Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Губим ли от дългите почивки за празниците

Снимка: Радио ВИДИН

Повече от половината фирми у нас са против дългите празници. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България. Сливането на официалните празници с почивните дни оказва негативен ефект върху бизнеса при 54% от фирмите. Според тях такива ситуации пораждат затишие на пазара, а голяма част от служителите допълват или свързват празниците с дни от полагащата им се отпуска. Онези, които не успеят да сторят това, работят с 10% от капацитета си. И се получава един безкраен празник за работещите, а за бизнеса - дълъг период на бездействие, което предполага и загуби. Така ли е всъщност?

Павел Тодоров
е бизнесмен от Видин.

"В моя бизнес дългите почивни дни не се отразяват добре на работния процес. Хората си отиват по селата и оборотът намалява чувствително. Не съм против хората да си почиват. Всеки човек, който работи, трябва и да почива. Аз и моето семейство работим от 5.30 до 18.00 - 19.00 часа всеки ден. Старая се да осигуря на работещите в моята фирма по два почивни дни в седмицата"
- разказа Павел Тодоров.

Между 300 и 400 милиона лева губи икономиката на страната ни от дългите празнични дни през тази година, показва проучването на Асоциацията на индустриалния капитал.

Превозвачите също са против многото почивни дни през май. Според тях държава с толкова крехка икономика, като нашата, не може да си позволи да не се работи толкова дни. Особено тежко е през май, когато всеки трети ден е почивен. Отработването в събота също не е ефективно, защото тогава не работят институциите. Друг проблем в бранша е ограниченията в движението на тировете по магистралите през дългите почивни дни.

"Дългият престой на един паркинг е мъчителен за нас, превозвачите. Създава се проблем и с преминаването на многото митници и това допълнително усложнява както работата на митничарите, така и нашата дейност" - каза Мирослав Костадинов, превозвач от Видин.

Сметките на работодателите показват, че при сливане на почивни и работни дни между Великден и Гергьовден, както и за 24 май, този месец работим 18 дни за сметка на 13 почивни. Ефектът от сливането на празници е негативен, смятат над половината от работодателите у нас. Едва 8 от бизнеса, основно компании, които работят в сферата на транспорта и туризма, печелят от дългите почивки.

"Дългите почивните дни се отразяват добре на нашата дейност. Хората обичат да пътуват. Сега за предстоящите почивни дни имаме доста резервации за чужбина. Напоследък започнаха и повече екскурзии в страната ни. Много хора изпращат багаж и различни подаръци. Работещите в чужбина много подпомагат своите близки тук", каза Красимира Асенова, собственик на туроператорска фирма във Видин.

"Хубаво е човек да си почива, но многото почивни дни се отразяват зле на бизнеса ни" - смята Наташа Петрова, собственик за заведение за бърза закуска във Видин.

Разнопосочни са и мненията на видинчани:

"Аз съм "за" дългите почивни дни. Хората работят и заслужават да почиват... Работодателите са с тяхното право, а ние- с нашето. Хубави са дългите почивни дни,  защото се виждаме със своите близки, които си идват тук... Много от институциите не работят през почивните дни и се нарушава целият ритъм на живот в града."

Потърсихме позиция и от синдикалните организации. Работещите са доволни от дългите поредици почивни дни по празниците, това каза Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ в Монтана. Според психолога Катя Райчева е трудно да се адаптираме след дългите почивки отново към работния процес.

"Човек се нуждае от 20 дни годишен отпуск и почивни дни всяка седмица." Подобни ситуации възникват всяка година, а браншовите организации на корпоративния капитал постоянно недоволстват от загубите, които многобройните и продължителни празници им нанасят.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37