Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жената със златната кръв

3
Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив

Даряването на кръв доброволно и безвъзмездно е най-сигурната и безопасна форма, гарантираща здравето както на човека, който се нуждае от кръв, така и на дарителя. Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години може да дари кръв, информират от БЧК. Мъжете и жените могат да даряват пет пъти в една календарна година, на интервал не по-малък от два месеца. Не съществува никакъв риск за кръводарителите.

Решението за даряване на кръв е лично и се основава на собствена убеденост и информираност.

Кръводаряването наистина е благородна кауза. Да дариш кръв и да спасиш човешки живот- това няма цена. В това е уверена Маргарита Иванчева от Враца, която е дарявала  167 пъти. Нейна кръв тече във вените на повече от 90 души, което според жената ги прави кръвни братя.

Всичко започнало преди 40 години, когато с малката си дъщеря по време на разходка, пред очите им блъскат дете. Тогава, без да се замисли и след като разбира, че кръвта й е съвместима, Маргарита помага на пострадалия. Историята продължава с родилка, след което жената подписва декларация, че може да бъде търсена във всяка част от денонощието при нужда, в случай на катастрофи, аварии и други бедствия.

Снимка: Маргарита Иванчева Личен архив"Нямам здравословни проблеми и го отдавам именно на това, предполагам, че когато даряваш, така кръвта ти се регенерира"
, размишлява на глас кръводарителката рекордьорка.

"Кръвта няма цена"
- категорична е тя и призовава и други да последват примера й.

"Трябва кръв - животът е на първо място", казва тя дълбоко убедена в хуманния акт и допълва:

"Обичам да помагам, когато не мога с друго, смятам че и това е начин, като наш човешки дълг."


Жената със "златната кръв" се надява да дарява част от себе си и догодина, когато ще стане на 65 г. Още помни най-тежкия случай, когато в катастрофа мотоциклетист е тежко пострадал, без шансове за живот.

Но съдбата казва друго, с линейка взимат Маргарита от вкъщи и така тя спасява любителя на високите скорости, който днес, по думите й, е вече 50-годишен мъж.

"Цял живот съм бил доброволен кръводарител"
, каза за Радио ВИДИН друг врачанин, който бе по работа във Видин.

На редовно кръводаряване обаче трудно биха се решили видинчани, показа наша анкета. Съгражданите ни са склонни да помагат повече при нужда, в належащи моменти, отколкото като доброволци, а аргументите си обясняват с думите, че здравето им не го позволява.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00