Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се грижим за средищата на българската духовност и култура- читалищата

Снимка: Пламен Генчев

Във Враца могат да се похвалят с добро състояние на сградата на най-голямото читалище в региона. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с Иванка Караиванова, председател на настоятелството на Народно читалище "Развитие 1869".

"Цяло лято работехме по ремонта на читалището ни. Спечелихме проект в началото на годината и срещнахме одобрението на Общината и кмета. В близките дни ще направим и тържествено освещаване на обновената сграда. Предстои откриването на есенния сезон в различните школи на читалището"
- каза Иванка Караиванова.

Читалището в Белоградчик е едно от най-старите в района. Създадено е през 1893 година под името "Пчела". В началото на миналия месец започна мащабен ремонт за над 2 милиона лева на сградата на културното средище, което днес се нарича "Развитие".

Читалището в Белоградчик"Читалището се финансира с целева субсидия от националния бюджет. Работим в изключително добър синхрон с Община Белоградчик. По проекта, по който работим, ще бъде извършен цялостен ремонт в различните помещения на читалището. В момента тече цялостен ремонт на покрива, а предстои и ремонт на парната инсталация"- каза пред сътрудника ни Иванка Петрова заместник кметът на Община Белоградчик Росен Младенов.

На територията на община Мездра функционират 21 народни читалища, предаде сътрудникът ни Петко Котларски. Те изпитват финансови затруднения, тъй като средствата, осигурени от държавния бюджет, стигат само за заплати и осигуровки на работещите. Въпреки това, през последните години няма нито един закрит самодеен колектив, те работят на пълни обороти и всяка година печелят награди на национални и международни фестивали. Въпреки че Община Мездра изпитва финансови затруднения, тя продължава да подпомага народните читалища, допълва Петко Котларски.

Селата в Северозападна България постепенно обезлюдяват, а поддръжката на читалищните сгради става все по-трудна. Това обясни пред Христела Александрова кметът на Община Кула Владимир Владимиров.

"В нашата община читалищната дейност е доста добре развита. Кулското читалище винаги се включва в културните прояви, които организираме. За съжаление, читалищните сгради са огромни и това ги прави доста трудни за поддръжка. В нашето читалище са изпълнени частично някои от мерките по "енергийна ефективност", но има още какво да се желае"
- каза Владимир Владимиров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45

Стигат ли ни доходите?

Успява ли ръстът на доходите да компенсира инфлацията? Най-коректният измерител дали постепенно забогатяваме, според експертите, е покупателната способност. Това е накарало специалисти от асоциация "Активни потребители" да направят проучване, в което да сравнят цени и доходи в България през последните 20 години. Те са прегледали данните за периода..

публикувано на 22.04.25 в 11:39

Отец Рафаил: "Възкресение Христово е централното събитие в човешката история"

Възкресение Христово е, може да се каже, централното събитие в човешката история, защото от времето на античността са казвали едва ли не, че самото християнство е остаряло като религия и скоро ще изчезне. Ние виждаме, че минават различни цивилизации, развитието на различни езици, философии, теории, обаче остава само едно нещо неизменно и това..

публикувано на 21.04.25 в 11:22