Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оставам тук

Радослав Георгиев: "Успехът не е точка в живота, успехът е процес"

16
Снимка: Колаж Ваня Минева


"Оставам тук"- казват моите събеседници в рубриката "Общество" в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН. Казват го не като продължение на познатото "въпреки", след което обичайно се изреждат всички неудовлетворености от живота в България, а защото имат своите "защото".

Те са Радослав Георгиев, председател на Сдружение "Активно общество"; Павла Цветкова- тя е завършила екология в СУ "Свети Климент Охридски", с магистратура медицинска биология в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски"; Емил Иванов, живял и работил в Испания, но избрал да се върне в своя край и Иван Базов, който живее и работи със съпругата си в Ново село.  


Поводът да ги поканя на разговор бе наскоро преведената по инициатива на Информационен център "Европа Директно" Видин и Сдружение "Активно общество" среща във видинската библиотека "Михалаки Георгиев" за обмен на добри практики- от младежи за младежи, преминала под мотото: "Мисията възможна". Каква е мисията?

Сдружение Активно общество и приятели"Мисията е да подреждаш живота си, да мечтаеш, да работиш, да градиш кариера тук- у дома", казва Радослав Георгиев.

"Върнах се тук, защото искам да живея и да работя в България. Имах възможност да поживея и да поработя в Гърция, но не съм имал намерение да оставам там. Започнах на 1000 евро заплата- сума, която за времето тогава, периода 2007-2008 година, би мотивирала много хора да не се връщат в България. Но моето намерение бе да поспестя средства, с които да започна следването си. Заедно с моята приятелка, сега съпруга, записахме във Варна, в Икономическия университет. Завършихме и се прибрахме у дома- в Ново село. Аз съм аграрикономист по образование. Започнахме работа в Община Ново село по програмата "Старт в кариерата". Което всъщност ни даде шанс да останем. Защото имаме работа. Имаме и собствен дом. Това е достатъчно човек да се чувства добре там, където е. Най-добре си почиваме сред природата. Буквално преди дни качихме с приятели връх Бабин нос. Човек трябва да отстоява желанията, амбициите и най-вече мечтите си. И да ги реализира, за да се чувства щастлив", казва Иван Базов.

Емил ИвановЕмил Иванов е живял и работил в Испания.

"В Испания има доста голяма българска общност. Животът там наистина е много по-спокоен. Това се дължи на политиката на самата държава. На много добрата социална система. Което е похвално за тях и добър пример за нас. Затова се прибрах- винаги съм казвал, че ако искаш нещо да се промени, накарай го ти да се промени. Не може само да стоиш отстрани и да казваш, колко нищо не е наред, а всъщност нищо да не правиш", добавя още един фрагмент в картината Емил Иванов.

"В сдружението сме много добър екип. Всяка идея обсъждаме заедно, коментираме и избистряме, а после и осъществяваме. За мен "поглеждането отвътре" на добрите практики в Европа, а и не само в Европа, е много полезен ход. Затова се стремя да не пропускам възможността да изучавам чуждия опит. За да мога да го приложа в работата си с младежите тук",  смята Павла Цветкова.

Сдружение Активно общество и приятели"Сега, когато Сдружение "Активно общество" вече има своите позиции във Видин, изглежда сравнително лесно едно такова решение- оставам тук. Но не винаги е било така. Държа да кажа обаче, че и преди да започнем да работим заедно, винаги съм бил категоричен, че не искам и няма да отида да работя в чужбина. Бях изключил този вариант от живота си. Имах достатъчно лични примери за това как отиването в чужбина създава сътресения в семействата, създава сътресения в приятелския кръг и като цяло в обществото ни. Ние в момента работим по различни инициативи, свързани с млади хора в риск- риск от социално изключване поради това, че те се отглеждат или сами, или от баби и дядовци, или от други роднини, защото родителите им са в чужбина и нямат здрави семейства. Аз бях от тези младежи- изживях моето бурно тийнейджърство като тях- защото бях от такова семейство, в което единият от родителите работи постоянно в чужбина. Това, което бих направил, е да отида например на специализация, обучение, обмен- интересувам се от добрите практики в образователната система. И то не, за да ги копираме- буквалното копиране не е достатъчно ефективно. Ние си имаме традиции, имаме по-различно мислене. И трябва да надграждаме над тях", обяснява Радослав Георгиев.

