Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи

Има ли поколение на социалните самотници

Снимка: Радио Видин

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи? Хората, които прехвърлят живота си във виртуалното пространство, стават ли различни? Като цяло тези въпроси вълнуват отдавна много хора. Днес обаче ще се срещнем с двама души, които по различен начин преценяват общуването в мрежата. За едни то носи улесняване на комуникацията и увеличаване на изпращания поток информация, и разширяване на неговата аудитория. За други това общуване е раздяла с реалния свят и губене на време.

И така, има хора, които благодарение на социалните мрежи, успяват да покажат своето творчество- било то поезия, проза, музика или рисунки. С един такъв човек, който благодарение на Фейсбук, успя да направи картините си достъпни и популярни, ще се срещнем сега. Мая Ангелова рисува от две години и именно социалната мрежа й помага и променя начина й на живот. С нея се срещна Красимир Каменов.

"Публикациите във Фейсбук започнаха първоначално като на шега, като публикувах скици с молив. Обадиха ми се хора, които поискаха да купят картини за подарък. След една-две такива покупки самите хора ми подхвърлиха идеята- "Защо не публикуваш повече, да знаем какво правиш..."- разказа Мая Ангелова.

В случая нейното "сътрудничество" със социалната мрежа е положително. Димитър Иванов пък е прекратил своето виртуално съществуване и сега се чувства по-добре. Казва, че вместо по цял ден да киснат в мрежата или нета, е по-добре хората да излизат на истински срещи, да общуват лице в лице, да спортуват и да се забавляват истински:

"Мрежата е средство за комуникация с хората, а ние го превръщаме в забавление, в средство за прекарване на свободното време. Сядаме да разговаряме вкъщи на масата, а телефонът- пред децата. Мен ме дразни това, а те не ги спират, защото е навик."


Нищо не може да отлепи подрастващите от компютъра. Дори и навън времето да е само за игра, те седят в стаята, вторачени в монитора и поредната игричка, или си общуват, но в социалните мрежи. Експертите предупреждават за опасно социално усамотяване и за поколение на социалните самотници.

Разнопосочни са мненията на хората в различни възрасти, с които Красимир Каменов направи анкета на темата "Промениха ли ни социалните мрежи":

"Преди времето на Фейсбука играехме навън. Социалните мрежи имат и положителна, и отрицателна страна- и ни обогатиха, и ни осакатиха. Там по-лесно се изявяваш. Не трябва да се злоупотребява, особено от децата. Мрежата става и за влюбени, и по-икономично излиза- не се черпят, просто си чатят. Във Фейсбук всичко лъсва, от три поста разбираш всичко за човека... Но може и да ни манипулират"- казват анкетираните.

Улеснява ни, има повече и по-бърза информация, пазаруваме онлайн. Да, това са предимства, но дали сме променени? Сигурно не сме същите, защото има неща, които не смеем да кажем и покажем в реалния живот, но по някакъв начин в социалните мрежи задръжките падат и ставаме по-смели. Човекът е любопитно същество и именно любопитството е довело до много открития. Така е и със социалните мрежи- водени от любопитството ние непрекъснато сме там, за да разберем и научим нещо, като неусетно се променяме. Дано да е в положителна насока. Времето ще покаже.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говежда - село със златни хора и история

Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината.  То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..

публикувано на 04.04.25 в 12:00
Архимандрит Никанор

Архимандрит Никанор: Вероучението се превръща в час по политическа подготовка, ако не е истинско

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират  въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Съвременните деца имат потребност от православната религия

Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания.  Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...

публикувано на 03.04.25 в 10:00

Ще се отрази ли на икономиката на Северозапада новото райониране?

Министерският съвет определи нов обхват на регионите за планиране от ниво 2 в Република България, който Националният статистически институт (НСИ) ще представи на Евростат за одобрение. В Решението на Министерския съвет се предлага обособяването на четири региона за планиране от ниво 2: - Северен, включващ областите Видин, Монтана,..

публикувано на 02.04.25 в 10:45

Любен Иванов: Новият бюджет отваря старите корупционни вратички

Бюджетът за тази година бе обнародван в Държавен вестник и вече официално е в сила. Заложеният бюджетен дефицит от БВП е в размер на 3%. Максималният размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през годината, е 18,9 млрд. лв. В Бюджет 2025 са заложени приходи в размер на 90 млрд. лева, а разходите са 96 млрд. , което прави дефицит от 6..

публикувано на 01.04.25 в 12:06

Какви са задачите за общините след приемането на държавния бюджет

Кметът на Мездра Иван Аспарухов участва в съвместно заседание на две постоянни комисии на НСОРБ. Постоянната комисия по стратегическо развитие на местното самоуправление (ПКСРМС) участва в съвместно заседание на Постоянната комисия по финанси и бюджет (ПКФБ) на НСОРБ . Сред основните теми на двудневния форум бяха: Задачи за общините след приемането..

публикувано на 31.03.25 в 14:11

Кметът на село Карбинци: Дотук стигнахме от безхаберие

Днес продължаваме да търсим причините, породили обезлюдяването на Северозапада и даваме конкретен отговор с пример на поредното село от този регион. В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Карбинци в община Димово.   През селото минава Медовнишка река , която извира от подножието на Венеца при местността Топилото. Друго интересно..

публикувано на 28.03.25 в 14:00