Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Челопек търси спасение от безводието

4
Снимка: Светослав Цветанов


Рубриката "Добро утро, кмете!" днес ни води във врачанското село Челопек. Местните посрещат сърдечно, радват се на всеки гост, а когато разговорът тръгне към живота в селото, разказват за водния режим, който най-много им тежи. Безводието ги мъчи всяко лято, когато дебитът на водоизточниците в околността намалее и водата започне да не стига. Така е и тази година.

"Отдавна ни е проблемът с водата, всяка година е така. Аз съм тук от 20-ина години, свиква се. Други проблеми нямаме. Кметът ни е добър и се бута за всичко...

Водата е на режим, това е неприятно. Трябва да се съобразяваме с времето, когато има вода, а то е съвсем ограничено. Пълнят се бутилки, но не може да се свърши кой знае каква работа с това...

Имаме проблем с водата. От един месец, няма вода. Вкъщи чакам да дойде водата, пълня туби, кофи..."

В Челопек се живее спокойно, най-големият проблем е безводието, казват местните.
Недостигът на вода е най-големият проблем на Челопек, категоричен е и кметът Тихомир Тошев. Той управлява селото от есента на миналата година. Добре запознат е вече с проблема и вижда неговото решаване в няколко стъпки.

"Селото е на режим, който продължава и в момента. Режимът е суров - 3 часа сутрин и 3 часа вечер има вода. Тръгнахме по всички нишки на въпроса. Основният проблем, е че нямаме собствен водоизточник. Водиозточниците, които ползваме, са в района на село Паволче. Единият - "Крушовица", е общ. От него по-голямата част от водата идва за нас. Източникът, който е над Паволче, се ползва и при нас. Миналата година ВиК-Враца успя да направи още един водоизточник, но той като че ли е с по-малък дебит и пак сме на режим. Правено е проучване на едно място, където се смята, че може да има вода. Целта ни е догодина да се опитаме Община Враца да отдели 10 000 лева за сондаж. Ако той се състои и има достатъчно литраж, ВиК поема ангажимента да монтира помпи и да използваме водата, която ще извира от там.

Ако сондирането се направи в сухите месеци, които са ни проблемни - август и септември, предполагам, че до следващата година, тоест 2017-2018 година може да е на разположение. Монтирането на съоръженията няма да отнеме повече от 15 дни, така че оттук нататък вече зависи от водата, която ще бъде сондирана и какъв дебит ще покаже този кладенец. Според мен през 2018 година, пак казвам, ако има вода, не е 100% сигурно, може да бъде на разположение на селото тази вода, включена във водопреносната мрежа."

Нов сондаж може да помогне на Челопек за справяне с безводието, смята кметът Тихомир Тошев.
Новият сондаж е първата стъпка за трайното решаване на проблема с безводието в Челопек. Само това, обаче, няма да е достатъчно хората да забравят за режима. Необходим е и нов резервоар, обясни кметът:

"Имаме много малък резервоар, правен е през 1962-1964 година. С разширяването на селото и увеличаването на потреблението идва и необходимостта от допълнителен резервоар. Имаме уговорка с ВиК, че те за собствена сметка трябва да изградят до догодина допълнителен резервоар, който за месец август ще трябва да влезе в употреба. В момента се прави техническият проект на резервоара.

Третият аспект са големите загуби, които има във водопреносната мрежа - между 50-60 % от резервоара до чешмите. За тази цел в момента се опитваме да задвижим проект към различни фондове в България и да кандидатстваме за подмяна на водопреносната мрежа. Тук шансовете ни са 50/50."


СнимкаВсички действия, предприети за решаването на проблема с водоснадбяването на село Челопек, ще бъдат описани в доклад, който кметството и жителите ще изпратят до общинската администрация и Общинския съвет във Враца. Документът ще бъде подкрепен от подписка, в която се очаква да се включат поне 300-400 души от всички около 500 жители.

"Това не е протест, а желание да им напомняме, че тези хора имат проблем. В докладната ще упоменем всичко, което се прави, за да знаят докъде сме стигнали и какви са вариантите. Това ще бъде направено, за да им стои все пак на Общинския съвет и на кмета като един вид ангажимент към това село",
обясни Тихомир Тошев.  

Още за проблема с водата и за живота в село Челопек може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35