Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За живота на четиримата жители на Каниц

Как неволята учи 82-годишна баба да чисти комин

7
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
В последните 20 години Северозападна България обезлюдява. Заличават се села, младите емигрират, а с тях си тръгват и децата. Затварят се детски градини, училищата пустеят. Това е картината в много села и градове. Днешният пример е от село в най-малката община - Бойница. В Каниц живеят едва четирима души, всичките вече на възраст.

Първият, когото срещаме там е Петко Николов. Занимава се с отглеждането на овце и кози, трудно оцелява и все се кани, че ще ги махне от следващата година. Посреща ни пред къщата си, където гордо се развява българското знаме. Не отрича, че животът в село без хора е труден, тежи му, че няма с кого да си говори. На шега казва, че иска да отиде в затвора- не че е сторил нещо нередно, а защото според него там е като на хотел- подслон, храна и баня са подсигурени на всеки зад решетките, а такъв лукс на село при него няма.

"Патриот съм, затова е знамето. За да живееш тук, при тези условия, трябва да си малко ненормален. Няма с кого да си говоря, като отида в Раброво от сутринта до обяд не мога да се наприказвам"
- разказва той.

СнимкаБаба Цветана живее сама, миналата година загубила спътника си в живота. Сега работи в градинката, а компания й прави само телевизорът. Най-големият проблем е, че нямат доставка на хляб. Съседът преди купувал, но колата му се счупила и сега трябва пеша да ходят двата километра до Раброво. А на тази възраст това е мисия непосилна за тях. Затова поиска от кметицата на Раброво отново да им карат хляб два пъти в седмицата.

"Тежко се живее така, хора няма, улични лампи няма, сега и хляб няма с какво да взимаме. Искаме, ако може, като миналата година да ни карат два пъти седмично хляб"
- поиска баба Цветана.

Стигаме до къщата на дядо Владо. И той живее сам, недочува, но пък е единственият с автомобил в селото. Сега возилото е в ремонт, тюхка се дядото.

"Не сме много добре, болни сме. Добре се живее без комшии, няма с кого да се караш, а и няма кой да те види изкъпал ли си се, облечен ли си. Няма кой да те пита жив ли си... а и за какво си жив..."  

СнимкаВсички знаят приказката за неволята и как тя учи. Това видяхме и с очите си, когато на покрива на една къща беше кацнал не щъркел, а 82- годишната баба Райна, която сама с въже и гюле чистеше комина си.

"Абе, качила съм се горе, ама един път ще бъде за последно, треперят ми краката вече. Просто не гледам надолу, че иначе лошо ми става. Какво да правя, като няма кого да накарам"
- обяснява смелата баба.

Кмет на двете села Раброво и Каниц е Галя Вакарицова. Според нея трябват програми, които да стимулират хората да се върнат на село, защото, за да се живее тук, не трябват много пари.

Снимка"Знам, че има две-три семейства, които искат да се върнат от чужбина. Има ли някакъв доход, много хора ще се върнат на село. Европейски програми- дали за кошери, за животновъди или еко земеделие... За село и 300 лева стигат, ще си насадиш в градината зеленчуци, прехраната е подсигурена, желание за работа само да имаш"-
казва тя.

Така тече животът в селото накрай света, което дори и мобилните оператори са забравили. Но пък природата е щедра.

 Още от разказите за живота в Каниц може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00