Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Петровден празнуват занаятчиите

Ключарството, часовникарството и фризьорството са сред "живите" занаяти във Видин

6
Снимка: Радио ВИДИН
На 29 юни, Петровден, празнуват занаятчиите. Занаятите включват множество дейности, свързани с ръчното изработване на предмети. Те могат да се разделят на традиционни занаяти, при които работата се върши по стара технология, и останалите. Някои занаяти се практикуват от векове, докато други са съвременно изобретение или са резултат от популяризирането на занаяти, първоначално практикувани в много ограничен географски район. Повечето от тях изискват комбинация от умение и талант, но те могат да бъдат научени на по-базово ниво от всеки.

Милчо Цанов е един от интересните творци в Мездренско. Той е дългогодишен дърворезбар от село Моравица. Творбите му са изработени с голяма любов, а от тях лъха топлина.

Снимка"Мен си ме влече от дете да дялкам разни фигурки, или го имаш, или го нямаш, при едни в повече, при други по-малко, а при някои го няма изобщо. Преди години едно момче ми повлия доста сериозно, на топла фурна малко й трябва, и така започнах по-сериозно да се занимавам с дърворезба"- разказа пред Петко Котларски дърворезбарят Милчо Цанов.

За работата на занаятчиите и тяхната любов към работата им, проверка направихме и в Чипровци. Сийка Тачева е потомствена килимарка.

"Научих са на занаята от баба ми и майка ми. Като дете помагах на майка ми в направата на килима, как се правят орнаментите- саксиите, клончето, листата. Занаят се краде- гледаш и се учиш! Изкуството ти идва отвътре"- поясни килимарката пред Лилия Димитрова.

Какви са предизвикателствата пред занаятчиите от Северозападния край на България и кои са "живите" занаяти във Видин- попитахме в занаятчийската камара в града.

Стоян Иванов в часовникарското си ателие"Най-големият бранш са фризьорите. В сферата на услугите почти всичко дължим на занаятчиите- ключарите, каменоделците, железарите, мебелистите, бижутерите, плетарството и везбарството, часовникарството. Всички тези занаяти са "живи", работят във Видин. С нищо нивото на видинското занаятчийство не е по-ниско от това в страната. Има и изчезнали от традиционните в миналото занаяти, като куюмджийството, коларството, гайтанджийството, самарджийството, копринарството, казаслъкът. Те са изчезнали по исторически причини. Същевременно от списъка на занаятите от 126 останаха 56 занаята- отпаднаха хлебарите, сладкарите, ситничарите, голяма група занаяти от строителния бранш и електротехниката"- разказа Стоян Иванов, председател на Занаятчийската камара във Видин.  
 
Вярно е, че човек със занаят никога няма да остане без работа, важно е обаче какво ще избере. Затова попитахме събеседника ни какви занаятчии са нужни във Видин и как се обучават.

"На Видин са нужни двама ключари, двама часовникари, двама мебелисти, три плетарки. Малко са бройките и затова няма как да се организира цял курс или паралелка в училищата. Знае се, че туристите подхранват занаятите, а във Видин трудно или по-малко идват такива, затова е трудно за занаятчиите, но не невъзможно"
- категоричен е Стоян Иванов.

Майсторите пипат с ръцете и със сърцето си. Ние им пожелаваме дълголетие и многобройна клиентела!

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Дунавци чества 50 години от обявяването си за град

Дунавци празнува 50 години от обявяването на населеното място за град. Честването съвпада с 10-ия Международен фолклорен фестивал "Дунавци пее и танцува". Тържествата ще продължат три дни, каза кметът Димо Скорчев:  "Това са два празника в едно, затова ще продължат в рамките на три дни. Имаме поканени състави - танцови и певчески групи...

публикувано на 04.10.24 в 08:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45