Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата почита паметта на св. пророк Илия

На Илинден се гадае за реколтата и не се влиза във вода

Имен ден празнуват Илия, Илиян, Илко и Илияна

Българската православна църква почита паметта на св. пророк Илия. Той е един от най-великите праведници, изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в Единия Бог.

"Този ден е пример за това как ние трябва да живеем в Бога и за Бога. Празникът ще бъде отбелязан тържествено и във видинския катедрален храм "Свети Димитър"- това каза архимандрит Исаак, духовен надзорник на Видинската епархия.

Стара традиция е на Илинден да не се работи. Жените пекат питки в чест на светеца, които раздават в църква или параклис, носещи името на св. Илия. Мъжете колят курбан- стар петел, кокошка или агне. Гледат кръвта на жертвеното животно да изтече до оброчен камък или под вековен дъб, като вярват, че това предпазва от суша, гръм и град.

На Илинден се отправяме към видиското село Градец, където църквата носи името на светеца. Първият храм в селото- "Св. Пророк Илия", е построен през 1854 г. Около три десетилетия след това е разрушена и на нейно място през 1896 г. е завършена сегашната, носеща същото име. Срещаме се кмета на село Градец Илия Томов, за да му честитим именния ден и разговаряме за празника в селото.

"Тази година честваме 161 години от създаването на храма. Ще бъде отслужена света литургия и ще бъде раздаден курбан за здраве. Очакваме и гости за празника ни" - каза Илия Томов.

Според народното вярване, свети Илия се приема и почита, като повелител на летните небесни стихии- господар на гръмотевиците, светкавиците и дъждовете. Тази власт Бог му поверил при подялбата на света между светците. Свети Илия държал под двете си мишници мълниите и гръмотевиците, светкавиците, бурите, пороите и градушките и ги пускал, когато пред огнената му колесница се изпречели черните облаци от хали и змейове. Тогава помежду им започвала люта битка и върху земята се изсипвали природните бедствия. Легендите разказват, че когато светецът търкаля бъчви в небето, тогава гърми на земята, когато свети Илия препуска по небето с огнена колесница, впрегната с четири коня, тогава хвърля гръмотевици и светкавици. Ако свети Илия се разсърди, той изсипва ледени зърна от ръкава си или заключва дъжда в небесната пещера. За да смирят гнева на свети Илия и предпазят реколтата, народът го почитал с курбан. Повече за народните вярвания разказва краеведът от Мездра Милка Пухалска. С нея разговаря Петко Котларски.

"По традиция на Илинден в чест на светеца се коли най-старият петел, наричан "баща" и стопанката изпича погача за свети Илия. Правят се общоселски събори с жертвоприношение мъжко животно-теле, овца. Курбанът се освещава и трапезите се нареждат на могила, оброчище, край параклис, извън селото, под стари дъбови дървета. Правили се сборове и общоселски веселби на селския мегдан, като преди това се отслужва тържествена литургия и се освещавал курбанът. Вярва се, че така ще умилостивят светеца и ще предпазят селището от градушки и наводнения. Манастирите, чиито патрон е св. Илия правят големи празненства с курбан. Народната традиция забранява къпането в реки, водоеми, морето на този ден, защото светецът обичал да взема "курбан", жертви. На този ден не бива да се работи, нито да се влиза във вода. Вярва се, че на този ден морето се преобръща и взима за курбан на светията всеки влезнал във водите.

На Илинден се гадае и за реколтата, ако гърми- орехите и лешниците ще са празни. Знахарите събирали познати билки, които лекували висока температура и рани, сушели ги, за да ги използват до следващото лято в целебните си отвари и мехлеми. Вечерта срещу Илинден е хубаво да се окъпе човек, като предпазна мярка срещу мълнии. На този ден празнуват абаджии, кожухари и терзии. Всички, които носят името на светеца"
- каза Милка Пухалска.

Снимка: Жоро АлександровНа днешния ден празнуват и занаятчиите самарджии и фурнаджии, защото св. Илия е техен покровител. Александър Христов и майстор Иван са фурнаджии в центъра на Враца и пекат прочутите врачански гевреци. Жоро Александров ни срещна с тях.

"Нашата фурна е на повече от 100 години. Пещта трябва да е в добро състояние и другото е майсторлък. Фурнаджийската лопата може да се обръща и от двете страни. Тя се изработва от парен бук, за да не се запали"- разказа Александър Христов.

Този празник в България носи и друг знак- Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година. По стар стил Илинден се отбелязва на 2 август. Днес имен ден празнуват - Илия, Илиян, Илко и Илияна.

 Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00