Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата почита паметта на св. пророк Илия

На Илинден се гадае за реколтата и не се влиза във вода

Имен ден празнуват Илия, Илиян, Илко и Илияна

Българската православна църква почита паметта на св. пророк Илия. Той е един от най-великите праведници, изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в Единия Бог.

"Този ден е пример за това как ние трябва да живеем в Бога и за Бога. Празникът ще бъде отбелязан тържествено и във видинския катедрален храм "Свети Димитър"- това каза архимандрит Исаак, духовен надзорник на Видинската епархия.

Стара традиция е на Илинден да не се работи. Жените пекат питки в чест на светеца, които раздават в църква или параклис, носещи името на св. Илия. Мъжете колят курбан- стар петел, кокошка или агне. Гледат кръвта на жертвеното животно да изтече до оброчен камък или под вековен дъб, като вярват, че това предпазва от суша, гръм и град.

На Илинден се отправяме към видиското село Градец, където църквата носи името на светеца. Първият храм в селото- "Св. Пророк Илия", е построен през 1854 г. Около три десетилетия след това е разрушена и на нейно място през 1896 г. е завършена сегашната, носеща същото име. Срещаме се кмета на село Градец Илия Томов, за да му честитим именния ден и разговаряме за празника в селото.

"Тази година честваме 161 години от създаването на храма. Ще бъде отслужена света литургия и ще бъде раздаден курбан за здраве. Очакваме и гости за празника ни" - каза Илия Томов.

Според народното вярване, свети Илия се приема и почита, като повелител на летните небесни стихии- господар на гръмотевиците, светкавиците и дъждовете. Тази власт Бог му поверил при подялбата на света между светците. Свети Илия държал под двете си мишници мълниите и гръмотевиците, светкавиците, бурите, пороите и градушките и ги пускал, когато пред огнената му колесница се изпречели черните облаци от хали и змейове. Тогава помежду им започвала люта битка и върху земята се изсипвали природните бедствия. Легендите разказват, че когато светецът търкаля бъчви в небето, тогава гърми на земята, когато свети Илия препуска по небето с огнена колесница, впрегната с четири коня, тогава хвърля гръмотевици и светкавици. Ако свети Илия се разсърди, той изсипва ледени зърна от ръкава си или заключва дъжда в небесната пещера. За да смирят гнева на свети Илия и предпазят реколтата, народът го почитал с курбан. Повече за народните вярвания разказва краеведът от Мездра Милка Пухалска. С нея разговаря Петко Котларски.

"По традиция на Илинден в чест на светеца се коли най-старият петел, наричан "баща" и стопанката изпича погача за свети Илия. Правят се общоселски събори с жертвоприношение мъжко животно-теле, овца. Курбанът се освещава и трапезите се нареждат на могила, оброчище, край параклис, извън селото, под стари дъбови дървета. Правили се сборове и общоселски веселби на селския мегдан, като преди това се отслужва тържествена литургия и се освещавал курбанът. Вярва се, че така ще умилостивят светеца и ще предпазят селището от градушки и наводнения. Манастирите, чиито патрон е св. Илия правят големи празненства с курбан. Народната традиция забранява къпането в реки, водоеми, морето на този ден, защото светецът обичал да взема "курбан", жертви. На този ден не бива да се работи, нито да се влиза във вода. Вярва се, че на този ден морето се преобръща и взима за курбан на светията всеки влезнал във водите.

На Илинден се гадае и за реколтата, ако гърми- орехите и лешниците ще са празни. Знахарите събирали познати билки, които лекували висока температура и рани, сушели ги, за да ги използват до следващото лято в целебните си отвари и мехлеми. Вечерта срещу Илинден е хубаво да се окъпе човек, като предпазна мярка срещу мълнии. На този ден празнуват абаджии, кожухари и терзии. Всички, които носят името на светеца"
- каза Милка Пухалска.

Снимка: Жоро АлександровНа днешния ден празнуват и занаятчиите самарджии и фурнаджии, защото св. Илия е техен покровител. Александър Христов и майстор Иван са фурнаджии в центъра на Враца и пекат прочутите врачански гевреци. Жоро Александров ни срещна с тях.

"Нашата фурна е на повече от 100 години. Пещта трябва да е в добро състояние и другото е майсторлък. Фурнаджийската лопата може да се обръща и от двете страни. Тя се изработва от парен бук, за да не се запали"- разказа Александър Христов.

Този празник в България носи и друг знак- Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година. По стар стил Илинден се отбелязва на 2 август. Днес имен ден празнуват - Илия, Илиян, Илко и Илияна.

 Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00