Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оставам тук

Радослав Георгиев: "Успехът не е точка в живота, успехът е процес"

16
Снимка: Колаж Ваня Минева


"Оставам тук"- казват моите събеседници в рубриката "Общество" в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН. Казват го не като продължение на познатото "въпреки", след което обичайно се изреждат всички неудовлетворености от живота в България, а защото имат своите "защото".

Те са Радослав Георгиев, председател на Сдружение "Активно общество"; Павла Цветкова- тя е завършила екология в СУ "Свети Климент Охридски", с магистратура медицинска биология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски"; Емил Иванов, живял и работил в Испания, но избрал да се върне в своя край и Иван Базов, който живее и работи със съпругата си в Ново село.  


Поводът да ги поканя на разговор бе наскоро преведената по инициатива на Информационен център "Европа Директно" Видин и Сдружение "Активно общество" среща във видинската библиотека "Михалаки Георгиев" за обмен на добри практики- от младежи за младежи, преминала под мотото: "Мисията възможна". Каква е мисията?

Сдружение Активно общество и приятели"Мисията е да подреждаш живота си, да мечтаеш, да работиш, да градиш кариера тук- у дома", казва Радослав Георгиев.

"Върнах се тук, защото искам да живея и да работя в България. Имах възможност да поживея и да поработя в Гърция, но не съм имал намерение да оставам там. Започнах на 1000 евро заплата- сума, която за времето тогава, периода 2007-2008 година, би мотивирала много хора да не се връщат в България. Но моето намерение бе да поспестя средства, с които да започна следването си. Заедно с моята приятелка, сега съпруга, записахме във Варна, в Икономическия университет. Завършихме и се прибрахме у дома- в Ново село. Аз съм аграрикономист по образование. Започнахме работа в Община Ново село по програмата "Старт в кариерата". Което всъщност ни даде шанс да останем. Защото имаме работа. Имаме и собствен дом. Това е достатъчно човек да се чувства добре там, където е. Най-добре си почиваме сред природата. Буквално преди дни качихме с приятели връх Бабин нос. Човек трябва да отстоява желанията, амбициите и най-вече мечтите си. И да ги реализира, за да се чувства щастлив", казва Иван Базов.

Емил ИвановЕмил Иванов е живял и работил в Испания.

"В Испания има доста голяма българска общност. Животът там наистина е много по-спокоен. Това се дължи на политиката на самата държава. На много добрата социална система. Което е похвално за тях и добър пример за нас. Затова се прибрах- винаги съм казвал, че ако искаш нещо да се промени, накарай го ти да се промени. Не може само да стоиш отстрани и да казваш, колко нищо не е наред, а всъщност нищо да не правиш", добавя още един фрагмент в картината Емил Иванов.

"В сдружението сме много добър екип. Всяка идея обсъждаме заедно, коментираме и избистряме, а после и осъществяваме. За мен "поглеждането отвътре" на добрите практики в Европа, а и не само в Европа, е много полезен ход. Затова се стремя да не пропускам възможността да изучавам чуждия опит. За да мога да го приложа в работата си с младежите тук",  смята Павла Цветкова.

Сдружение Активно общество и приятели"Сега, когато Сдружение "Активно общество" вече има своите позиции във Видин, изглежда сравнително лесно едно такова решение- оставам тук. Но не винаги е било така. Държа да кажа обаче, че и преди да започнем да работим заедно, винаги съм бил категоричен, че не искам и няма да отида да работя в чужбина. Бях изключил този вариант от живота си. Имах достатъчно лични примери за това как отиването в чужбина създава сътресения в семействата, създава сътресения в приятелския кръг и като цяло в обществото ни. Ние в момента работим по различни инициативи, свързани с млади хора в риск- риск от социално изключване поради това, че те се отглеждат или сами, или от баби и дядовци, или от други роднини, защото родителите им са в чужбина и нямат здрави семейства. Аз бях от тези младежи- изживях моето бурно тийнейджърство като тях- защото бях от такова семейство, в което единият от родителите работи постоянно в чужбина. Това, което бих направил, е да отида например на специализация, обучение, обмен- интересувам се от добрите практики в образователната система. И то не, за да ги копираме- буквалното копиране не е достатъчно ефективно. Ние си имаме традиции, имаме по-различно мислене. И трябва да надграждаме над тях", обяснява Радослав Георгиев.

Павла ЦветковаВ края на нашия разговор питам моите събеседници какво биха променили, ако за мъничко са щастливи собственици на магическа пръчица.

"Бих променил нагласите на хората в нашия край- за да не създават  впечатлението, че са сиви, негативни, бягащи. Всъщност аз това и правя без магическа пръчица- малко по малко, с малки стъпки, във всички наши срещи в ежедневната ни работа", казва Емил.

"Нашите магически пръчици са вътре в нас. Всеки от нас носи в себе си възможностите да си направи собствения уют тук. Да си го конструира както той иска. Успехът не е точка в живота. Успехът е процес", казва Радослав.

"Магия е да успееш да дадеш онзи малък тласък при старта на един млад човек, който да му помогне да си повярва, че може да се справи и да постигне мечтаното", казва Павла.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45