Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приемни семейства се грижат за хора с увреждания от Дома в Куделин

От Българския хелзинкски комитет ще предложат промени в нормативната уредба след посещение в Брегово

Найден е част от семейството на Златка и Кирил Груеви от Брегово вече 10 години
Снимка: Анжела Каменова

Модел на приемна грижа за възрастни, който не съществува в нормативната уредба откриха представители на Българския хелзинкски комитет в Брегово. Семейства са приютили 16 от мъжете с умствена изостаналост от Дома в село Куделин. На Министерството на труда и социална политика ще бъдат предложени промени, които да регламентират приемната грижа за възрастни с увреждания.   

От 10 години Златка и Кирил се грижат за Найден, който е с умствена изостаналост и дефект в говора. По документи, той е настанен в дом за хора с увреждания в село Куделин. Мъжът вече е част от семейството и помага в домакинството.

"Вече е наш, и синът, и дъщерята го приеха със състрадание. Помага ми на поливане. Тука, като боцна някое цветенце, той ми носи с лейката вода"- казва Златка Груева,  която се грижи за Найден.

"Каквото правим, го правим заедно. Зеленчуци гледаме. Цветя, цветни алеи оправяме, това ни е основното"- обяснява Кирил Груев.

Когато приютили Найден, Златка и Кирил Груеви дори не знаели фамилията му. Приели го като Късметов, защото бил намерен на гарата в  Дупница. Сега знаят, че фамилията му е Георгиев. На 10 април празнуват рождения му ден, а Кирил е негов настойник.

Златка и Кирил Груеви, Снимка: Анжела Каменова"Той е навсякъде със семейството- на хубави поводи, годишнини, рождени дни на децата, наши. На него, на 10 април е роден, така сме разбрали, дъщеря ми му носи торта"-казва Златка.  
 
От време на време Найден посещава Дома за възрастни хора за умствена изостаналост в Куделин, когато от там организират пътувания до Видин, или за да се види с приятели. Сам е избрал къде да живее.

"Дойде у нас, нещо помагаше и остана. Децата го караха вечер в Дома, а на сутринта той пак идваше. Те в Дома му взимали вечер парите, бяха на по-големи групи"
- обясняват семейство Груеви.

В семейство Груеви вече разбират езика на Найден. Приемат и слабостите му. Златка, която е бивш педагог, е убедена че в детството е можело да му се помогне, ако някой е бил обърнал внимание, че той има нужда от дефектолог:

"Имал е може би в ранното детство нужда от дефектолози или логопеди, но не е обслужван навремето като дете. Аз вече му разбирам понятията, както ги казва."   

Златка и Кирил са пенсионери и трудно се справят със семейния бюджет. Въпреки това знаят потребностите на Найден и се стремят да му осигурят всичко, от което има нужда. Той пък е усмихнат и готов да помогне, когато потрябва.

Като Найден са още 15 от хората, които се водят, че живеят в Дома в Куделин. Разликата между тях и останалите в социалната институция е огромна, каза Женя Иванова, която е изследовател по Програма "Мониторинг и изследвания" към Българския хелзинкски комитет:

"Наистина е огромна разликата, дори само на външен вид, между човек с психически увреждания, който израства в семейство, грижат се за него, той се грижи за тях, помага им.  По-спокойни са, по-уравновесени."


Брегово, Снимка: Анжела КаменоваСемействата в Брегово вече са станали приемни за хората от Дома и този модел е наложен от живота, твърди Антоанета Ненкова от Българския хелзинкски комитет:

"Ние бяхме подготвени. Знаехме, че Брегово, като един от 27-те складове за хора в страната, създава среда, в която могат да съществуват всякакви прояви на нехуманност, а в един момент се оказа, че там има паралелни светове.

Разказаха ни 16 истории, на 16 мъже, чиито живот е преминал в този Дом, които спонтанно създават връзки с местни хора по една или друга причина. От време на време, има такава практика, идват хора от околните села и канят някой да им помогне- в градината, в дома.

В този Дом ние попаднахме на 16 души, които живеят у семейства от общината. Затова го нарекохме "моделът Брегово". Тези хора са решили, че Димитър Желев, Тодор Димитров, Иван Иванов не са различни и могат да живеят заедно с тях в домовете им."   


След посещението в Брегово, от неправителствената организация ще изпратят становището си в Министерството на труда и социалната политика и ще предложат промени в нормативната уредба.

"Моделът Брегово", го няма на документи. Няма го на хартия, няма го в нормативната уредба. Няма я тази форма на социална услуга, но би било добре, ако бъде създадена приемна подкрепа за възрастни от домовете"- каза Антоанета Ненкова от Българския хелзинкски комитет.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00