Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи

Има ли поколение на социалните самотници

Снимка: Радио Видин

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи? Хората, които прехвърлят живота си във виртуалното пространство, стават ли различни? Като цяло тези въпроси вълнуват отдавна много хора. Днес обаче ще се срещнем с двама души, които по различен начин преценяват общуването в мрежата. За едни то носи улесняване на комуникацията и увеличаване на изпращания поток информация, и разширяване на неговата аудитория. За други това общуване е раздяла с реалния свят и губене на време.

И така, има хора, които благодарение на социалните мрежи, успяват да покажат своето творчество- било то поезия, проза, музика или рисунки. С един такъв човек, който благодарение на Фейсбук, успя да направи картините си достъпни и популярни, ще се срещнем сега. Мая Ангелова рисува от две години и именно социалната мрежа й помага и променя начина й на живот. С нея се срещна Красимир Каменов.

"Публикациите във Фейсбук започнаха първоначално като на шега, като публикувах скици с молив. Обадиха ми се хора, които поискаха да купят картини за подарък. След една-две такива покупки самите хора ми подхвърлиха идеята- "Защо не публикуваш повече, да знаем какво правиш..."- разказа Мая Ангелова.

В случая нейното "сътрудничество" със социалната мрежа е положително. Димитър Иванов пък е прекратил своето виртуално съществуване и сега се чувства по-добре. Казва, че вместо по цял ден да киснат в мрежата или нета, е по-добре хората да излизат на истински срещи, да общуват лице в лице, да спортуват и да се забавляват истински:

"Мрежата е средство за комуникация с хората, а ние го превръщаме в забавление, в средство за прекарване на свободното време. Сядаме да разговаряме вкъщи на масата, а телефонът- пред децата. Мен ме дразни това, а те не ги спират, защото е навик."


Нищо не може да отлепи подрастващите от компютъра. Дори и навън времето да е само за игра, те седят в стаята, вторачени в монитора и поредната игричка, или си общуват, но в социалните мрежи. Експертите предупреждават за опасно социално усамотяване и за поколение на социалните самотници.

Разнопосочни са мненията на хората в различни възрасти, с които Красимир Каменов направи анкета на темата "Промениха ли ни социалните мрежи":

"Преди времето на Фейсбука играехме навън. Социалните мрежи имат и положителна, и отрицателна страна- и ни обогатиха, и ни осакатиха. Там по-лесно се изявяваш. Не трябва да се злоупотребява, особено от децата. Мрежата става и за влюбени, и по-икономично излиза- не се черпят, просто си чатят. Във Фейсбук всичко лъсва, от три поста разбираш всичко за човека... Но може и да ни манипулират"- казват анкетираните.

Улеснява ни, има повече и по-бърза информация, пазаруваме онлайн. Да, това са предимства, но дали сме променени? Сигурно не сме същите, защото има неща, които не смеем да кажем и покажем в реалния живот, но по някакъв начин в социалните мрежи задръжките падат и ставаме по-смели. Човекът е любопитно същество и именно любопитството е довело до много открития. Така е и със социалните мрежи- водени от любопитството ние непрекъснато сме там, за да разберем и научим нещо, като неусетно се променяме. Дано да е в положителна насока. Времето ще покаже.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00