Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вентилацията в целия дом- възможно и необходимо ли е

Как да ограничим миризмите от кухнята

3
Снимка: Светослав Цветанов
Вентилацията в цялата къща или апартамент- възможно и необходимо ли е, това се опитахме да разберем в "Посоките на делника". Всяка сграда или помещение имат нужда от вентилация поради различни причини. Те могат да са свързани с липсата на свеж въздух и кислород или желанието за охлаждане.

Новите жилища са изградени така, че всички отварящи се части, през които е възможно да мине въздух, врати и прозорци, са плътно затворени с цел икономия на енергия, но това може да окаже негативно въздействие върху здравословния климат в дома. Въздухът вътре би могъл да е до 10 пъти по-замърсен от външния. Микробите, мухълът, домашните любимци и цветният прашец, заедно с някои химикали, създават токсична среда в дома ни. Доказано е, че натрупването на замърсители във въздуха води до алергии, астма и много други здравословни проблеми. При много прашни помещения може да се получи световъртеж, дразнене на очите, носа и гърлото. Ако в дома ви се пуши, натрупването на цигарения дим може също да предизвика раздразнения като кашлица и главоболие. Тук на помощ идват системите за вентилация. Най-разпространени са кухненските вентилации. Ако вентилацията в това помещение е лоша, започва отделяне на миризми и пари.

Как точно да проектираме разположението на кухнята и аспирацията в нея и как да си осигурим чист въздух чрез климатика съветва специалистът по климатична техника Радослав Лишков:
 
Снимка"Масовите вентилации, които са за дома, са кухненските. Ако домакинята иска в кухнята да й е хладно, тук именно са проблемите. Ако вентилацията е лоша, миризмите тръгват навсякъде. Важно е кухнята да е затворено помещение, а не като отворен кухненски бокс. Трябва да се избягва и пушенето в затворени помещения. Ако все пак в домакинството има двама пушачи, се прилага частична вентилация. Тя се поставя на тавана в зоната, където се пуши. Ако не се пуши, се прилага стандартното отваряне на прозорци. Предимствата на климатика са, че той улавя праха от помещението, но е важно и филтърът да се чисти превантивно на 7 до 10 дни"- обясни Радослав Лишков.  

Ако готвим на терасата и тя е остъклена, също можем да се погрижим за  пречистването на въздуха. Тук на помощ идват абсорбаторите. Скара, котлон, фурна и тостер се ползват ежедневно. Как оптимално да разположим абсорбатора и как да се погрижим за притока на свеж въздух.

"При остъклена тераса уредите се поставят в единия край, а аспираторът трябва да е оптимално ниско, така че да не пречи на готвещия. Ако се ползва скара за печене на меса,  е най-сложно, защото димът се отделя лавинообразно. Нужен е отвор, през който да влиза чист въздух, обикновено се предвижда да е в противоположната част на терасата"- съветва още експертът.
 
Целия разговор с експерта по климатична техника може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00