в Криводол. Още за професията си и любовта към книжните страници разговаряхме с Христина Кирилова, библиотекар от 33 години.  

"Още първия път, когато влязох в библиотека и усетих въздуха на книгите, си казах: "Това ще е, това е моят въздух." Вече 33 година работя само и единствено като библиотекар. Мястото, където работя, е моят живот. Знаете какво е заплащането на нашия труд, но това не ни спира да превърнем библиотеката в желано и привлекателно място"
- разказа Христина Кирилова.

Българската православна църква чества на 11 май Св. Св. Кирил и Методий. Денят на създателите на славянската азбука, бил отбелязван като църковен празник още преди XII век. Той се превръща и в Ден на библиотекаря.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00