Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Челопек търси спасение от безводието

4
Снимка: Светослав Цветанов


Рубриката "Добро утро, кмете!" днес ни води във врачанското село Челопек. Местните посрещат сърдечно, радват се на всеки гост, а когато разговорът тръгне към живота в селото, разказват за водния режим, който най-много им тежи. Безводието ги мъчи всяко лято, когато дебитът на водоизточниците в околността намалее и водата започне да не стига. Така е и тази година.

"Отдавна ни е проблемът с водата, всяка година е така. Аз съм тук от 20-ина години, свиква се. Други проблеми нямаме. Кметът ни е добър и се бута за всичко...

Водата е на режим, това е неприятно. Трябва да се съобразяваме с времето, когато има вода, а то е съвсем ограничено. Пълнят се бутилки, но не може да се свърши кой знае каква работа с това...

Имаме проблем с водата. От един месец, няма вода. Вкъщи чакам да дойде водата, пълня туби, кофи..."

В Челопек се живее спокойно, най-големият проблем е безводието, казват местните.
Недостигът на вода е най-големият проблем на Челопек, категоричен е и кметът Тихомир Тошев. Той управлява селото от есента на миналата година. Добре запознат е вече с проблема и вижда неговото решаване в няколко стъпки.

"Селото е на режим, който продължава и в момента. Режимът е суров - 3 часа сутрин и 3 часа вечер има вода. Тръгнахме по всички нишки на въпроса. Основният проблем, е че нямаме собствен водоизточник. Водиозточниците, които ползваме, са в района на село Паволче. Единият - "Крушовица", е общ. От него по-голямата част от водата идва за нас. Източникът, който е над Паволче, се ползва и при нас. Миналата година ВиК-Враца успя да направи още един водоизточник, но той като че ли е с по-малък дебит и пак сме на режим. Правено е проучване на едно място, където се смята, че може да има вода. Целта ни е догодина да се опитаме Община Враца да отдели 10 000 лева за сондаж. Ако той се състои и има достатъчно литраж, ВиК поема ангажимента да монтира помпи и да използваме водата, която ще извира от там.

Ако сондирането се направи в сухите месеци, които са ни проблемни - август и септември, предполагам, че до следващата година, тоест 2017-2018 година може да е на разположение. Монтирането на съоръженията няма да отнеме повече от 15 дни, така че оттук нататък вече зависи от водата, която ще бъде сондирана и какъв дебит ще покаже този кладенец. Според мен през 2018 година, пак казвам, ако има вода, не е 100% сигурно, може да бъде на разположение на селото тази вода, включена във водопреносната мрежа."

Нов сондаж може да помогне на Челопек за справяне с безводието, смята кметът Тихомир Тошев.
Новият сондаж е първата стъпка за трайното решаване на проблема с безводието в Челопек. Само това, обаче, няма да е достатъчно хората да забравят за режима. Необходим е и нов резервоар, обясни кметът:

"Имаме много малък резервоар, правен е през 1962-1964 година. С разширяването на селото и увеличаването на потреблението идва и необходимостта от допълнителен резервоар. Имаме уговорка с ВиК, че те за собствена сметка трябва да изградят до догодина допълнителен резервоар, който за месец август ще трябва да влезе в употреба. В момента се прави техническият проект на резервоара.

Третият аспект са големите загуби, които има във водопреносната мрежа - между 50-60 % от резервоара до чешмите. За тази цел в момента се опитваме да задвижим проект към различни фондове в България и да кандидатстваме за подмяна на водопреносната мрежа. Тук шансовете ни са 50/50."


СнимкаВсички действия, предприети за решаването на проблема с водоснадбяването на село Челопек, ще бъдат описани в доклад, който кметството и жителите ще изпратят до общинската администрация и Общинския съвет във Враца. Документът ще бъде подкрепен от подписка, в която се очаква да се включат поне 300-400 души от всички около 500 жители.

"Това не е протест, а желание да им напомняме, че тези хора имат проблем. В докладната ще упоменем всичко, което се прави, за да знаят докъде сме стигнали и какви са вариантите. Това ще бъде направено, за да им стои все пак на Общинския съвет и на кмета като един вид ангажимент към това село",
обясни Тихомир Тошев.  

Още за проблема с водата и за живота в село Челопек може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05