Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2015-а през погледа на депутати от Северозапада

Снимка: Колаж на Радио Видин
Посрещнахме новата 2015 година с надежда за по-добро настояще и бъдеще. Как обаче я изпращаме? Редица събития белязаха живота в страната през вече изминаващата година.

Отиващата си 2015-а през погледа на някои депутати от Северозападна България- време е за равносметка в обществено-политическия час на "Посоките на делника" - с народния представител от АБВ Иван Иванов, Явор Хайтов, депутат от Земеделския народен съюз от Врачанския регион и заместник-председател на 43-тото Народно събрание, народния представител Филип Попов от БСП и мнението на хората за депутатите.

В национален план Явор Хайтов отчита два важни момента, които ще запомни с негативни емоции:

"Изминаващата година беше година на избори, но те бяха най-порочните, най-несправедливите. Това е така, защото имаше безброй нарушения и може да се каже, че управляващите не успяха да организират изборния процес по правилата на демокрацията. Тези избори бяха крачка назад в демократичното развитие на страната ни. Другият негативен момент от отиващата си година е огромният миграционен натиск, на който беше поставена България и недовършеното преградно съоръжение на границата ни с Турция."

Врачанският депутат подчерта това, което най-много му тежи:

"Правителството не намери сили да започне работа по изграждането на скоростен път от Ботевград до Мездра и след това, разбира се, Монтана и Видин. Днес е откриването на обходния път на Монтана. Във Враца през годината се случиха две неща- откриване на военното поделение и 250 работни места, и правителството отпусна на община Враца целево 1 млн. лв. за инфраструктура. За Видин мисля, че колегата Иван Иванов няма с какво да се похвали."


Видинският народен представител пък заяви, че "погледнато в инфраструктурно отношение през 2016 година с общи усилия очаквам да започнем поетапното изграждане на определени участъци от пътя Видин-Монтана, за да може да се облекчи целият трафик."

Иван Иванов в обобщението си за годината каза, че по негова инициатива във Видин е създаден обществен експертен съвет за развитие на областта, който заседава.

"Беше положено началото за създаване на международна земеделска борса. Продължаваме да работим по идеята за разкриване на филиал на висше учебно заведение. Един от приоритетите ми през 2016 година е да работя за осигуряването на средства за изграждане на обхода на град Димово", подчерта депутатът от АБВ.   

Според народния представител от БСП Филип Попов изминалата 2015 г. може да се определи като "годината на големите приказки, наглите лъжи и неизпълнените политически ангажименти на управляващите. Година на политическа нестабилност, хаос и липса на посока в управлението. Година на социално замразяване, ширеща се бедност и демографска криза, която убива бъдещето на България. Година на икономическа стагнация, която все повече се усеща от бизнеса. Година, която доведе до въвличането на България в дългова спирала. Година, в която България продължи да загърбва национални приоритети и покорно да навежда глава пред интересите на чужди държави. Година, в която хората у нас нямат особено големи поводи да се гордеят с онези, които избраха да ги управляват в края на 2014 г. 2015 година ще се запомни с това, че така и не стана ясно кой точно и кога участва в управлението на държавата.

Още в началото на годината се заговори за екшън план за съживяването на Северозападния район. Преди време депутатите от региона поеха такъв ангажимент. Поеха го на първия по рода си форум "Северозапад", който се проведе в средата на февруари в Монтана. И тогава хората от едно от видинските села казаха, че искат стратегия не само на хартия, а реални действия. Всъщност за тях проблемите на Северозапада няма как да се решат, защото депутатите не ходят по селата, а се сещат за хората само по време на избори. И друго ни казаха хората- че разговорите с народните представители рядко водят до някаква промяна. И че ползата от приемните на депутатите от Северозапада е по-скоро много думи, малко дела.

Иначе какво свърши българският парламент тази година:
138 приети закона, 156 решения и две декларации за 131 пленарни заседания, като 11 от тях са били извънредни. Това е част от работата на Народното събрание за 2015 г., сочи справка, подготвена от парламентарния пресцентър и дирекцията "Пленарни заседания и финални текстове" на Народното събрание за периода от 1 януари до 17 декември т.г.

Постъпилите през 2015 г. законопроекти са 570, 348 от тях са внесени от народни представители.

През четвъртата сесия на 43-то НС са приети девет изцяло нови закони:
- Закон за предучилищното и училищното образование,
- Закон за Държавна агенция "Разузнаване",
- Закон за военното разузнаване,
- Закон за счетоводството,
- Закон за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове,
- Кодекс за застраховането,
- Законите за държавния бюджет и за бюджетите на НЗОК и ДОО за 2016 година.
Депутатите гласуваха и промени в Конституцията, в Наказателния кодекс, в Закона за специалните разузнавателни средства, в Закона за лечебните заведения, в Закона за обществените поръчки, в Закона за убежището и бежанците.

Здраве, кураж, надежда ни пожелават родните депутати и Новата година дано донесе на българските граждани повече истина от правителството и мнозинството.

Ние пък им желаем по-често да се вглеждат във важните неща...


Целия разговор чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23