Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Безплатното саниране- мисия нелека, но възможна

Снимка: Колаж Радио ВИДИН

По Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради вече са сключени споразумения за обновяването на около 2000 сгради в цялата страната, като в момента се работи по 600 от тях, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Програмата стартира в началото на миналата година, а какво се случва във Видин? Тук процедурите позакъсняха и едва през последния месец бяха подписани първите договори за саниране. Сключени са споразумения с 14 сдружения на собственици на жилищни сгради, съобщиха за Радио ВИДИН от Общината. За първата група от 5 жилищни кооперации са проведени всички обществени поръчки и е избран Изпълнител. Вече са подписани и договори за инженеринг и започване на строително-монтажните работи в началото на тази пролет. За втората група от 5 жилищни сгради, които са в комплексите "Вида", "Панония" и "Крум Бъчваров", е сключен договор по обществената поръчка за енергийно обследване.

Снимка"Искам да пожелая на всички ползотворна работа, да бъдат изпълнени всички изисквания, съгласно договорите, които подписахме. Поздравявам и жителите, които ще се възползват от по-добрата жилищна среда с привеждането на тези обекти в по-хубаво и уютно място за живеене и в по-съвременен вид, като не изключвам и енергийната ефективност, която ще облекчи бюджета на всяко семейство. Нека вие бъдете примера, който ще дадете на останалите наши съграждани да проявят активност и колкото се може повече такива обекти да бъдат приведени в много по-хубав и ефективен вид.", пожела кметът на Община Видин Огнян Ценков при подписването на първите договори.

Първият договор бе сключен за санирането на блок 2 в квартал "Бонония", който е с три входа и 60 апартамента, строен е през 1987 година. Стойността на поръчката е 649 000 лв и трябва да бъде изпълнена за 5 месеца и половина. А вторият- за най-голямата сграда, която ще бъде санирана във Видин- блок 9 в ж.к. "Строител"- с пет входа, осем етажа и 128 апартамента, който ще бъде саниран в продължение на 8 месеца за близо 1.5 млн. лева. Ще бъдат обновени и блокове в квартал "Гео Милев" и на улица "Свети Кирил" в квартал "Химик".

Снимка"Разбрахме за програмата от едно събрание, което беше проведено в Общината, както и от медиите и интернет. Процедурата не беше лесна, но се справихме. Трудностите идват от първоначалното недоверие на хората, които не вярваха, че това може да се случи. Освен това вървеше и кампания, че това се прави с цел тези жилища да станат собственост на държавата, което впоследствие се опроверга. Имаше и опасения, че местните данъци ще станат непоносими, но и това твърдение се оказа безпочвено. Организационните въпроси също не бяха леки, защото много от собствениците не живеят в момента в тези жилища, защото са в чужбина или в други градове в страната, но използвахме всички възможни средства за комуникация и успяхме да ги убедим. Трудно беше, но не и невъзможно. От Общината ни оказаха много голямо съдействие по време на процедурата- благодарим на г-жа Нели Иванова и г-жа Дуцова, които ни помагаха при попълването на необходимите формуляри, бланки и документи. Първо проведохме общо събрание, след което трябваше да съберем и подписи. Тези, които не са членове на Сдружението на собствениците, попълниха декларации, че са съгласни да се извършат тези ремонтни дейности. Ако имаше неточности в документите, служителите на Общината ни съдействаха и така стигнахме на финалната права. Хората вече са удовлетворени- знаят, че нещата ще станат. Договорът подписахме на 19 февруари и оттогава тече срокът за изпълнение на самата работа. Проектантите са много любезни- идваха на място, направиха оглед на сградата и сега очакваме да ни изпратят идейните проекти, за да видим как ще изглежда сградата в завършен вид", обясни председателят на сдружението на собствениците в блок 9 на комплекс "Строител" Елена Ризова.

Венко Петков, представител на Сдружението на собствениците в блок 3 в ж.к. "Вида", също обясни, че най-трудният етап е да бъдат убедени всички съседи:

"Беше трудно, защото има някои противници на тази програма заради слуховете, които бяха разпространени. След като приеха промените в програмата, които разрешават да се подпише договор и ако собствениците на до три апартамента не са съгласни обаче "вратите ни се отвориха", защото има един съсед, който не е съгласен. 69 са апартаментите в нашия блок и само един от тях не е съгласен, но въпреки това сключихме договор."