Павла ЦветковаВ края на нашия разговор питам моите събеседници какво биха променили, ако за мъничко са щастливи собственици на магическа пръчица.

"Бих променил нагласите на хората в нашия край- за да не създават  впечатлението, че са сиви, негативни, бягащи. Всъщност аз това и правя без магическа пръчица- малко по малко, с малки стъпки, във всички наши срещи в ежедневната ни работа", казва Емил.

"Нашите магически пръчици са вътре в нас. Всеки от нас носи в себе си възможностите да си направи собствения уют тук. Да си го конструира както той иска. Успехът не е точка в живота. Успехът е процес", казва Радослав.

"Магия е да успееш да дадеш онзи малък тласък при старта на един млад човек, който да му помогне да си повярва, че може да се справи и да постигне мечтаното", казва Павла.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09

Александър Михайлов: Когато се изгуби една подкрепа, веднага се появява друга

Политическата сцена в България продължава да бъде белязана от напрежение между институциите и вътрешни противоречия в управляващото мнозинство 100 дни след встъпването в длъжност на управляващата Тройна коалиция.  Мандатът започна с думите, че не очаква толеранс, както и с обещания за законови промени.  Премиерът отчете свършеното до този..

публикувано на 01.05.25 в 10:00

Расте броят на българите с доходи под линията на бедност

Всеки пети българин живее под линията на бедност, сочи изследване на Националния статистически институт (НСИ). Делът на бедните у нас се е покачил и е 21,7% за 2024 г. спрямо 20,6% през 2023 г. 18,7% от хората у нас споделят, че нямат достатъчно финансова възможност да слагат месо или риба през два дни на трапезата си. Същият дял се затруднява..

публикувано на 30.04.25 в 10:45

Какви са приоритетите на Видин, Враца и Монтана тази година?

С рекордни проектобюджети се похвалиха местните власти на трите областни града в Северозапада . За какво приоритетно ще харчат през тази година общинските ръководства във Видин, Враца и Монтана?  Проектобюджетът на община Община Видин бе подложен на обществено обсъждане. Мотото на финансовата рамка тази година е "Инвестираме в бъдещето -..

публикувано на 29.04.25 в 11:25

Изкуственият интелект и предизвикателствата пред нас

Изкуственият интелект навлиза в живата ни, но какви са предизвикателствата, до които води- това тепърва предстои да разберем.  Българите го посрещат с повече тревога, отколкото с надежда, сочи проучване на социологическа агенция "Мяра" .  18,7% приемат изкуствения интелект с повече ентусиазъм, около 42% обаче виждат повече поводи за притеснение,..

публикувано на 28.04.25 в 12:23
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Еврото не е панацея за проблемите с финансите

Държавните финанси на България са завършили 2024 г. с дефицит от точно 3% от БВП, вмествайки се в правилото за устойчиви публични финанси на Европейския съюз.  Това показват предварителни данни на НСИ и Евростат за бюджетния баланс, измерен по европейската методология.  Така страната се доближава крачка по-близо до еврозоната, като шансовете..

публикувано на 24.04.25 в 10:00

Защитени ли са правата на жените у нас?

Програмата бе представена преди дни, а бюджетът и е над 4,3 млн. лв. Тя дава шанс на организациите да получат между 39 116 лв. (20 000 евро) и 117 349 лв. (60 000 евро) за период до 34 месеца. Тя е част от проект, чрез който Български фонд за жените ще инвестира над 8,3 млн. лв. под формата на директно финансиране в рамките на три програми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:45