Държавен зрелостен изпит по български език и литература за учебната 2015/2016 за учениците от 12 клас и Национално външно оценяване по български език и литература за 7 клас се провеждат днес, 18 май. На 20 май е вторият държавен зрелостен изпит, както и изпитът по математика за седмокласниците.
663 зрелостници са допуснати до матурата по български език във Видин. 704 седмокласници ще се явят на национално външно оценяване в областта.
Матурата ще се проведе в 10 училища във Видин, Брегово, Кула, Белоградчик, Дреновец и Ружинци. Учебните заведения във Видин са пет: ГПЧЕ "Йордан Радичков", ПМГ "Екзарх Антим I", ПГ "Проф. д-р Асен Златаров", ПГТ "Михалаки Георгиев", СОУ "Цар Симеон Велики". Изпитът в Брегово ще се проведе в СОУ "Св. Св. Кирили и Методий", в град Белоградчик - СОУ "Христо Ботев", град Кула - СОУ "Васил Левски", село Дреновец - СОУ "Н. Й. Вапцаров" и село Ружинци - СОУ "Н. Й. Вапцаров".
Зрелостният изпит започва в 8 часа и е с продължителност 4 астрономически часа. Той се оценява максимум със 100 точки. Резултатите ще бъдат обявени до 10 юни.
Изпитът на седмокласниците ще се проведе в 28 учебни заведения в област Видин. Продължителността на задължителния модул е 60 минути, а на втория допълнителен - 90. Резултатите от малките матури се очаква да станат ясни в началото на юни, а първото класиране - в края на месеца. Началото на изпита за седмокласниците е 10.00 часа.
В област Враца на матурата по български език и литература за 12 клас ще се явят 1 342 зрелостници, каза началникът на Регионалния инспекторат по образованието във Враца Галина Евденова. Изпитът ще се проведе в 30 училища. 1 522 седмокласници ще се явят на Национално външно оценяване по български език и литература и математика за 7 клас. Те ще пишат работите си в 49 училища на територията на област Враца, допълниха от РИО.
Заявления за допускане до първия Държавен зрелостен изпит са подали 1024 ученици, съобщи Трайка Трайкова, началник на Регионалния инспекторат по образование в Монтана. Изпитите ще се проведат в 17 училища, а за седми клас - в 48 училища- всички, в които се обучават седмокласници. Около 250 учители ще бъдат квестори за матурите.
Най-много са желаещите да се явят на втори зрелостен изпит по география и икономика- 448 ученици и биология 309. Най-слаб е интересът към физика- желаещите са трима и химия- заявления са подали петима. За по-голяма прозрачност на матурите за първи път ще бъдат допуснати и родители на ученици, каза още Трайка Трайкова.
Експертите от Министерството на образованието и науката припомнят за изпита на седмокласниците:
1. Преди започване на изпита учениците трябва:
• да се явят в изпитната зала с документ за самоличност и със служебната бележка, удостоверяваща училището за явяване на съответния изпит;
• да заемат определените им места не по-късно от 9:45 часа;
• да предадат на квесторите за съхранение на видно място по време на целия изпит изключена мобилната си комуникационна техника;
• да носят и да ползват за изпита: син цвят химикалка, а по математика – и линия, пергел, транспортир, триъгълник, молив и гума;
• под контрола на квесторите да отделят идентификационната бланка от листа за отговори, да я попълнят и да я поставят в малкото пликче, без да го залепват.