В средата на месец май се очаква да започне реално санирането по Националната програма за енергийна ефективност на блок №9 в квартал "Строител".

Снимка"В момента състоянието на сградата не е добро, защото това е блок на 40 години. Програмата включва смяна на вертикални щрангове по ВиК-инсталацията, ремонт на покрива, смяна на дограмата и направа на топлоизолация, която ще бъде с дебелина 10 сантиметра. Идеята е да се уеднакви фасадата и да има приличен вид. Определено санирането има ефект- усеща се осезаемо и в сметки, и в температура, а когато се сменят и прозорците по стълбището, което е предвидено в програмата, ще има още по-голям енергиен ефект. Досега никой никакви пари не е искал от нас във връзка с тази програма, увериха ни, че всички ремонтни работи са за сметка на програмата. Хубаво би било да има повече разяснителна кампания по медиите, за да могат хората реално да видят как стоят нещата. Без тази програма е немислимо със собствени средства да извършим подобно саниране, останали сме преобладаващо пенсионери с ниски доходи, а и ако всеки сам прави подобно нещо, сградата ще заприлича на шарена черга. Очакваме до края на годината да се чувстваме като в нов блок. Дейностите се очаква да започнат към 10-15-и май. Съветвам видинчани да не се отказват да кандидатстват по тази програма. Просто трябва хора с желание и с идеята този град да стане по-хубав. Стига са говорили, че Видин е най-западналият град. Това, което зависи от нас самите, защо да не го направим?!", добави Елена Ризова.

Санираните във Видин блокове ще изглеждат по идентичен начин, обясни заместник-кметът Цветан Асенов:

"Обсъждаме общата визия на всичките 14 блока, които ще бъдат санирани, както и по програмата "Региони в разтеж", по която ще имаме възможност за поне още толкова сгради, да имат една обща визия."

Въпреки че в Монтана първите два договора със сдружения на собственици за саниране бяха сключени още преди година- през март 2015-а, от регионалното министерство отчитат сравнително слаб интерес към националната програма в тази северозападна община. От общо 76 допустими сгради от сградния фонд на града има създадени едва 13 сдружения на собствениците на апартаменти в многофамилни жилищни сгради. В момента в Монтана се реконструират две сгради- в ж.к. "Младост" и на ул. "Стефан Савов".

СнимкаНаскоро общинската управа на Враца се похвали с 6 нови договора за саниране на жилищни блокове по националната програма за енергийна ефективност. Благодарение на активната рекламна политика по входове и блокове, местната власт е осигурила интереса на още 1/2 от етажните собствености, които се бяха регистрирали от началото на кампанията.

"Откакто е започнала кампанията заварихме 12 регистрирани сдружения, а за месец и половина привлякохме още 6. Искам да приканя врачани да се включат в програмата, защото министър Павлова съобщи, че парите по нея вече са на изчерпване. Целта, която сме си поставили, е до края на 2016 година да имаме около 1200 семейства, които живеят в обновени домове.", обясни заместник-кметът на Враца Мария Попова.

По Националната програма за енергийна ефективност, където има и конструктивно укрепване на сградите, инвестицията от държавата е средно за около половин милион лева на жилищен блок, твърдят от регионалното министерство. "Разчитаме изключително много на качествено свършена работа, защото инвестираме 1 млрд.лв., и имаме възможност за още 1 млрд. лв.", обясни министър Лиляна Павлова и добави, че до 60 процента са по-ниски сметките за отопление през зимата във вече санираните жилищни сгради. От тази година могат да кандидатстват и по-малките блокове.

"Отпаднаха ограниченията за това да са само панелни блокове и да са с над 36 апартамента. От 1 януари отпадат всички ограничения и вече всички блокове могат да кандидатстват по националната програма стига да отговарят на дефиницията да са многофамилни жилищни сгради и да са строени преди 1999 година.", обясни министър Павлова.

Националната програма е все още отворена и сдружения на собствениците могат да кандидатстват по нея, докато не бъде изчерпан финансовия ресурс.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00