Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изтича срокът за подаване на заявления за директни плащания

Снимка: Радио ВИДИН

Днес изтича крайният срок, в който земеделците могат да подават заявления за директни плащания за кампания 2015, без да им бъдат налагани санкции. От министерството на земеделието са изпратени писма до браншовите организации, в които са представени три варианта за подаване на заявления - без удължаване на срока, с удължаване на срока с две седмици и удължаване на срока с един месец- това е и максималният възможен период.

"Националната асоциация на зърнопроизводителите иска удължаване на срока до 29 май по няколко причини. Тази година очертаваме земеделските площи по правно основание. Правните основания влизат в системата ИСАК на определени периоди, имаше доста объркване, което не позволяваше на земеделците да очертават площите си. Имаше и известни проблеми със софтуера, така че удължаването на срока ще позволи да се навакса това забавяне. Препоръката ми към колегите е да използват днешния ден да отворят заявленията, може да не ги подадат днес, но да започнат процедура"- каза за Радио ВИДИН Александър Александров, председател на видинския браншови съюз.

Около 1300 от видинските земеделски производители вече са подали своите заявления. 2280 заявления за директни плащания са подадени за миналата стопанска година. За сегашната кампания от Областна дирекция "Земеделие" прогнозират по-малък брой- около 1500, заради изискването за регистрация на земеделските стопани по Наредба 3.

В понеделник ще стане ясно какво е решението на земеделското министерство. Ако се запази досегашният вариант, до 9 юни стопаните ще продължат да подават заявления, но с 1% санкции за всеки ден закъснение след днешната дата.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 23 юли 2025 година

Мездра е домакин на Петия международен фолклорен фестивал „Фолклорната магия на Мездра“ . По време на тричасовия галаконцерт на откритата сцена на площад „България“ се изявиха фолклорни ансамбли с над 250 танцьори, певци и музиканти от 11 държави от четири континента - Европа, Азия, Северна и Южна Америка. Оранжев предупредителен код за горещо..

публикувано на 23.07.25 в 18:00

"Концерт на гарата" гостува на Северозапада

Тази година инициативата "Концерти на гарата" ще гостува на Северозападна България. Събитието представлява поредица кратки музикални събития, провеждани на различни железопътни гари в България. Проектът стартира през 2024 г. с първото такова събитие на гарата в Карлово, след това в Казанлък и Пловдив. Организирана е от групата X-R@Y,, заедно с..

публикувано на 23.07.25 в 16:30

В Каленик ще залесяват изгорялата гора

Читалище "Съзнание" и кметството в село Каленик подготвят кампания за залесяване.  Целта е да се преодолеят щетите от   пожарите, които се разгоряха на 7 и 8 юли , обясни   Габриела Георгиева , секретар на културното средище.   "Планирали сме за пролетта да направим една инициатива за залесяване, с която се цели да възобновим природата...

публикувано на 23.07.25 в 15:25

Лидер на българите в Албания гостува в Мездра

Председателят на Дружеството на българите в Албания "Просперитет Голо бърдо" Хаджи Пируши гостува в Мездра. Дългогодишният лидер на българската общност в Албания е в града заради петото издание на Международния фестивал "Фолклорната магия на Мездра". С усилията на Пируши в Тирана беше отворено българско училище, в родното му село Стеблево е..

публикувано на 23.07.25 в 14:59

С историята на светското образование у нас се запознаха мездренски деца

Инициативата "Забавно лято в библиотеката" в Мездра днес беше посветена на 190 години светско образование в България. Децата решаваха кръстословица, която съдържаше като отговори имена на видни български възрожденци, имена на писатели и думи, които бяха разяснявани в предишните занимания. Величка Христова от Детския отдел на библиотеката разказа..

публикувано на 23.07.25 в 14:27

Видин е домакин на най-голямото модно събитие в региона

Днес е първото издание на прет-а-порте "ВИДИН '2025" . След поредицата от ревюта и конкурси в годишния си календар, Видин затвърждава традиции в областта на модата с най-грандиозното ревю в Северозападна България, обясниха организаторите. Пилотното издание на дефилето с актуалните колекции на дизайнерите от региона е част от фестивала на изкуствата..

публикувано на 23.07.25 в 13:38
Снимката е илюстративна

Правителството отпусна пари за ремонт на военни паметници в Северозапада

Министерският съвет отпусна допълнителни трансфери по бюджетите на общините за тази година за ремонт, опазване и поддържането на военни паметници. Междуведомствена комисия е одобрила 55 военни паметника от 41 общини в страната на обща стойност 419 817 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини..

публикувано на 23.07.25 в 13:18