Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къмпингуването- свободно или регламентирано

4
Снимка: Пламен Коцев

Независимо дали сме край морето или някъде в планината, къмпингуването е едно от очакваните от много хора летни удоволствия. За някои обаче то трябва да е само на предназначените за целта терени и да бъде регламентирано. За други пък почивката на обособени за тази цел места ще отнеме от свободата на почиващите. Наскоро бяха проведени масови проверки на къмпингите по Южното Черноморие, а от Министерството на земеделието и храните решиха горските стопанства да осигурят условия за диво къмпингуване в държавните гори на цялата територия на страната от следващото лято. През 2016 г. трябва да се поставят химически тоалетни, обозначени огнища, места за паркиране и за изхвърляне и събиране на боклук. За това  почиващите там ще заплащат минимална такса и ще са длъжни да се регистрират.

 Потърсихме за участие по темата любители на този вид почивка. Борислав Цанов е запален риболовец и почитател на отдиха край водоемите в Северозападна България.

"Нямаме определени места, които задължително посещаваме. Просто решаваме и тръгваме. На къмпинг се създават страхотни приятелства и спомени. Задължително не забравяйте бирата и хладилните чанти. Мисля, че ако бъдат регламентирани тези места, къмпингуването ще изгуби от чара си"
- сподели Борислав Цанов.

СнимкаОказва се, че полът няма значение при страстта към къмпингуването. Валентина Ненкова е управител на магазин за парфюмерия във Видин и любител на риболова.

"Има много хубави места по нашия край, които посещаваме. Палатката и топлите дрехи за нощта са задължителни. Хубаво е да изберете място в близост до водоем. Къмпингуването има много предимства. Човек там се чувства освободен. Ние винаги си носим отпадъчни пликове и след края на посещението събираме отпадъците си, но има и хора които за съжаление не го правят"- разказа Валентина Ненкова.

СнимкаСътрудникът ни Петко Котларски от Мездра разговаря с Владимир Любомиров, който е обиколил много къмпинги предимно край брега на Черно море.

"Къмпингувам от много години. Това е прекрасно преживяване. Къмпингуването е свобода, без да се ограничаваш. Категорично съм против да се забрани свободното къмпингуване. Това ще наруши свободата и според мен не би трябвало да се въвеждат подобни ограничения" - е мнението на Владимир Любомиров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00