Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сезонната заетост - стана ли традиция да търсим работа в други населени места

Напоследък сезонните дейности в областта на туризма и селското стопанство както у нас, така и в другите европейски държави предоставят редица възможности за намиране на работа, макар и само за няколко месеца. Берачи на ягоди, рецепционисти в хотели, готвачи, сервитьори, камериерки, строители - това са някои от търсените специалности. Различни обяви за работи се предлагат в интернет сайтовете и трудовите борси, които провежда Агенцията по заетостта по места. Каква е ситуацията във врачанско ? "Работата по морето захапа безработицата във Врачанска област и изръфа някакви дребни проценти от нея - това отчетоха преди дни от бюрото по труда под Околчица. Така вече се радваме, че новорегистрираните на трудовата борса не са почти 400, колкото са били в края на април, а само 196 в края на май. Експертите отчетоха, че този срив се е получил, защото на морето вече наемат хора от дълбокия прованс. Преди години в края на юни вече стягахме багажа, за да ходим на море, сега от морето ни търсят да бачкаме. Но така е в условията на пазарната икономика." - сподели в коментара си по темата днес Жоро Александров.

Преди дни 62- ма възпитаници на гимназията по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин получиха дипломите си и тръгват на работа по морето. Те напускат училището със специалностите "Ресторантьор", "Хотелиер" и "Готвач". Гимназията е получила много заявки за кадри в хотелтие, кухните и ресторантите по морето. Видински ресторантьори също са заявили, че са готови да приемат новите кадри на работа. "С гордост мога да кажа, че нашите възпитаници имат 150 процентова реализация на пазара на труда, повтарям не 100, а 150 процента. Подържаме прекрасни отношения с с много собственици на хотели и ресторанти по българското черноморие и те са изключително доволни от нас." - каза директора на гимназията Евлогия Манджукова. Според нея младите хора вече предпочитат работа в страната пред тази в чужбина и бизнесът също ги търси - тоест получава се обратна връзка.

СнимкаКато цяло има и разочаровани жители на българския Северозапад от предлаганата работа и трудовото възнаграждение. Недко Недков е свидетел от първо лице на това, което са предложили като работа на дъщеря му на българското Черноморие, а Пламен Димитров възнамерява да пусне на гурбет сина си в чужбина щом навърши пълнолетие. "Прекалено много се доверяваме на обявите за работа, защото сме зависими от високия ръст на безработицата в Северозапада, но нещата не са точно такива. Моята дъщеря работи в един от черноморските ни курорти и не е доволна. Заплащането е значително по- ниско от обещаното в обявата." - сподели Недко Недев. С Румен Райчев от Видин се срещнахме пред паспортна служба към ОД на МВР Видин. Той подготвяше своите документи за работа в един от черноморските ни курорти. "Заминавам, няма как. Ще работя в Несебър и се надявам да се върна доволен наесен."

За работа в други държави има организирани международни трудови борси, като работодателите се срещат с кандидатите, оценяват качествата им и знанията на съответния език. Много хора със спечеленото от гурбета осигуряват издръжката на семейството си, през тежките месеци на зимата. Димитър Дамянов от Видин е абитуриент и кандидат студент в НСА. Миналата година той е работил като сервитьор и през летните месеци той отново е твърдо решен да работи в някой ресторант на родното ни Черноморие и с препечелените средства да подпомогне следването си през есента. "Не мисля да се отказвам. Хората са коректни и аз съм доволен. Успоредно с работата си изкарвам и почивката край морето и това ми харесва. Много от моите съученици също ще работят това лято и аз искам да кажа на всички, които са решили да не се отказват." - каза Димитър Дамянов. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59