Да създаваш деца днес е мъчение, през което все по-малко родители се решават да преминат. А след първото дете мераклиите да имат второ намаляват драстично. Тук нямам предвид хората от малцинствата, чието съществуване е осигурено от детските помощи и те увеличават броя си именно за да съществуват. Но и те не са виновни- просто се възползват от законовото положение в България. А тя, държавата, е мащеха за повечето си поданици, щом определя на кои семейства да дава пари за децата им, и на кои- да не дава. Така без да иска (?!), тя- държавата, слага клеймо на едни и дава възможности на други семейства. Затова на мен поне не ми е странно, че населението на България продължава да намалява. Дори бих се учудил, че все още има български семейства, които искат да имат деца! Така че нищо добро не ни чака, ако държащите властта не се усетят и не променят скоро правилата. Всъщност под думата "скоро" имам предвид друго- правилата трябва да се променят сега, веднага! Иначе трябва да сме готови за окончателното затриване на българската нация…, оставя с отворен финал своя коментар Жоро Александров.
Потърсих мнение и от специалистите в многопрофилната болница за активно лечение "Д-р Стамен Илиев" в Монтана. Болницата е една от най-добре оборудваните в Българския Северозапад. Но и там новородените през 2015-та година са с 55 по-малко от предходната, казва завеждащият отделение Неонатология д-р Антоанета Блажева.
"645 деца са се родили в нашата болница през 2015 година. Ние имаме раждания и на жени, които не са от Монтана. Избират да родят тук жени от Враца, от Видин, от Лом, от Белоградчик. Имаме и случаи на семейства, които живеят в София, но за проследяването на бременността и раждането предпочитат да дойдат при нас. Тревожен е фактът, че не намалява процентът на децата, които се раждат с инфекции. Много са ни полезни апаратурата и всичко друго, което получихме като дарение. Проблеми има, когато дойде бременна, която не е ходила на контролни прегледи и идва буквално в деня на раждането. Прави впечатление, че расте броят на децата, които се раждат с аномалии. Имаме апаратура, с която може да се направи ранна диагностика. Но често се срещаме с много млади майки, които не са в състояние да разберат какво става с тяхното дете и се налага да обясняваме на баби и дядовци... Защото в такива случаи и бащите често са малолетни или непълнолетни. Как да очакваме, че те ще се справят с отглеждането на едно рисково дете?! В такива случаи работим в синхрон и със Социалните служби. Често точно това е групата, в която се раждат деца с инфекции, защото по време на бременността майката не е лекувана адекватно. За мен това е резултат от ниска здравна култура", споделя доктор Антоанета Блажева, завеждащият отделение Неонатология в МБАЛ "Д-р Стамен Илиев" в Монтана.
Питам на каква възраст са майките, които раждат здрави бебета?
"Между 20 и 30 години. Това е възраст, в която самите майки са здрави и това предполага да родят здрави бебета. За догодина това си пожелаваме- да имаме повече и по-здрави деца", казва д-р Антоанета Блажева.
Могат, но не искат, искат но не могат да гледат деца младите семейства в Българския Северозапад? Пак с този въпрос отидох в празничния Йордановден и във видинската детска градина "Детелина". Посрещнах заедно с учителите младите родители, поиграх на пода с децата.
"Кой нормален човек не иска деца?! Това е най-милото. Ако го нямаше финансовият проблем, сигурен съм, че децата във Видинско щяха да са повече. Но и аз първо смятам, че трябва да постигна стабилност- обучение, работа, кариера, финансово обезпечаване и тогава ще правя други планове", казва млад мъж.
"На децата трябва да им се обръща достатъчно внимание. Не може все да сме уморени, все да сме притеснени и да имаме време да играем с децата си. Така пренасяме нашето напрежение върху тях. Кой родител иска това?! Затова решението за повече от едно дете идва трудно", коментира друг.
"Имаме две момиченца. Желани, очаквани, планирани. Справяме се. По-голямото помага при отглеждането, а по-малкото износва почти всички дрешки на кака си. Това не им пречи. Щастливи са. Като всички сестрички с 3-4 години разлика, понякога шумно спорят за техни си неща, поскарват се... Но не могат една без друга. Има ли любов, трудностите не са пречка", усмихва ми се таткото на една малка принцеса.
"На първо място е любовта. Две деца имаме и си ги гледаме с радост и с любов. Работим и двамата, при отглеждането помагат баби и дядовци. Трябва си помощ, няма как. Финансово за сега се справяме. И пак казвам- за мен най-важна е любовта", казва ми млада майка.
Съвсем наблизо в занималнята малките момиченца люлеят на ръце бебета-кукли, а малките момченца умело ремонтират нещо и спорят шумно... Подготвят се по най-естествения начин да бъдат след време родители.
А дали толкова близо до естествения човешки модел на любов и разбирателство са и българските държавници?...
За сравнение: Bсяко унгарско семейство, което се сдобие с трето дете, ще получава през настоящата 2016 година еднократно по 33 000 евро бонус, данъчни и други финансови облекчения. Мярката е една от предприетите в последните години, за да спре топенето на нацията. Не помощи, а бонус.
А у нас какви са новостите? Ами ето ги: Семействата, които искат да получават детски и са подали документи преди 28-ми юли 2015-та, ще трябва да подадат нови декларации, за да продължат да получават семейните помощи. За тези, които са подали документи след тази дата, не се налага повторно подаване на документи, защото те вече са оценени по новите правила. От тази година размерът на помощите за отглеждане на дете ще зависи от броя деца в едно домакинство. Семействата с едно дете ще получават 37 лева, с две- 85 лева, а с три- 130 лева. Едно от новите изисквания за получаване на помощта е семейството и детето да живеят на територията на страната. От тази година заявлението-декларация, на базата на което се прави социална оценка и се отпускат помощи за отглеждане на деца, ще се попълва и от родителите, които живеят без брак, но на семейни начала. До сега детските се даваха спрямо доходите на обявилия се за самотен родител. До 31 януари декларации трябва да подадат семействата, които са кандидатствали за детски през март 2015-та година, както и тези, на които е изтекъл едногодишният срок. С краен срок 29 февруари са декларациите от родители, които са искали помощи през април и май на 2015-та година, а до края на март 2016 година е срокът за регистрираните през юни и юли на миналата година. Ако изпуснат предвидения срок, семействата няма да получат очакваната помощ. Те ще могат да кандидатстват на по-късен етап, но няма да им се възстановяват пари за пропуснатото време.
Могат, но не искат или искат, но не могат да гледат деца младите семейства в Българския Северозапад? Чухме какво мислят родители, лекари, децата. А държавата? Ех, държавата... Държавата създава пречки и усложнения... Колкото повече, толкова повече, както НЕ би казал Мечо Пух...Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..
На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост. Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...
Как да се намалят жертвите на пътя? Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще. Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..