Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За паметниците и балканските страсти

Всяко връщане към героизма и трагизма на битките ни през първата световна война е жълтица от националното съкровище на българите, пише Йото Пацов в предговора на книгата "Болката" на Величка Каменова, посветена на наши земляци, участвали в боевете на Първата световна война.

Именно за болката, балканските нрави, комплексите и националната памет говорихме в "Посоките на делника", след като преди дни, навръх Деня на независимостта, македонци строшиха демонстративно паметна плоча на загиналите български офицери и войници на връх Каймакчалан. Този вандалски акт, естествено, разбуни духовете у нас и предизвика вълна от искрено възмущение. Сътрудникът ни във Враца Жоро Александров потърси за коментар народния представител от ВМРО, част от "Патриотичния фронт", Красимир Богданов:

Красимир Богданов"Този инцидент наистина е неприятен и за съжаление не е първият, който се случва на места, посветени на българската памет в Македония. Недопустимо е в 21 век, когато говорим за интеграция на Македония в ЕС и НАТО, да се действа по този начин. Това са варварски, средновековни действия, които с нищо не способстват за междусъседските отношения."

Потърсихме и мнението на Емилия Кожухарова- правнучка на един от българските герои по време на Първата световна война- роденият във Видин полк. Стефан Илиев, командир 15-ти пехотен Ломски полк, загинал също на територията на днешна Македония през Първата световна война.

"Почувствах се изключително зле, защото съм емоционално обвързана заради роднинството ми с полк. Стефан Илиев. Подобно нещо 100 години по-рано се е случило и с гроба на полк. Илиев. Там е бил поставен един мраморен паметник, направен от войници от 15-и полк, но още с влизането на сърбите в Прилеп през октомври 1918 година е разрушен. И тогава това предизвиква много бурна обществена реакция в България, и тогава също не е имало ефект. Сега виждам повторение на историята от преди 100 години. Това е не просто хулиганска проява, това е подигравка с паметта, с героизма, с всичко свято, което сме дали преди 100 години. И българският, и македонският народ са увредени от изкривената история години назад."

Днес усилията на Емилия Кожухарова са насочени да бъде почетена достойно паметта на героя от Първата световна война полк. Стефан Илиев с паметни плочи и паметници в Македония, Видин и Белоградчик. Инициативата обаче се случва много бавно и мудно.

полк. Стефан Илиев"В Македония чакаме отговора на властите. Горе-долу така стоят нещата и тук- в България. Във Видин предложение за паметен знак направихме още преди 4 години. Първоначално беше за преименуване на улица "Широка", където е бил домът на полк. Илиев, но може би е по-разумно да бъде поставена паметна плоча, а улицата, която е емблематична за Видин, да си запази наименованието. Но така или иначе някакъв паметен знак е редно да има, защото полк. Илиев наистина е национален герой. Моите усилия ще бъдат да популяризираме колкото се може повече пред видинската общественост името му, защото Видин може само да се гордее с това, че е родно място на такъв човек. В Белоградчик процедурата е почти към финала и се надяваме, че ще има паметник на полк. Илиев, тъй като там е бил на гарнизон 15-и Ломски пехотен полк", обясни Емилия Кожухарова.

Стефан Илиев е роден на 29 юни 1869 година във Видин. Воинският му път започва в 3-ти пехотен Бдински полк като взводен командир. В началото на Балканската война е командир на 4-а дружина на 15-и пехотен Ломски полк с чин майор. Участва в редица сражения. След Междусъюзническата война е началник на 15-о полково военно окръжие във Видин.

На 28 февруари 1916 година подполковник Стефан Илиев е назначен за командир на 15-и пехотен Ломски полк. Участва в боевете при Стойково бърдо, Планиница, Буково, Върбовец, в Чеганската операция. Загива геройски начело на контраатака на 26 март 1917 година в битката за връх Червена стена край град Битоля. Погребан е с военни почести в двора на църквата "Благовещение Богородично" в Прилеп. Посмъртно е повишен в чин полковник.

Голям шум, закономерно и справедливо, се вдигна след като бе поругана българската паметна плоча в Македония. Но дали  се грижим подобаващо за историческата си памет и за паметниците на територията на нашата страна? Да издири и възстанови колкото се може повече паметни знаци във Видинско от няколко години се е заел Ивайло Цеков, по думите му край нас има не един и два забравени, занемарени, разрушени или завинаги загубени паметници.

"Много е грозно да има паметници на загинали за България хора, които са забравени от абсолютно всички. Има паметници до села в област Видин, за които дори местните хора не знаят, че съществуват", каза Ивайло Цеков.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00