Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За живота на четиримата жители на Каниц

Как неволята учи 82-годишна баба да чисти комин

7
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
В последните 20 години Северозападна България обезлюдява. Заличават се села, младите емигрират, а с тях си тръгват и децата. Затварят се детски градини, училищата пустеят. Това е картината в много села и градове. Днешният пример е от село в най-малката община - Бойница. В Каниц живеят едва четирима души, всичките вече на възраст.

Първият, когото срещаме там е Петко Николов. Занимава се с отглеждането на овце и кози, трудно оцелява и все се кани, че ще ги махне от следващата година. Посреща ни пред къщата си, където гордо се развява българското знаме. Не отрича, че животът в село без хора е труден, тежи му, че няма с кого да си говори. На шега казва, че иска да отиде в затвора- не че е сторил нещо нередно, а защото според него там е като на хотел- подслон, храна и баня са подсигурени на всеки зад решетките, а такъв лукс на село при него няма.

"Патриот съм, затова е знамето. За да живееш тук, при тези условия, трябва да си малко ненормален. Няма с кого да си говоря, като отида в Раброво от сутринта до обяд не мога да се наприказвам"
- разказва той.

СнимкаБаба Цветана живее сама, миналата година загубила спътника си в живота. Сега работи в градинката, а компания й прави само телевизорът. Най-големият проблем е, че нямат доставка на хляб. Съседът преди купувал, но колата му се счупила и сега трябва пеша да ходят двата километра до Раброво. А на тази възраст това е мисия непосилна за тях. Затова поиска от кметицата на Раброво отново да им карат хляб два пъти в седмицата.

"Тежко се живее така, хора няма, улични лампи няма, сега и хляб няма с какво да взимаме. Искаме, ако може, като миналата година да ни карат два пъти седмично хляб"
- поиска баба Цветана.

Стигаме до къщата на дядо Владо. И той живее сам, недочува, но пък е единственият с автомобил в селото. Сега возилото е в ремонт, тюхка се дядото.

"Не сме много добре, болни сме. Добре се живее без комшии, няма с кого да се караш, а и няма кой да те види изкъпал ли си се, облечен ли си. Няма кой да те пита жив ли си... а и за какво си жив..."  

СнимкаВсички знаят приказката за неволята и как тя учи. Това видяхме и с очите си, когато на покрива на една къща беше кацнал не щъркел, а 82- годишната баба Райна, която сама с въже и гюле чистеше комина си.

"Абе, качила съм се горе, ама един път ще бъде за последно, треперят ми краката вече. Просто не гледам надолу, че иначе лошо ми става. Какво да правя, като няма кого да накарам"
- обяснява смелата баба.

Кмет на двете села Раброво и Каниц е Галя Вакарицова. Според нея трябват програми, които да стимулират хората да се върнат на село, защото, за да се живее тук, не трябват много пари.

Снимка"Знам, че има две-три семейства, които искат да се върнат от чужбина. Има ли някакъв доход, много хора ще се върнат на село. Европейски програми- дали за кошери, за животновъди или еко земеделие... За село и 300 лева стигат, ще си насадиш в градината зеленчуци, прехраната е подсигурена, желание за работа само да имаш"-
казва тя.

Така тече животът в селото накрай света, което дори и мобилните оператори са забравили. Но пък природата е щедра.

 Още от разказите за живота в Каниц може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56