Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се грижим за средищата на българската духовност и култура- читалищата

Снимка: Пламен Генчев

Във Враца могат да се похвалят с добро състояние на сградата на най-голямото читалище в региона. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с Иванка Караиванова, председател на настоятелството на Народно читалище "Развитие 1869".

"Цяло лято работехме по ремонта на читалището ни. Спечелихме проект в началото на годината и срещнахме одобрението на Общината и кмета. В близките дни ще направим и тържествено освещаване на обновената сграда. Предстои откриването на есенния сезон в различните школи на читалището"
- каза Иванка Караиванова.

Читалището в Белоградчик е едно от най-старите в района. Създадено е през 1893 година под името "Пчела". В началото на миналия месец започна мащабен ремонт за над 2 милиона лева на сградата на културното средище, което днес се нарича "Развитие".

Читалището в Белоградчик"Читалището се финансира с целева субсидия от националния бюджет. Работим в изключително добър синхрон с Община Белоградчик. По проекта, по който работим, ще бъде извършен цялостен ремонт в различните помещения на читалището. В момента тече цялостен ремонт на покрива, а предстои и ремонт на парната инсталация"- каза пред сътрудника ни Иванка Петрова заместник кметът на Община Белоградчик Росен Младенов.

На територията на община Мездра функционират 21 народни читалища, предаде сътрудникът ни Петко Котларски. Те изпитват финансови затруднения, тъй като средствата, осигурени от държавния бюджет, стигат само за заплати и осигуровки на работещите. Въпреки това, през последните години няма нито един закрит самодеен колектив, те работят на пълни обороти и всяка година печелят награди на национални и международни фестивали. Въпреки че Община Мездра изпитва финансови затруднения, тя продължава да подпомага народните читалища, допълва Петко Котларски.

Селата в Северозападна България постепенно обезлюдяват, а поддръжката на читалищните сгради става все по-трудна. Това обясни пред Христела Александрова кметът на Община Кула Владимир Владимиров.

"В нашата община читалищната дейност е доста добре развита. Кулското читалище винаги се включва в културните прояви, които организираме. За съжаление, читалищните сгради са огромни и това ги прави доста трудни за поддръжка. В нашето читалище са изпълнени частично някои от мерките по "енергийна ефективност", но има още какво да се желае"
- каза Владимир Владимиров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00