2. По време на изпита учениците:
• пишат с химикалка със син цвят, чертаят с черен молив, използват лист с формули по математика, който се предоставя заедно с изпитния материал;
• не ползват коректори, калкулатори, справочници;
• не поставят знаци, които могат да нарушат анонимността на изпитната работа;
• не може да напускат изпитната зала:
- по-рано от 30 (тридесет) минути след началния час на всеки от модулите;
- след изтичане на времето за работа върху модула Национално външно оценяване (НВО), ако ще работят по допълнителния модул;
• получават изпитните материали и листове за чернова, като започват работа след обявяване на началния час от квестора;
• имат право да нанасят означения, да правят изчисления по задачите в тестовете;
• прочитат внимателно първата страница на тестовете, която е инструкция за работа с теста;
• внимават при попълването на отговорите в листа за отговори – на правилното място и с правилното означение (Х);
• може да се откажат от вече означен верен отговор, като запълнят съответната буква и зачертаят със знака Х друг отговор;
• след изтичане на времето, определено за работа по модула НВО, поставят листа за отговори в средния по големина хартиен плик и го запечатват, след което го поставят в големия хартиен плик, без да го запечатват;
• изслушват един път текста за преразказ по български език и литература;
• получават един екземпляр от текста за преразказ и го четат самостоятелно в рамките на 15 (петнадесет) минути, след което го връщат на квесторите; тези 15 минути се включват в общото време – 90 минути, за работа по втория модул;
• по време на изслушването и на самостоятелното четене на текста за преразказ нямат право да си водят бележки.
3. След приключване на изпита учениците:
• на мястото си попълват идентификационната бланка и след проверка от квестора поставят бланката в малкото пликче, залепват го и го поставят в големия плик заедно със свитъка за допълнителния модул (ако е работено по него), с черновата, с листа с формули по математика и с вече запечатания среден плик с листа за отговори от модула НВО;
• залепват големия плик, предават го на квестора заедно с теста, с неизползвания свитък за допълнителния модул и с неизползваните листове за чернова (ако има такива) и се подписват в протокола за дежурство преди излизане от изпитната зала.
Кметът на община Враца Калин Каменов откри информационна среща за представяне на възможностите за кандидатстване с проекти по Програма по Интеррег VI-А Румъния-България и Урбакт IV. Той приветства участниците в информационната кампания и благодари на екипа, че са избрали Враца да е домакин на срещата: "За нас е важно да си сътрудничим, за да сме..
Обезлюдяването на региона, недостигът на учители, ресурсни учители и логопеди, както и обучението в слети групи и класове са сред факторите, които оказват неблагоприятно влияние на децата и учениците в област Видин. Стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците набелязва конкретни мерки за преодоляването им. Изготвена е за..
Компютърен клуб към читалище „Христо Ботев 1926“ искат да направят в монтанското село Кобиляк . Секретарят на културната институция Цветанка Крумова обясни, че имат нужда от техниката заради местните деца: "Имаме един лаптоп, който е служебен, и като нещо им трябва в интернет от него пускаме да гледат, разпечатваме теми, които им трябват за..
Тревожна тенденция на намаляване на учениците се наблюдава в област Видин , станa ясно на провелото се днес заседание на Комисията по заетостта към Областния съвет за развитие. На него бяха обсъдени и съгласувани предложенията за държавен план-прием за учебната 2025/2026 година, направени от училищата в региона. Три професионални паралелки отпадат в..
През месец януари 2025 г., на територията на Областната дирекция на МВР-Враца регистрираните криминални престъпления са 228. Разкриваемостта е около 30%, тъй като разплетените случаи са били едва 75. От полицията са регистрирали истински бум на кражби – 43 за януари, като извършителите на повече от половината – 23, са били установени. 6 са..
Тридневен курс "Изкуството на медитацията" започва във Видин . Обучението ще бъде за "Сахадж Самади", лесна за научаване медитативна техника с мантра, която позволява на ума по естествен начин да достигне състояние на дълбок покой, обясни Сана Алсбей-Драгова, сертифициран инструктор по йога, медитация и дихателни техники към Международна..
Лек автомобил е ударил 15-годишно момче във врачанското село Остров , след което шофьорът е избягал. Инцидентът е станал вчера, 12 февруари, около 19:00 часа. Пострадалото дете е откарано в болницата във Враца. Шофьорът е 45-годишен мъж, неправоспособен водач, съобщават от полицията. Автомобилът, който е без регистрационни табели, е намерен в частен..