Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Разделното събиране на отпадъците - какво се случва с него

4
Снимка: Радио Видин

За да бъдат рециклирани, голяма част от хартията, стъклото, метала, пластмасите и всичко останало, което може да се използва повторно, решението е те да бъдат събирани разделно. Въпреки усилията на общините при разработването на редица програми за екологосъобразно управление на отпадъците, без участието на хората никоя система не би заработила успешно. Вече няколко години на територията на община Видин са розположени, макар и не навсякъде т. нар. "цветни контейнери". Използваме ли ги по предназначение - Стефка Павлова попита Румен Шурлиев, технически директор на дружество, ангажирано с оползотворяване на отпадъци от опаковки, което от няколко години работи и на територията на общините Видин, Монтана и Враца. "Вероятно има някакъв напредък в това отношение, но със сигурност трябва още да се работи в тази насока. Все още в контейнерите за разделно събиране попада и битова смет и това пречи на нормалното рециклиране на отпадъците. Според мен трябва да се въведат санкции за неправилно изхвърляне на отпадъците и това неминуемо ще доведе и до по- добри резултати." - смята Румен Шурлиев.

Успяхме ли да променим начина, по който  изхвърляме отпадъците си и има ли "цветни контейнери" в кварталите на Видин. Това попитахме в анкетата по темата жителите на крайдунавския град. "Мисля, че още не сме се научили да изхвърляме разделно ... Няма контейнери, в които да изхвърляме разделно ... Никой не се научил и абсолютно никой не иска да се учи." - споделиха видинчани. "На територията на община Видин има разположени около 315 съда за разделно събиране на отпадъци. Точките, където са разположени са около 105. Паралел между трите общини в българския Северозапад, обаче не мога да направя, тъй като разположените контейнери са от различен тип. Процентът на рециклираните отпадъци в Монтана и Враца е около 4-5 пъти по- голям от този в община Видин." - каза още Румен Шурлиев.

По темата потърсихме мнение и от двама души, които всеки ден изкарват прехраната си от отпадъчните контейнери на Видин. Иван Борисов и Ставри Асенов са останали без работа преди време и сега разчитат единствено на намереното в кофите за смет. "Събираме каквото ни попадне. По- добре така, отколкото да чакаме някой да ни помогне. Мисля, че не сме научени да събираме разделно- в контейнерите всичко се изхвърля общо." - каза Ставри Асенов.

Разделното събиране на отпадъците е решено с една добра практика в община Чупрене. Близо три тона пластмасови отпадъци са събрани и балирани в общината. Отпадъците са предимно от пластмасови бутилки, които Общината събира разделно от две години. Това каза кметът Ваньо Костин в разговор със Стефка Павлова. "Имаме машина, коьято ги балира. Тази дейност е изцяло общинска дейност. Имаме специални съдове за сметосъбиране и мисля, че практиката е добра. До момента имаме събрани около два- три тона." - каза Ваньо Костин.

Враца е един от малкото градове в България, в които още преди 2 години бяха монтирани специални контейнери за събиране на стари или употребявани дрехи, обувки и чанти. По този начин жителите на областния град помагат на сметосъбирането и сметоозвозването, тъй като голяма част от въпросните артикули съсипват машините, които прибират битовите отпадъци. Отделно от това поне от 5 години в града под Околчица е въведена система за разделно събиране на отпадъци. Тя доби популярност чрез цветните контейнери - сини, жълти и зелени, в които се изхвърлят хартия, пластмаса и стъкло. "В регионалното депо за твърди битови отпадъци край село Косталево, където се изхвърлят боклуците на общините Враца и Мездра, от 3 месеца има обособено площадка за събиране на стари мебели, които се използват за повторна употреба и се превръщат в горива в близкия циментов завод." - каза сътрудникът ни Жоро Александров. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05