Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църква и синдикати в защита на правото ни на почивка

Снимка: БГНЕС

Българският патриарх Неофит и президентът на КНСБ Пламен Димитров се обявиха против практиката да се работи в събота и неделя, както и през празничните дни. Според тях в тези дни може да се работи само в сферите с непрекъснат цикъл на производство. От Синода смятат, че работещите в събота и неделя се лишават от правото на почивка и от времето, отредено да посветят на Бога и на своите близки.


Невена Пекова потърси позицията на Белоградчишкия епископ Поликарп.

"Поддържам изцяло тази теза, тъй като ние, като християни знаем какво е съботата и неделята при духовното изграждане на човека. Цяла седмица човек работи и трябва да има поне един ден да поработи и за Бога, да се помоли. Опираме и до такъв момент, че при духовниците това не може да се осъществи, тъй като те са основно ангажирани в събота и неделя"- каза епископ Поликарп.

От Синода и от синдиката смятат, че на основание сумирано отчитане на работното време, се е зародила тревожна практика да се работи в събота и неделя, както и в празничните дни, като по този начин работещите се лишавали от правото на почивка. Галя Велчева е управител на заведение във Враца. Жоро Александров разговаря по темата с нея.

"Ако не се работи в събота и неделя, не знам как ще оцелеем. При нас това е пълен абсурд. Немислимо е в нашата сфера да се почива в събота и неделя"- каза Галя Велчева.

Попитахме жителите на Видин как оценяват идеята на синдикатите и църквата да се почива задължително в края на работната седмица.

"Частният бизнес едва ли ще позволи да се реализира тази идея. Ако се определи почасова работа, може и да се осъществи. Младите хора трябва да имат повече свободно време... Приветствам тази идея. Знам, че в Гърция, ако някой отвори магазина си в събота, е глобяван. Хората отдавна са въвели тази практика и си знаят работното време на магазините и си пазаруват... Частните предприемачи няма да спазят тази промяна, но аз съм "за" тази идея"
- казаха видинчани по темата.

Практиката е работодателят да засича работното време на работника в края на отчетния период и когато нормата е превишена, се счита за извънреден труд. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. Според Църквата и синдикатите трябва да се предприемат действия по ограничаване на работата в събота и неделя само за сферите с непрекъснато производство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45

Ще има ли Северозападът в обозримо бъдеще нормален път?

След близо 6 години строителство в началото на този месец най-после бе отворен за движение 33-километровият участък от новия скоростен път между Мездра и Ботевград. В експлоатация от миналата година е и 14-километровата отсечка Макреш - Бела. За да бъде завършен обаче целият изключително важен за Северозапада път, който ще свърже Видин и София,..

публикувано на 15.07.25 в 11:55

Предлагат промени в обучението по математика

Предлагат промени в Закона за училищното и предучилищното образование , сред които и преобразуването на настоящите природо-математически гимназии в специализирани училища, с прием от пети клас. Проблемът с достъпа до разширено математическо образование за децата се замита под килима, казват от Гражданска група "Математика за всички деца" ...

публикувано на 14.07.25 в 13:23