Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще има ли наводнени имоти във Видин след ремонтите по водния цикъл

6
Снимка: Радио Видин

Отново говорим за проекта, по който се работи във Видин вече почти две години- Рехабилитация на водопроводната мрежа, реконструкция и разширение на канализационната мрежа в града. В началото припомняме, че договорът за изпълнението бе сключен на 04.11.2013 г. И днес на места, обаче, Видин продължава да бъде строителна площадка със затворени улици, изнервени и недоволни граждани. По частта рехабилитация на водопроводната мрежа бяха подменени уличните водопроводи на 39 улици в града, а реконструкцията и разширението на канализационната мрежа на Видин обхвана 44 улици. Някои от тях вече са готови. Дали обаче отговарят на очакванията на гражданите?

СнимкаПреди месец ни потърси видинчанин, живеещ на улица "Патриарх Евтимий", която по думите му е най-ниската част на комплекс "Строител" в крайдунавския град. Оплакването му бе, че след извършения ремонт, уличните бордюри и асфалтовата покривка са на едно ниво, което крие рискове от преливане на вода в дворовете на къщите. Припомняме ви, че само преди месец, на 10-ти юни, във Видин вилня силна буря, а валежите бяха с количество 52 литра на квадратен метър. Тогава поривите на вятъра достигнаха до 16,5 метра в секунда, а стихията прекъсна електрозахранването на Помпена станция №5 и затрудни работата по изпомпването на водата. Тогава сред най-потърпевшите бяха именно живущите на  ул. "Патриарх Евтимий", които цяла нощ отводняваха сами приземните си етажи.

"По- рано, при проливни дъждове, бордюрите ни защитаваха. Сега обаче, с новото ниво, се страхуваме. Направил съм си застраховка и ще агитирам съседите да си направят и те" - каза Валери Иванов, жител на видинския комплекс "Строител".

Ние от Радио ВИДИН запознахме със случая първо ръководителя на звеното за управление на проекта инж. Пламен Симов, който отказа интервю, но в телефонен разговор обясни, че не вижда притеснения, тъй като техническите лица правят необходимите замервания. По думите му, в никакъв случай няма повод за притеснения от наводнения на  имоти на ул "Патриарх Евтимий".  

Потърсихме и още едно експертно мнение- на Областното представителство на Камарата на строителите в България. Оттам отговориха така:

"Отстоянието на нивото на пътната настилка до нивото на бордюра, според действащите нормативни уредби, е 15 сантиметра за новоизграждащи се улични настилки. В случая на Водния цикъл, на изпълнителя не е възложено пълно преустройство на уличните настилки- асфалт и тротоари, а само изкърпване на отделни ивици на нивото на съществуващата улична настилка. При тези условия това отстояние е по-голямо или по-малко, в зависимост от съществуващите нива на старите настилки", написаха в официалното си писмо до нас от Областното представителство на Камарата на строителите във Видин. И допълниха:

Снимка"Притесненията на живущите на ул."Патриарх Евтимий" са основателни относно наводняванията на имотите им. Община Видин е възложила в к-с "Строител" някои улици изцяло да се преасфалтират, без ремонт на тротоарите, които са останали на същите нива, което пък е предпоставка за преливане на високите води през бордюрите в имотите им."

Европейските програми за финансиране на Водните цикли в населените места не предвиждат пълен ремонт на уличните и тротоарните настилки. За тази цел Общинските ръководства е необходимо да осигурят финансиране от други източници и в други срокове, каза още председателят на Областното представителство на Камарата на строителите в България Валентин Кръстев.

Коментар потърсихме и от ръководителя на надзорния екип, който следи дейностите по Водния цикъл- инж. Димитър Аличков.

"Когато е изпълнявана вертикалната планировка на въпросната улица, се наложи на отделни участъци да бъде коригиран наклонът, напречен и надлъжен, така че да има нормално отводняване на пътното платно. Учуден съм, че има хора, които се оплакват при положение, че знаят какво е било състоянието на улицата преди. Няма никакъв повод за притеснение от наводнения, освен ако не се случат някакви екстремни ситуации" - обясни Димитър Аличков, след като проучи въпроса на местно ниво.

Проектът за Водния цикъл на Видин е най-големият на общината, който се финансира с европейски средства. Стойността му е 75 млн. лв, които се осигуряват от Кохезионния фонд на Европейския съюз и Оперативната програма "Околна среда". Делът на общината в това финансиране е 2,7 млн. лв. Стойността на частта, която включва подмяната на водопроводите и на каналната мрежа, е 44 млн. лв.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Действията са по-важни от документи и красиви фрази, облечени в управленски програми

Правителството прие управленската си програма.  Тя не е механичен сбор от приоритети на формациите в коалицията, а документ, който почива на политическа логика, обосноваха се от Четворната коалиция.  Визията за управлението на страната е в посока развитие на модерна, демократична и правова държава с ефективни институции, висок жизнен стандарт,..

публикувано на 27.02.25 в 10:00

Фейсбук група от Северозапада споделя бизнес идеи

Всеки успешен бизнес започва с идея, която впоследствие трябва да превърнем в реалност и да направим основа за устойчив бизнес. Първата и най-важна стъпка е ясно да дефинираме бизнес идеята си, да оценим нейния потенциал и след това да я приложим на практика. Една от най-добрите стратегии за растеж в бизнеса, както и в живота, е консистентността..

публикувано на 26.02.25 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" политологът  Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра"...

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00